Hulusi Akar’dan Kılıçdaroğlu’na tezkere yanıtı: Söz mevzusu değil!

18.10.2023
Hulusi Akar’dan Kılıçdaroğlu’na tezkere yanıtı: Söz mevzusu değil!

[ad_1]

CHP’nin, tezkereden “yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması” ifadesinin çıkartılması talebini de değerlendiren Akar, “Asla askerlerin gelip yerleşmesi benzer biçimde bir durum söz mevzusu değil” dedi.

Hulusi Akar'dan Kılıçdaroğlu'na tezkere yanıtı: Söz konusu değil!

AA


Türkiye’nin bir gündem mevzusu da tezkere.

Tezkereye karşı çıkan isim ise CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu.

Meclis Ulusal Müdafa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, dün TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Irak ve Suriye’ye asker gönderme tezkeresinin süresinin uzatılmasına ilişkin Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

DEAŞ ile savaşım için komisyon kurma sonucu

Dünyanın 2013-2014 yıllarında DEAŞ terörü yüzünden ayağa kalktığını anımsatan Akar, DEAŞ’la savaşım için BM’nin internasyonal komisyon kurma sonucu aldığını, Türkiye ile beraber 80 ülke ve NATO ile Arap Ligi’nin de aralarında bulunmuş olduğu 5 internasyonal kuruluşun bu koalisyona katıldığını hatırlattı.

“Daha ilkin kabul edilen ve ‘evet’ oyu verilen tezkerenin aynısını getirdik”

Koalisyona üye ülkelerin; personel, araç-gereç, tabanca, vasıta, hava üssü, limanlar ve hava sahaları benzer biçimde alanların kullanımında iş birliği yaptığına işaret eden Akar, şu şekilde devam etti;

Bu koalisyondan dolayı bazı ülkeler İncirlik’te yakıt ikmali yaptılar. İskenderun Limanı gene lojistik ve insani yardım noktasında değerlendirildi. Bu tür uygulamalar da Türkiye’nin izin ve kontrolü altında oluyor. 2019 yılından sonrasında bunlar da artık yapılmıyor. Tamamen teknik bir durum söz mevzusu. Daha ilkin kabul edilen ve ‘evet’ oyu verilen tezkerenin aynısını getirdik. Hiçbir değişim yok. Bu tutumunun sebebi, eğer informasyon eksikliği yoksa bir fitne fesatlık söz mevzusu. HDP kendisini aslına bakarsanız şartlandırmış ve tezkereye karşı çıkıyor fakat CHP’de büyükelçilik yapmış biri çıkıp yabancı askerlerin Türkiye’ye gelmesinden bahsediyor. Bu iddiaların gerçekle asla alakası yok. Kamuoyunu yanlış bilgilendiriyorlar.

“Asla askerlerin gelip yerleşmesi benzer biçimde bir durum söz mevzusu değil”

CHP’nin, tezkereden “yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması” ifadesinin çıkartılması talebini de değerlendiren Akar, şu cümleleri kullandı;

Tezkereden bu ifadeyi çıkardığımız vakit başka sorunlarla karşılaşırız? Bu şekilde bir adım attığınızda koalisyondan çıkmış olmuş olursunuz. Bu da DEAŞ’la mücadeleden ayrılmak anlamına gelir. Biz 4 bin 500 DEAŞ üyesini etkisiz hale getirdik. DEAŞ şüphesi sebebiyle 100 bin kişinin Türkiye’ye girmesini engelledik. Bunlardan 9 bin 500 kişiyi kendi ülkeleri itiraz etmelerine karşın yolladık. Bunu icra eden bir Türkiye hakkında bile DEAŞ ile ilgili aslı astarı olmayan iddialar ortaya atılırken bir de kalkıp bu koalisyondan ayrılırsak ne olur? Bunu bir düşünsünler. Hem DEAŞ ile savaşım edeceksin hem de koalisyona üye ülkelerin askerlerine müsaade etmeyeceksin. Böyle bir durum olur mu? Yakıt ikmali yada buna benzer teknik nedenlerle vapur, tayyare, helikopter gelebilir. Asla askerlerin gelip yerleşmesi benzer biçimde bir durum söz mevzusu değil.

“İncirlik Üssü’nün komutanı bir Türk subayıdır”

İncirlik Üssü’nün boşaltılmasına dönük bazı çevrelerden meydana getirilen eleştirileri anımsatan Akar, şunları kaydetti:

“Bizlere kimi zaman ‘niçin İncirlik’i boşaltmıyorsunuz?’ diye eleştiriler yapılıyor. Boşaltırsak ne olacak? Sonrasında ‘niçin Amerikan üsleri Yunanistan’a, Dedeağaç’a, Girit’e gitti?’ diye eleştiriyorsunuz. Ek olarak bizim ABD ile ilişkilerimiz, anlaşmalarımız var. İncirlik tamamen Türkiye Cumhuriyeti’nin mülkünde olan bir yer. Türk devletinin bayrağı orada dalgalanıyor. Tüm faaliyetler üs komutanının buyruk ve bilgisi dahilinde yapılıyor. İncirlik Üssü’nün komutanı da bir Türk subayıdır. Ek olarak bizim de internasyonal anlaşmalar çerçevesinde yabancı ülkelerde askerlerimiz var.”

Akar ek olarak, Türkiye’nin Kürtlerle ilgili bir problemi olmadığını, teröre karşı savaşım verdiklerini, PKK/YPG’nin Kürtleri asla temsil etmediğini altını çizdi.

“Kimin egemenliğine saldırdık?”

Tezkerenin bağımsız, egemen Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği ve huzuru için çıkarıldığına dikkati çeken Akar, “Biz şimdiye kadar kimin egemenliğine saldırdık? Hangi ülkenin topraklarını işgal ettik? Bu şekilde bir durum yok. Biz Suriye yada başka yerdeki teröristleri vuruyoruz fakat ses buradan çıkıyor.” dedi.

“Cenk hukukuna aykırı eylemlerini de şiddetle lanetliyoruz”

İsrail’in Gazze’deki saldırılarına değinen Akar, “İsrail’in evrensel değerleri çiğneyerek fosfor bombası dahil cenk hukukuna aykırı eylemlerini de şiddetle lanetliyoruz.” ifadesini kullandı.

Akar, “Dünya nüfusunun yüzde 75’ine karşılık eden toplam 137 ülkenin tanımış olduğu Filistin için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının ve Oslo Mutabakatı benzer biçimde çeşitli toplantılarda verilen taahhütlerin bir an ilkin yerine getirilmesini bekliyoruz. Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin artık gerçekleşmesi lazım. Bölgeye sulh, refah ve istikrar sadece bu şekilde gelebilir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.