Tecim Bakanlığı’nın marketlerdeki fiyat ve etiket denetimlerini sürüyor

18.07.2023
Tecim Bakanlığı’nın marketlerdeki fiyat ve etiket denetimlerini sürüyor


Tecim Bakanlığı ekiplerinin marketlerde temel besin ve gereksinim ürünlerine yönelik fahiş fiyat ile etiket denetimleri devam ediyor.


AA

Türkiye çapında denetimlerine devam eden Tecim Bakanlığı, akaryakıttaki fiyat düzenlemeleri ve bazı mevsimsel fiyat dalgalanmalarını bahane ederek fahiş fiyat, stokçuluk ve tüketicileri aldatıcı uygulamalarda bulunanların tespiti için denetim çalışmalarına hız verdi.

Gezim ve ticarette hareketliliğin yoğunlaştığı bu zamanda vatandaşlardan gelen şikayetlerin daha sıkı takip edebilmesi için sahadaki personel sayısı artırıldı.

Denetimlerde takımlar marketlerde sebze, meyve, bakliyat, makarna, şarküteri, sıvı yağ, temizlik malzemesi şeklinde temel besin ve gereksinim maddelerine yönelik tutarları inceledi.

Ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı içinde fark bulunup bulunmadığı, fahiş fiyat olup olmadığı, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişiklik zamanı ve önceki fiyatı şeklinde bilgilere bakılan denetimlerde, meyve-sebzelerin menşei ve geliş fiyat bilgisi de Hal Kayıt Sistemi (HKS) üstünden denetim edildi.

Antalya’da takımlar denetimlerini sürdürüyor

Antalya Tecim Müdürlüğü ekipleri bir markette temel besin ve gereksinim ürünlerine yönelik fahiş fiyat ile etiket denetimi yapmış oldu.

Ürünlerin etiket fiyatı ile kasa fiyatı içinde fark bulunup bulunmadığı, fahiş fiyat olup olmadığı, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişiklik zamanı ve önceki fiyatı şeklinde bilgiler denetlendi.

Denetime katılan İl Tecim Müdürü Halil Özşahan, iki ekibin haftanın 5 günü Antalya ve ilçelerinde fahiş fiyat ve etiket denetimlerini aralıksız sürdürdüğü söylemiş oldu.

Ticaret Bakanlığı'nın marketlerdeki fiyat ve etiket denetimlerini sürüyor

Kocaeli’de firmalara 201 bin 537 lira yönetimsel para cezası

Kocaeli Tecim Müdürlüğü ekipleri kentteki zincir marketlerde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında bilhassa temel besin ve gereksinim maddelerinin fiyatlarına yönelik denetimlerini sürdürüyor.

Söz mevzusu ekiplerce yılbaşından bu yana 1329 şirket ve 33 bin 191 ürün denetlendi, 147 ürün ile 128 firmada aykırılık tespit edildi, firmalara 201 bin 537 lira yönetimsel para cezası uygulandı.

Takımlar bu yıl Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun doğrultusunda ise 1001 şirket ve 2 bin 266 ürünü denetledi, şirket ve ürünlerde aykırılık belirlenmedi.

Kocaeli Tecim Müdürü Veysi Uzunkaya, marketlerde kasa ile satış fiyatı içinde fark ile haksız fiyat artışı denetimleri yaptıklarını söyledi.

Uzunkaya, Kocaeli’de bu denetimlerin aralıksız olarak sürdürüldüğüne işaret ederek personelin hafta sonu ya da resmi dinlence ayrımı yapmaksızın denetim gerçekleştirdiğini kaydetti.

Bu faaliyetle hem üretici hem de tüketici haklarının korunmasının amaçlandığını bildiren Uzunkaya, “Denetimleri yaparken temel gayemiz esnafa danışmanlık ve rehberlik yapmak, hem de da tüketicimizin hem ekonomik, hem toplumsal çıkarlarını sağlamaktır” diye konuştu.

Ticaret Bakanlığı'nın marketlerdeki fiyat ve etiket denetimlerini sürüyor

“Yönetmeliğe aykırılık var ise lüzumlu cezai işlem uygulanıyor”

Samsun Tecim Müdürü Kürşat Turpçu, da şehir genelinde yaygın denetim yaptıklarını söylemiş oldu.

Fahiş fiyat denetimi yanında raf ve kasa fiyatı içinde fark olup olmadığını denetim ettiklerini aktaran Turpçu, “Denetimlerimiz bir tek bunlarla kalmıyor, sebze reyonlarımızda ürün künye denetimleri üstünden sebze fiyatlarında fahiş fiyat artışı olup olmadığını denetim ediyoruz. Haksız fiyat artışı var ise Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nda değerlendirilmek suretiyle bakanlığa gönderiyoruz” dedi.

Turpçu, denetim ekiplerinin burada tespit ettikleri ürünlerle ilgili lüzumlu envanter çalışmasını yaptığını ifade ederek, “Akabinde mevzu değerlendirilip bakanlığımıza gönderilecek. Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ne gore aykırılık var ise Tecim İl Müdürlüğü olarak lüzumlu cezai işlem tarafımızca uygulanıyor” diye konuştu.

Ticaret Bakanlığı'nın marketlerdeki fiyat ve etiket denetimlerini sürüyor
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.