Dünyaevine girmenin maliyeti 2 katına çıktı

17.04.2023
Dünyaevine girmenin maliyeti 2 katına çıktı


Geçen yıla oranla düğün mekanlarındaki fiyat, neredeyse 2 katına çıktı. Bundan önceki sürem minimum 40 bin lira olan kır düğünü mekanı bu yıl 89 bin liraya terfi etti. 20 bin lira olan düğün salonu fiyatı, 30 bin liraya, lüks otellerde averaj şahıs başı fiyat 70 eurodan 140 euroya çıktı.

DHA

Ramazan Bayramı’nın bitişi ile düğün sezonu açılacak…

Çeyiz, beyaz eşya, mobilya, gelinlik, damatlık benzer biçimde birçok
detayın peşinden, davetlilerini düğün organizasyonuyla karşılamak isteyen
çiftlere fena haber mekan sahiplerinden geldi.

Kır düğünü, düğün salonu, otel benzer biçimde mekanlarda fiyatlar
geçen yıla oranla neredeyse yüzde 100 arttı.

İşletme sahipleri, ‘maliyetler arttı’ diyor

Kokteylle düğün yapmak isteyenler salonlar için 30 bin lira,
kır düğünü mekanları için de minimum 70 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda…

200 kişilik yemekli bir düğünün maliyeti düğün salonunda 80
bin lirayı, kır düğünü mekanlarında minimum 140 bin lirayı, otellerde ise şahıs
başı minimum 180 euroyu buluyor.

İşletme sahipleri ise fiyat artışına sebep olarak, maliyet
artışlarını gösteriyor.

“Kimse düğün yapmıyor, nikah salonuna yöneliyor”

“Tedarikçilerden aldığımız ürünler yüzde 300 artmasına
karşın biz saloncu olarak yüzde 50 artışla devam ediyoruz”
diyen düğün salonu
işletmecisi Ruhan Gündüz, şöyleki konuştu:

Saloncuların iş potansiyeli düşmeye başladı. Çiftlerimizin de alım gücü kalmadı. Elektrik ve enerji giderleri, tüm saloncuların en büyük sıkıntılarından bir tanesi, kiraların artması. Düğün salonlarına 30-35 bin lira istediğimizde kimse düğün yapmayıp nikah salonlarına yöneliyor. Salon fiyatlarına birazcık dokunduğumuzda, iş yapması imkansız hale geldik. Bu yıl düğün salonu fiyatlarımız değişiyor. 30 bin liradan başlıyor, davetli sayısı ve güne gore değişiyor. Hafta içi 25 bin lira, hafta sonu 45-50-60 bin lira olarak salonuna gore değişiyor. Yemekli bir düğünün maliyeti 400-500 bin liradan aşağı değil. 200 kişilik yemekli bir düğün, averaj 80 bin civarında. Salona kamera eklediğimizde bu fiyat 100 bin lirayı bulacaktır. Yaz kış olarak yüzde 20 fark ediyor. Düğün sezonları yazdan kışa doğru dönmeye başladı.

Görünüm var ise şahıs başı fiyat da yükseliyor

Beyoğlu’nda bulunan bir lüks otelin satış müdürü Elif Kuş
da, şunları söylemiş oldu:

Artan fiyatlar sebebiyle birçok şeyde fiyat artışı olduğu benzer biçimde düğünde de artış mevcut. Geçen yıla oranla yüzde 100 artan fiyatlarımız oldu. Düğün organizasyonu yapmak isteyen misafirlerimiz her halükarda, şahıs sayılarını düşürerek gene de düğün organizasyonlarını tercih ediyorlar. Fiyat aralıklarımız belirlenen şartlara gore değişse de averaj 140 eurodan başlıyor. Düğün organizasyonunun ucu bucağı yok. Misafirlerin isteklerine gore değişiyor. Süslemeler, müzik firmaları, fotoğraf ve kamera firmaları eklendikçe rakamlar da değişiyor. 140 euroyu, 180 euro ve 1.000 euro ile de bitirebilirler. Bu tamamen çiftin isteklerine gore değişim gösteriyor. Manzaraya karşı da şahıs başı fiyatlar 20-30 euro artış gösteriyor.

Piyasa durgun…

Sarıyer’deki bir kır düğünü mekanının işletmecisi Ahmet
Şahin de, fiyatlara ilişkin şu detayları verdi:

Bu sezonun çiftleri geçen sezondan bölgeleri tutmaya başladı. 28 bin liradan fiyatlar adım atar, 90 bin liraya kadar çıkar. Şahıs sayısı artarsa fiyat artar, yemekli olursa fiyat 140 ile 200 bin lira içinde değişiyor. Kurulum, sistem her şey bizlere ilişik. 28 bin lira hafta içi akşam ve kokteylli. En kıymetli akşam cumartesi akşamları oluyor. Cumartesi akşamı maliyet 70 bin kokteylli, yemekle beraber 40 bin daha eklenmiş olur. 110 bin liraya gelmiş olur. Geçen yıl ile bu yıl içinde fazla zam yapamadık bu sebeple insanoğlu bu tutarları kaldıramazdı. Geçen yıl bir koli peçeteyi 70 liraya alıyorduk, şimdi 200 liradan alıyoruz. 40 bin liralık bir programı, 89 bin liraya veriyoruz. Geçen seneye gore piyasa daha durgun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.