Gazze’de ekmek kuyruğundaki insanoğlu hava saldırılarına maruz kalıyor

11.11.2023
Gazze’de ekmek kuyruğundaki insanoğlu hava saldırılarına maruz kalıyor


Gazze Şeridi’nin kuzeyinde besin kıtlığı yaşandığını aktaran Birleşmiş Milletler, “İnsanlar saatlerce ekmek kuyruğunda beklerken hava saldırılarına maruz kalıyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

Gazze'de ekmek kuyruğundaki insanlar hava saldırılarına maruz kalıyor

AA & Ensonhaber


Günlük basın toplantısında Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, Batı Şeria’da artan şiddetten derin kaygı duyduklarını aktararak Cenin Sığınmacı Kampı’na yönelik saldırıların can kaybı ve büyük zayiata yol açtığını kaydetti.

Dujarric, “Bölgedeki meslektaşlarımız insanların güneye kaçmaya devam ettiğini aktarıyor. Dün 50 binden fazla kişinin yürüyerek ya da başka yollarla kaçtığı düşünülüyor” bilgisini paylaştı.

Gazze’ye giren yardımın yetersiz olduğuna ve giriş noktalarının çoğaltılması gerektiğine dikkati çeken Dujarric, bölgeye 21 Ekim’den bu yana 821 yardım tırının giriş yaptığını bildirdi.

Sıhhat tesislerine yönelik saldırıların da devam ettiğini bildiren Dujarric, hem de yakıt sıkıntısı sebebiyle hastanelerdeki bazı bölümlerin çalışmalarına son vermek zorunda kaldığını söylemiş oldu.

“İnsanlar ekmek kuyruklarında saldırılara maruz kalıyor”

Gazze’nin kuzeyinde besin kıtlığının arttığını ifade eden Dujarric, 8 gündür buraya yardım götürülemediğini duyurdu.

Dujarric, kuzeyde hiçbir ekmek fırının yakıt olmadığı için açık olmadığını belirterek güneyde ise bir tek 9 fırının hizmet verdiğini dile getirdi.

“İnsanlar saatlerce ekmek kuyruğunda beklerken hava saldırılarına maruz kalıyor” diyen Dujarric temel besin maddelerinin ise neredeyse asla bulunmadığını beyan etti.

Dujarric, temiz su ve yakıt olmadan fırınların çalışamadığına dikkati çekti.

“Ateşkes çağrımızı sürdürüyoruz”

İsrail’in günde 4 saatlik insani ara kararının hakikaten insani amaçlara mı yoksa İsrail güçlerinin daha rahat hareket etmesine mi hizmet sağlayacağının sorulması üstüne Dujarric, “Benim insani ara ifadesi kullandığımı duymadınız. Kelimelerimi oldukca dikkatle seçmeye çalışıyorum ve insani ara olarak adlandırmadım” dedi.

Dujarric, tek taraflı olarak duyurulan araların bazı insanların geçişini elde etmiş olabileceğini dile getirerek, “Biz insani ateşkes çağrımızı sürdürüyoruz. Bunun etkili olması için koordineli bir halde gerçekleştirilmesi gerekir” vurgusunda bulunmuş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.