Artık stoklar ortadan kalktı, otomobiller görünür oldu

05.10.2023
Artık stoklar ortadan kalktı, otomobiller görünür oldu


Tecim Bakanı Bolat “Bursa İş Dünyası Toplantısı”nda konuştu. Bolat, ihracattan otomobil stokçuluğuna kadar geniş bir yelpazede tecim yaşamını değerlendirdi.


AA


Tecim Bakanı Ömer Bolat, “Bursa İş Dünyası Toplantısı”nda konuşarak stokçuluk ve vurgunculuk yöntemleriyle ya da piyasa bozucu işlemlere tevessül ederek meydana getirilen uygulamalara göz açtırılmayacağını beyan etti.

Bolat, Bursa Tecim ve Endüstri Odası’nda (BTSO) meydana gelen görüşmede yapmış olduğu konuşmada, Bursa’nın ihracata en oldukca katkı meydana getiren iller içinde yer aldığını söylemiş oldu.

Bursa’nın ekonomideki öneminin bilindiğini kaydeden Bolat, sözlerini şöyleki sürdürdü:

Otomotiv sanayimizin kalitesiyle, rekabetçi gücüyle ve oldukca kıymetli markalarıyla dünyada otomotiv üssü olarak malum bir kent. Ülkemizin adını iftiharla dünyada dalgalandırıyor. Makine sektörü gene otomotivle bağlantı olarak o da oldukca iyi düzeyde olan bir şehrimiz. Aynı şekilde ziraat da hakikaten oldukca mühim. Seneler ilkin bizim mahallenin manavı bigün alışveriş yaparken, bana ‘Beyim Bursa olmasa, Çanakkale olmasa İstanbul aç kalır.’ demişti. Hakkaten doğuda Bursa ve Yalova, batıda Çanakkale, Marmara’yı, İstanbul’u besleyen oldukca mühim tarımsal gücümüzü temsil ediyor. Turizmdeki başarısı da ortada Bursa’nın.

“Bursa lojistikte mühim bir yere haiz”

Eğer biz ülkemizin şehirlerimizin yarısını Bursa ölçeğine taşıyabilmiş olsaydık bugün 2 trilyon doları aşan bir ulusal gelirimiz ve şahıs başına 25 bin doları aşan bir ulusal gelirimiz olabilirdi fakat doğru yoldayız. Kaybedilen yılları geri almaya ve daha süratli büyümeye çalışıyoruz. Cumhuriyet dönemimizde 80 senenin averaj ulusal gelir gelişme oranı yüzde 4,5 civarındaydı. Son 21 yılda averaj gelişme oranımız yüzde 5,4 oldu.

Bu 1 puanlık fark şu demek: Eğer Cumhuriyet tarihimiz süresince biz averaj yüzde 5,4’ü başarmış olsaydık, bugün 2 trilyon dolar ulusal gelirimiz olacaktı ve halkımızın refah düzeyi bunun ortalama 2,5 katı olabilecekti. Fakat geç kalmadık, inşallah 1 trilyon doları bu yıl sonunda aşacağız. Geçen yıl 906 milyar dolardı.

“Artık stoklar ortadan kalktı, otomobiller görünür oldu”

Bakan Bolat, Tecim Bakanlığı’nın piyasa bozucu işlemlerde de yetkili bulunduğunu işaret ederek şunları kaydetti:

Otomotiv sektöründeki o büyük kargaşa ve bunalımlı süreci birkaç aylık çalışmayla Bakanlık olarak hükümetimizin desteğiyle büyük seviyede sona erdirdik. Artık stoklar ortadan kalktı, otomobiller görünür oldu. 3 saatte teslimler başladı. İkinci el piyasada yüzde 15 düşüş var. Birinci elde, sıfır otomobillerde yüzde 10-15 civarında kampanyalar başladı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Bursa'da Türkiye ekonomisini değerlendi

Tecim Bakanı Ömer Bolat, Bursa’da Türkiye ekonomisini değerlendi

“Bu ay içinde, kısa bir sürede 1.500 yeni işgören alımını gerçekleştireceğiz”

Tecim Bakanlığı olarak öteki sektörlerde de benzer emek harcamalar yürüttüklerini vurgulayan Bolat sözlerini şöyleki tamamladı:

Bakanlık olarak bu ay içinde, kısa bir sürede 1.500 yeni işgören alımını gerçekleştireceğiz. Resmi Gazete’de gösterildi, izin çıktı. Bu arkadaşlarımızı tüm Türkiye sathında mevcut denetim meydana getiren kadrolarımızın yanına ilave ederek piyasa denetimlerini sıklaştıracağız. Piyasalar normale dönene kadar da oldukca sıkı bir halde inşallah halkımızın, tüketicilerin zarar görmeyeceği oturmuş, rekabetçi, adil bir piyasa düzenini sağlamaya çaba edeceğiz. Bunda kararlıyız. İnşallah kazan-kazan prensibiyle hem alıcıların hem satıcıların kazanacağı istikrarlı piyasa ekonomisi şartlarında oldukca daha verimli, verimli ve büyüyen Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.