Çanakkale’de yangınla savaşım eden kahraman orman işçileri

25.08.2023
Çanakkale’de yangınla savaşım eden kahraman orman işçileri

[ad_1]

Çanakkale’de rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılan ve yoğun çabalarla denetim altına alınan yangında vazife icra eden orman işçileri saatler devam eden mücadelenin kahramanı oldular.


AA & Ensonhaber

Havaların ısınmasıyla yurt genelinde başlamış olan orman yangınları ciğerlerimizi yakıyor..

Binlerce hektarlık orman alanı kül olurken, yangın bölgelerindeki vatandaşların da evleri ve arazileri büyük zarar görüyor..

Yangınların çıkmış olduğu bölgelerde ise orman işçileri ve itfaiye ekiplerinin “alevlerle savaşı” başarıyla sonuçlanıyor.

Yangınların son adresi Çanakkale idi.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile çevre illerden gelen orman işçileri, merkeze bağlı Damyeri mevkisinde 22 Ağustos’ta başlayıp 48 saat dolmadan denetim altına alınan yangında mühim rol oynadı.

Korkusuzca savaşım ettiler

Orman işçileri, rüzgarın etkisiyle saatler içinde 15 kilometrelik alana yayılan yangında metrelerce yüksekliğe ulaşan alevlerle korkusuzca savaşım etti.

Havadan da müdahale edilen yangına karşı kara ekipleri merkezden ve sahadan gelen izleyeceği yolu göstermeye gore alevlerin yükseldiği her noktaya ulaştı.

4 bin 80 hektar alanda etkili olana yangına müdahale ettiler

Alanda ekip ruhuyla hareket eden “alev savaşçıları”, rüzgar faktörü sebebiyle orman yangınları açısından en riskli kentlerden kabul edilen Çanakkale’de 4 bin 80 hektar alanda etkili olan yangında büyük bir cesaret örneği sergiledi.

Çanakkale’de yangınla savaşım eden orman işçileri

“Nerede duman, nerede ateş, içine girer söndürürüz bir halde”

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünde vazife icra eden orman işçisi Süleyman Işık, Çanakkale’deki orman yangınıyla mücadelede yaşadıklarını AA’ya söyledi.

Işık, 22 Ağustos Salı günü öğleye doğru kulelerden Laztepe ve Çimentepe’den duman yükseldiği suç duyurusunun geldiğini söylemiş oldu.

Derhal yola çıktıklarını ve 20 dakika sonrasında vaka yerine ulaştıklarını ifade eden Işık, 200-250 metre aşağıda derenin içine hortum çekmek zorunda kaldıklarını, bu sırada rüzgarın da kendileri için dezavantaj bulunduğunu ve ateşi ilk etapta söndüremediklerini dile getirdi.

Ekip dostlarıyla yangınla savaşım etmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Işık, şunları söylemiş oldu:

Rüzgardan dolayı tutamadık. Canla başla savaşım etmeye devam ediyoruz. Bazı ekiplerimiz hala sahada, son ateş sönene kadar devam edeceğiz. Sizlere gore sıkıntılı bir meslek olabilir fakat bizlere gore oldukça kolay bir meslek. Artık bu işin piri olduk. Nerede duman, nerede ateş, içine girer söndürürüz bir halde. Söndürmeye devam edeceğiz.

Işık, Çanakkale’deki yangında kendilerini korkutan bir şeyin olmadığını, bir halde kurtulmasını bildiklerini dile getirerek şu şekilde devam etti:

“İşi iyice öğrendik. Yansa da bir halde kurtulmaya çalışıyoruz. O an korku hissetmiyoruz. Ürkü yaparsak aslına bakarsan bu iş yürümez. Ürkü olmadan sakin bir halde aracımızı emniyetli bir yere alıyoruz. Yağmurlama diye bir sistem var bizde. Onları açıyoruz, yangın üzerimizden geçse bile sorun olmadan hallediyoruz.”

Çanakkale’de yangınla savaşım eden orman işçileri

“Önceliğimiz insanlarımızın canı, malı, ormanlarımız ve orman hayvanlarımız”

Orman işçisi Ömer Faruk Özcan da 15 senedir bu işi yaptığını, söz mevzusu yangınların kendileri için kolay bulunduğunu dile getirdi.

Özcan, “Bu sebeple biz 15 senedir oldukça büyük yangınlar gördük. O anda hissettiklerimiz doğal ki anlatılamaz. İnsanların canını, malını korumak için elimizden geleni yapıyoruz, halletmeye da devam edeceğiz.” diye konuştu.

Yangınla savaşım ederken kendilerini zorlayan unsurlar bulunduğunu söyleyen Özcan, şunları söylemiş oldu:

İnsanlar vaka yerine gelip bir an ilkin kendi malını, canını yada hayvanlarını kurtarmak istiyor. Doğal bunlar bizlere engel oluyor kimi zaman fakat onlara da bir şey diyemiyoruz. Ikimiz de onlara yardım etmeye çalışıyoruz, onlar da bizlere yardım etmeye çalışıyor. Önceliğimiz insanlarımızın canı, malı, ormanlarımız ve orman hayvanlarımız.

Savaşım esnasında koruyucu ekipmanlarını devamlı yanlarında bulundurduklarını aktaran Özcan kendileri için de devamlı önlemli olduklarını, güvenli şekilde yangına müdahale ettiklerini bildirdi.

Özcan, Çanakkale şeklinde rüzgar bakımından riskli bir bölgede çalışmalarına ilişkin, “Çanakkale’nin rüzgarı asla bitmiyor ve bitmeyecek de herhalde. Fakat biz buradayız. Ne süre nerede bir ateş görürsek söndürmeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Çanakkale’de yangınla savaşım eden orman işçileri

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.