İsrail, Gazze’de 1 ayda 100’den fazla BM çalışanını öldürdü

10.11.2023
İsrail, Gazze’de 1 ayda 100’den fazla BM çalışanını öldürdü

[ad_1]

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail bombardımanı altındaki Gazze’de 1 aylık süreçte 100’den fazla BM çalışanının öldürüldüğünü duyurdu.

İsrail, Gazze'de 1 ayda 100'den fazla BM çalışanını öldürdü

AA


İsrail’in kaide tanımadan Gazze’ye yönelik bombardımanında can kayıpları artıyor.

Sivil can kaybı 10 bini aştı.

Bölgedeki Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in yoğun hücum altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde bir ayda 100’den fazla BM çalışanının öldürüldüğünü duyurdu.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, X toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, UNRWA çalışanlarının öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü beyan etti.

1 ayda BM mensubu 100 şahıs öldürüldü

BM yetkilisi, “(Gazze Şeridi’nde) 1 ayda 100’den fazla UNRWA çalışanının öldürülmüş olduğu doğrulandı. Anne babalar, öğretmenler, hemşireler, doktorlar, destek mensubu.” ifadesini kullandı.

UNRWA’nın ve Filistinlilerin yasta bulunduğunu belirten Lazzarini, “bu felaketin sona ermesi için artık çatışmalara insani ara verilmesi” icap ettiğini altını çizdi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak suretiyle mukaddes değerlerine yönelik devamlı ihlallerine karşılık verme” nedeni öne sürülerek kapsamlı hücum düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 38’i Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda olmak suretiyle 354’ü asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e gore, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli tutsak bulunuyor.

Gazze’deki Filistin Sıhhat Bakanlığına gore, İsrail’in saldırılarında 4 bin 412’si çocuk, 2 bin 918’i hanım olmak suretiyle 10 bin 812 Filistinli öldürüldü, 26 bin 905 şahıs yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 182 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunmuş olduğu en büyük sıhhat tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce şahıs öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah içinde 8 Ekim’den bu yana yaşanmış olan çatışmalarda 70 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.