Filistinli kanser hastaları ve durumu acil olanlar Türkiye’ye getiriliyor

05.11.2023
Filistinli kanser hastaları ve durumu acil olanlar Türkiye’ye getiriliyor

[ad_1]

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’ye meydana getirilen hastane ve sıhhat malzemesi yardımına ilişkin izahat yapmış oldu. Koca, “Kanser hastaları ve durumu acil olanların ülkemize geçirme edilmesi planlanmakta” dedi.

Fahrettin Koca duyurdu: Filistinli kanser hastaları ve durumu acil olanlar Türkiye'ye getiriliyor

ensonhaber.com


İsrail’in Gazze üstündeki soykırımı sürüyor…

İsrail’in ablukayı sıkılaştırdığı Gazze Şeridi’ndeki 35 hastaneden 16’sının yakıt sıkıntısı ya da bombardıman sebebiyle faaliyetlerini durdurdu.

Bunlardan biri de kanser hastalarının tedavi görmüş olduğu tek merkez olan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesiydi.

Sıhhat Bakanlığı harekete geçti

Gazze’deki kanser hastanesinin İsrail tarafınca bombalanması sonrasında ortada kalan hastalar için Sıhhat Bakanlığı harekete geçti.

Hastalar, Mısır üstünden Türkiye’ye getirilecek.

Bakan Koca duyurdu

Müjdeli haberi Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca verdi.

Mısırlı mevkidaşıyla görüştü

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’deki kanser hastalarının Türkiye’ye getirilmesi için Mısırlı mevkidaşıyla görüştü.

Görüşmede birçok mevzuda mutabık kalındı.

Kanser hastaları Türkiye’ye getiriliyor

Toplumsal medya hesabı ‘X’ üstünden yapmış olduğu açıklamada “Kanser hastaları ve durumu acil olanların ülkemize geçirme edilmesi planlanmakta” ifadelerini kullandı.

“Bin hasta Refah Sınır Kapısı’na getirilecek”

Bakan Koca, mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada şunları söylemiş oldu:

Dün gece Mısır Sıhhat Bakanı ile görüştüm. Mühim gelişmeler var. Mısır Sıhhat Bakanı Kıymetli Dostum Khaled Abdel Ghaffar ile Gazze’deki insanlık dışı İsrail saldırıları sebebiyle sıhhat hizmetlerine yetişmesi mümkün olmayan kardeşlerimizin yaralarını beraber sarmaya yönelik bir görüşme gerçekleştirdim.

Görüşmemizde, birçok mühim hususta mutabık kaldık: Faaliyetlerine son vermek zorunda kalan Gazze’deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesinde tedavi görmekte olan kanser hastaları başta olmak suretiyle daha ilkin tarafımıza bildirilen ve acil tedaviye gereksinim duyan 1.000’e yakın hasta ve yaralının, Refah sınır kapısı üstünden Mısır’a getirilmesi için çalışmalarımız sürüyor.

“Uçaklar ve vapur hastanesi ile ülkemize geçirme edilecekler”

Peşinden, kanser hastaları ve durumu acil olanların ambulans uçaklar ve vapur hastanesi ile ülkemize geçirme edilmesi planlanmakta. Sn. Bakanla mutabık olduğumuz bu dirimsel gelişme için lüzumlu çalışmaların planlaması ve yürütülmesi için karar birliğine varıldı. Görüşmemizde Sn. Bakan bizimle önemi büyük bir data daha paylaşmıştır: Gazzeli yaralıların tedavisinde kullanılmak suretiyle Türkiye’nin Mısır’a göndermek istediği Sahra Hastaneleri ile ambulansların sevkiyatı için her an harekete geçecek şekilde sularımızda bekletilmekte olan 2 gemimize Mısır limanlarına giriş izni verilmiş durumdadır.

Sayın Bakan ile Gazzeli kardeşlerimizin tedavileri amacıyla oluşturmuş olduğumuz bu yakın ve insani kıymeti hatırlanası iş birliğinin Mısır ile ülkemiz arasındaki sıhhat alanında mevcud işbirliğine de ivme kazandıracağına olan inancımızı artırmıştır. Gazze’deki hastalara ve yaralılara şifa olabilmekse insanlık adına büyük bir bahtiyarlıktır.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.