İran ve Suudi Arabistan içinde 7 yıl sonrasında ilk görüşme: Bakanlar bir araya geldi

18.06.2023
İran ve Suudi Arabistan içinde 7 yıl sonrasında ilk görüşme: Bakanlar bir araya geldi


İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Komut Abdullahiyan ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan iki ülke içinde tansiyonun yükselmesinden 7 yıl sonrasında İran’ın başkenti Tahran’da bir araya geldi.

İran ve Suudi Arabistan arasında 7 yıl sonra ilk görüşme: Bakanlar bir araya geldi

İHA

İran ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme adımları kapsamında diplomatik temaslar sürüyor.

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016 tarihinde Şii din adamı Nimr Bakır el Nimr’in de aralarında bulunmuş olduğu 47 kişinin “terör” suçlamasıyla idam edilmesinin peşinden, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası, idamlara tepkili İranlı göstericiler tarafınca ateşe verilmişti.

Riyad yönetimi tepki olarak İran ile tüm diplomatik ilişkilerini kesme sonucu almıştı.

7 yıl sonrasında ilk görüşme

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Komut Abdullahiyan, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla 7 yıl sonrasında İran’ın başkenti Tahran’da bir araya geldi.

İki ülke arasındaki normalleşme adımları için görüşen bakanlar ondan sonra gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında konuştu.

“Büyükelçilikler yine açılacak”

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Suudi mevkidaşı ile Tahran’da gerçekleştirdiği karşı karşıya görüşmeden dolayı mutlu bulunduğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

Varılan normalleşme adımlarından 100 gün sonrasında Tahran’da görüşebildik. Bu süre içinde iki ülke başkentlerinde büyükelçilikleri, Meşhed ile Medine’de konsolosluk binalarının faaliyetlerine başlamaları için lüzumlu hazırlıkları yaptık.

“İki ülke içinde anlaşmaları imzalayacağız”

Riyad yönetimine gösterdiği çaba için teşekkür ederek Suudi Arabistan ile diplomatik ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydeden Abdullahiyan şöyleki devam etti:

Riyad yönetimi ile ekonomik, siyasal, sınır güvenliği ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadeleyi kapsayan ortak komiteler kurulması noktasında mutabık kaldık. İki ülke liderlerinin onaylaması halinde söz mevzusu anlaşmaları süratli bir halde uygulamaya başlayacağız.

“İranlıların hac ibadetlerini rahat bir halde yerine getirebilmelerinden dolayı mutluyuz”

İki ülke içinde gezi ve ulaşım mevzularında kolaylıklar sağlanacağını vurgulayan Abdullahiyan açıklamasını şu şekilde noktaladı:

Suudi Arabistan vatandaşlarının gezim ve dini ziyaretler için İran’a gelmeleri mevzusunda lüzumlu hazırlıkları yaptık. Varılan antak kalma kapsamında İranlıların hac ibadetlerini rahat bir halde yerine getirebilmelerinden dolayı mutluyuz.

Suudi Arabistan ile ortak güvenlik vurgusu meydana getiren Abdullahiyan, İran’ın bölgesel refahı ve kalkınması için bölge ülkeleri içinde kuşatıcı güvenlik anlayışını savunduğunu söylemiş oldu.

İran ve Suudi Arabistan arasında 7 yıl sonra ilk görüşme: Bakanlar bir araya geldi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Komut Abdullahiyan

“İran ile ilişkimizi karşılıklı saygı ve iki ülke içişlerine müdahale edilmemesi üstüne kurduk”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ise konuşmasında Tahran’da olmaktan dolayı mutlu bulunduğunu belirterek İranlı mevkidaşı ile görüşmesinin iki ülke içinde varılan antak kalma kapsamında bulunduğunu söylemiş oldu.

Suudi Bakan Ferhan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

İran’ın Suudi Arabistan Büyükelçiliği açıldı ve en kısa sürede Suudi Arabistan’da Tahran Büyükelçiliği açılacak. İki ülke arasındaki işbirliğinin şu anki durumdan daha çok olacağını ümit ediyorum. İki ülke ilişkilerinin normalleşmesi temel konumuzu oluşturuyor. Bu ilişki, karşılıklı saygı ve iki ülke içişlerine müdahale edilmemesi üstüne kurulu. İki ülke ilişkilerindeki normalleşmenin İslam dünyasında pozitif tesir uyandırmasını ümit ediyorum.

“Liderlerin buluşması için çabalayacağım”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yle de görüşeceğini belirten Bakan Ferhan şunları söylemiş oldu:

İran Cumhurbaşkanı Reisi ile yapacağım görüşmede Kral Selman ve Muhammed bin Selman’ın selamlarını kendilerine ileteceğim. Her ikisi de İran Cumhurbaşkanın Suudi Arabistan ziyaretinin en kısa zamanda gerçekleşmesini umuyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.