İran Cumhurbaşkanı Reisi, Kral Selman’ın daveti üstüne Riyad’ı ziyaret edecek

18.08.2023
İran Cumhurbaşkanı Reisi, Kral Selman’ın daveti üstüne Riyad’ı ziyaret edecek

[ad_1]

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Komut Abdullahiyan, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in resmi daveti üstüne uygun bir zamanda Riyad’ı ziyaret edeceğini deklare etti.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Kral Selman'ın daveti üzerine Riyad'ı ziyaret edecek

AA

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr’in de bulunmuş olduğu 47 şahıs “terör” suçlamasıyla idam edilmesinin arkasından iki ülke arasındaki ilişkiler kesilmişti.

İran ile Suudi Arabistan, 10 Mart’ta 7 yıl aradan sonrasında ilişkileri normalleştirme sonucu almış ve karşılıklı büyükelçiliklerinin tekrardan açılması, iki ülke arasındaki uçuşların tekrardan başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması mevzusunda anlaşmaya varmıştı.

Bu çerçevede atılan adımlar ileri seviyeye taşındı.

Bakanlar bir araya geldi

Beraberindeki üst düzey heyetle bir günlük resmi ziyaret kapsamında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giden İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Komut Abdullahiyan, Suudi mevkidaşı Faysal bin Ferhan ile görüştü.

Dışişleri Bakanlığında gerçekleşen görüşme sonrasında iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede konuşan Abdullahiyan, görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Filistin meselesi ve İslam dünyasını ilgilendiren meseleleri de istişare ettiklerini belirtti.

“Suudi Arabistan ile beraber çalışabiliriz”

iki ülke arasındaki ilişkilerin “doğru yolda ve gelişmekte” bulunduğunu ve Riyad’daki temaslarında ciddi ve mühim görüşmeler yaptıklarını belirten Abdullahiyan, “İki ülke arasındaki işbirliğini her alanda geliştirmeye kararlıyız. Bölgesel sorunları çözmek için Suudi Arabistan ile beraber çalışabiliriz. Başta Suudi Arabistan olmak suretiyle komşu ülkelerle ilişkilerimizi güçlendirmek için doğru adımlar atıyoruz.” diye konuştu.

İran ve Suudi Arabistan’ın çeşitli alanlardaki ilişkilerinin takip edeni için bir çerçeve belirleme mevzusunda mutabık kaldıklarını aktaran Abdullahiyan, bu kapsamda ortaklaşa iş alanlarında çeşitli uzman komiteleri oluşturulması ve iki ülkenin hususi sektörünün ikili ve oldukça taraflı işbirliğinin önemini vurguladıklarını beyan etti.

İran'dan Suudi Arabistan'a 7 yıl aradan sonra en üst düzey ziyaret

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Komut Abdullahiyan, Suudlu mevkidaşı Faysal bin Ferhan Riyad’ta bir araya geldi

“Reisi, uygun bir zamanda Riyad’ı ziyaret edecek”

Filistin ve Kudüs meselesinin İslam aleminin birinci meselesi bulunduğunu ve bugünkü görüşmede de mevzuyla ilgili istişarelerde bulunduklarını söyleyen Abdullahiyan şunları kaydetti:

Bugün bu toplantının yapıldığı salona Kudüs isminin verilmesinden dolayı mutluyum. Filistin’e kuvvetli desteğimizi sürdürüyoruz ve Siyonist rejimin İslam aleminde nifak ve ayrılık yaratma çaba ve komplolarını sürdürdüğünden asla şüphemiz yok. Bu hareketleri dikkatle izliyoruz.

Abdullahiyan, İran ve Suudi Arabistan’ın Avrupa’da Kur’an-ı Kerim’i hedef alan saygısız eylemler mevzusunda ortak tutumlara haiz bulunduğunu belirtti.

Bölgesel güvenliğin bölge ülkeleri tarafınca sağlanması icap ettiğini kaydeden Abdullahiyan, “Güvenlik ve kalkınma fikri birbirinden ayrılamaz ve bölgedeki tüm erkek oyuncular bu mevzuda mesuldür.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Suudi Arabistan’ın Expo 2030’a ev sahipliği yapacağını hatırlatan Abdullahiyan, “Expo 2030’un Suudi Arabistan’da düzenlenmesini destekliyoruz. Spor alanında ise iki ülkenin spor takımlarının dostluk maçları oynaması mevzusunda anlaşmaya vardık.” dedi.

Abdullahiyan, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafınca bu ülkeyi ziyaret için resmi bir çağrı aldığını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı Reisi, bu daveti kabul etti ve uygun bir zamanda Suudi Arabistan’a ziyaret edecek. İki ülke Dışişleri Bakanları olarak yaptığımız görüşmeler ve istişareler, cumhurbaşkanlarının görüşmesi için lüzumlu hazırlıkları sağlıyor.” şeklinde konuştu.

İran'dan Suudi Arabistan'a 7 yıl aradan sonra en üst düzey ziyaret

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Komut Abdullahiyan, Suudlu mevkidaşı Faysal bin Ferhan ortak basın toplantısı düzenledi

“Görüşmemiz, oldukça mühim olan adımların devamı durumunda”

Basın toplantısında konuşan Bin Ferhan da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in davetlisi olarak İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ülkeyi ziyaret etmesini arzuladıklarını belirtti.

Suudi Arabistan ve İran’ın misyonlarının tekrardan çalışmalarını sürdürdüğüne ve iki ülke büyükelçilerinin görevlerine başladığına dikkati çeken Bin Ferhan, bunu “mühim bir adım” olarak değerlendirdi.

Bin Ferhan, Suudi Arabistan’ın İran ile güvenlik yönleriyle ilgili anlaşmaları etkinleştirmenin yollarını münakaşaya, istişare ve koordinasyon sağlamaya ehemmiyet verdiğini altını çizdi.

Suudi Bakan Bin Ferhan, İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile görüşmesinin, iki ülke arasındaki ilişkileri tekrardan başlatma amacıyla atılan ve iki ülke zamanı için oldukça mühim olan adımların devamı durumunda olduğuna dikkat çekti.

Bin Ferhan, görüşmenin, itimatı güçlendirmek ve işbirliğinin kapsamını genişletmek suretiyle iki ülkenin yararına olan anlaşmayı uygulama mevzusunda iki tarafın samimi ve ciddi istekli bulunduğunu gösterdiğine işaret etti.

İranlı büyükelçi görevine başlamış olacak

Ziyaretle eş zamanlı olarak İran’ın Riyad Büyükelçisi olarak atanan Ali Rıza Enayeti de Suudi Arabistan’daki görevine resmen başlamış olacak.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.