Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’dan ‘AYM’ çıkışı! “Tam bir yargısal aktivizm örneği”

09.11.2023
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’dan ‘AYM’ çıkışı! “Tam bir yargısal aktivizm örneği”

[ad_1]

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay hakkında ihlal sonucu veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Yaşanmış olan gelişmenin peşinden karşıcılık partileri vakaya tepki gösterirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanlarından ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Yargıtay’ın kararının doğru bulunduğunu savundu. Olayın bir yargısal aktivizm bulunduğunu belirten Mehmet Uçum, ‘AYM’nin “anayasaya aykırı kararlar verdiğini” iddia etti.

Mehmet Uçum toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Anayasa Mahkemesi mahkumiyeti olan milletvekillerinin dokunulmazlığına ilişkin verdiği kararlarda ısrarla Anayasa’yı tanımıyor. Anayasa’nın 14. Maddesini yok sayıyor.

Oysa dokunulmazlığa ilişkin 83. madde 14. maddedeki durumları hariç meblağ. Anayasanın bu amir hükmüne karşın AYM anayasaya aykırı kararlar vermeye devam ediyor.

“KARAR TAM BİR YARGISAL AKTİVİZM ÖRNEĞİDİR”

Anayasanın 14. maddesinin belirsiz bulunduğunu ileri sürmek AYM’nin görevi değildir. 14. Maddeye belirlilik kazandıran Ceza Kanunları ve Ceza Yargısı Kararlarıdır. AYM Anayasanın açık hükmünün yanı sıra Ceza Kanunlarını ve Yargı Kararlarını da göz ardı ediyor. Ne yazık ki AYM’nin bu mevzuda verdiği kararlar tam bir yargısal aktivizm örneğidir.

Bu çerçevede Yargıtay’ın Aym ihlal sonucuna uymama sonucu gerekçeleriyle doğrudur. Tepki gösterenlerin Yargıtay kararını okuyup okumadıkları da ayrı bir sorundur.

Kabahat duyurusu meselesi ise Ulusal Yargıya karşı saldırıların fazlaca büyük bir birikim oluşturması sebebiyle reaksiyoner bir tavırdır. Bir anlamda kral çıplak anlama gelir. Yönteminin bu olup olmadığı ek olarak tartışılır fakat cesareti tartışılmaz.

Yargıtay’ın sonucu ek olarak turnusoldur, kim Ulusal Yargıdan yana kim değil belli olur.
Türkiye, Ulusal Yargısını batıcı ve neo liberal yargı anlayışlarına karşı sonuna kadar savunacaktır, kimsenin bundan şüphesi olmasın .

Günün önemli manşetleri
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Korkunç olay! Tabancayla vurulan 13 yaşında, cinayet zanlısı 11Korkulu vaka! Tabancayla yaralanan 13 yaşlarında, katliam zanlısı 11
Zeytinburnu'nda bir bina boşaltıldı! 'Çok büyük bir gürültü duydum'Zeytinburnu’nda bir bina boşaltıldı! ‘Fazlaca büyük bir gürültü duydum’
Özgür Özel'den gece yarısı olağanüstü toplantıÖzgür Hususi’den gece yarısı muhteşem toplantı[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.