İsrail’de 830 asker, yargı reformuna tepki için görevi bıraktı

27.07.2023
İsrail’de 830 asker, yargı reformuna tepki için görevi bıraktı

[ad_1]

İsrail’de 830 ordu çalışanı, ülke çapında kitlesel protestolar ve yoğun kamuoyu tartışmalarına neden olan yargı reformuna tepki göstererek görevi bıraktığını deklare etti.

İsrail'de 830 asker, yargı reformuna tepki için görevi bıraktı

AA & Ensonhaber

İsrail’de bilhassa kolluk kuvvetlerinin eleştirdiği yargı reformuna tepkiler bu sefer ordudan geldi.

830 asker görevini bıraktı

İsrail Kamu Gösterim Kuruluşunun (KAN) haberinde, İsrail Hava Kuvvetlerinden 260’tan fazla pilot dahil ortalama 830 askerin görevi bıraktığı açıklandı.

İsrail ordu radyosunda adı açıklanmayan bir ordu sözcüsü, askerlerin görevi reddetmesinin “ordunun etkinliğini tehlike arzettiğine” dikkati çekti.

Genelkurmay Başkanı: “Kuvvetli bir ordumuz eğer olmazsa, bu bölgede var olamayız”

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini protesto etmek için gönüllü yedek askerlik hizmetini bırakan askerlere hitaben dün paylaşılan açık mektubunda, “Eğer kuvvetli ve tüm bir ordumuz eğer olmazsa, eğer en iyi seçenek orduda hizmet etmemekse, bu bölgede bir ülke olarak var olamayız.” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail’de 830 asker, yargı reformunu protesto için görevi bıraktı

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Hakkaniyet Bakanı Yariv Levin’in, 5 Ocak’ta duyurduğu “yargı reformu” Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlandırma ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması benzer biçimde değişimler içeriyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 27 Mart’ta, ülke çapında giderek artan kitlesel protestolara ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamış sadece 2023-2024 bütçesinin mayıs sonunda Meclis’ten geçmesinin arkasından yargı düzenlemesini yine gündeme getireceklerini duyurmuştu.

Hükümet, muhalefetle müzakerelerin tıkanmasının arkasından kısa sürede yargı düzenlemesi için tekrardan düğmeye basmıştı.

Netanyahu hükümeti, Yüksek Mahkeme’nin hükümet üstündeki denetimini kaldıracak yasa tasarısını ülke çapında kitlesel protestolar ve yoğun kamuoyu tartışmalarına karşın 24 Temmuz’da Meclis’te muhalefetin boykot etmiş olduğu oturumda kabul etmişti.

Hükümetin “yargı reformuna” karşı çıkan aralarında cenk pilotları, denizaltı subayları ve öteki seçkin birliklerin yer almış olduğu binlerce İsrailli, gönüllü yedek askerlik görevini bırakma sonucu almıştı.

İsrail’de politika, ordu, güvenlik, iktisat ve yargıda üst düzey görevlerde bulunmuş adlar, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını açıklamıştı.

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi karşıtı protesto hareketi, ortalama 7 aydır gösterilerine devam ediyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.