Seçmenimizi CHP’ye oy vermeye ikna edemedik

19.08.2023
Seçmenimizi CHP’ye oy vermeye ikna edemedik

[ad_1]

Alinan ağır seçim mağlubiyetine yönelik konuşan DEVA Partisi Lideri Ali Babacan mühim itiraflarda bulunmuş oldu. Babacan, “Seçmenimizi CHP’ye oy vermeye ikna edemedik” ifadesini kullandı.


ensonhaber.com

Türkiye tarihinin en mühim seçimlerinden birini geride bıraktı.

14 Mayıs’ı 28 Mayıs’a bağlayan seçimlerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha galip çıktı.

Seçimlere 6’lı masa adı altında girerken HDP’nin desteğini de bununla beraber götürmüş olan muhalefette yenilgiye karşın en fazla kar elde eden grup ise ufak partiler oldu.

CHP ufak partilere 38 vekil verdi

Gelecek Partisi, Mutluluk Partisi, Ilaç Partisi ve Demokrat Parti, CHP listelerinden tam olarak 38 vekil aldı.

Ufak partiler bu dakikadan sonrasında ise seçimlerin aslan payının kendilerine ilişkin bulunduğunu ifade eden açıklamalar yaptılar.

Ali Babacan’dan itiraflar

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Habertürk TV canlı yayınında aldıkları seçim mağlubiyetine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulunmuş oldu.

Babacan seçimi niçin kaybettiklerine ilişkin gelen soruya, “Biz altı parti olarak bu ülkeyi kavgasız gürültüsüz uyum içinde yöneteceğimizle ilgili lüzumlu itimatı vatandaşımıza veremedik.” yanıtını verdi.

“Biz demokrasinin tarafındaki partiler olarak bir ittifak oluşturduk”

CHP listelerinden seçime girme mevzusuna ise Ali Babacan şu cevabı verdi:

CHP’nin sıralamasında seçime girmek mevzusundaki eleştiriler seçimi kaybettikten sonrasında daha fazlaca yapılmış oldu. Biz demokrasinin tarafındaki partiler olarak bir ittifak oluşturduk. Ortak bir zemin üstünden ülkenin tekrardan inşa projesiydi. Bizim iddialarımız değişmedi.

“Seçmenimizi CHP’ye oy vermeye ikna edemedik”

Biz kendi seçmenimizin tamamını CHP’ye oy vermeye ikna edemedik. Fakat ortak listeyle girince daha fazlaca vekil çıkaracaktık. CHP’nin sıralamasında girdiğimiz yerlerde CHP’nin fazlaca oy artışı var.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.