DSÖ, çocuklar için ikinci sıtma aşısını önerdi

03.10.2023
DSÖ, çocuklar için ikinci sıtma aşısını önerdi


DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, sıtma riski taşıyan çocuklarda hastalığın önlenmesi için R21/Matrix-M isminde olan ikinci bir aşıyı önerdiklerini belirtti.

DSÖ, çocuklar için ikinci sıtma aşısını önerdi

AA & Ensonhaber

Dünya Sıhhat Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün aşılama uzmanlarından oluşan Stratejik Danışma Grubu’nun (SAGE) 25-29 Eylül’de gerçekleştirdiği ve Kovid-19 dahil bir takım aşının kullanımıyla ilgili konuların ele alındığı toplantıya ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Pek fazlaca hastalıkta olduğu şeklinde Kovid-19’a karşı kullanılan güvenli ve etkili aşıların salgının denetim altına alınmasında mühim rol oynadığını belirten Ghebreyesus, aşıların en eski hastalıklardan önde gelen sıtmayı denetim altına alma mevzusunda yeni bir ümit verdiğini kaydetti.

“Hastalık riski taşıyan çocuklar için ikinci bir aşıyı öneriyoruz”

Ghebreyesus,

DSÖ ortalama 2 yıl ilkin, RTS,S isminde olan ilk sıtma aşısının yaygın olarak kullanılmasını tavsiye etti. Bugün hastalık riski taşıyan çocuklarda hastalığın önlenmesi için DSÖ’nün R21/Matrix-M isminde olan ikinci bir aşıyı önerdiğini duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

dedi.

“Aşının yapıldığı bölgelerde vakalar yüzde 75 azaldı”

Bu tavsiyenin DSÖ’nün SAGE ve Sıtma Politikası Danışma Grubu (MPAG) danışman organlarının görüşlerine dayandığını kaydeden Ghebreyesus, her iki grubun incelemiş olduğu R21 adlı sıtma aşısının “mevsimsel bulaşmanın olduğu bölgelerde üç dozluk aşı serisini takip eden 12 ay içinde semptomatik sıtma vakalarını yüzde 75 azalttığını” gösterdiğini deklare etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.