Bakir İzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek istedi: Türkiye’nin ona ihtiyacı var

05.05.2023
Bakir İzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek istedi: Türkiye’nin ona ihtiyacı var

[ad_1]

Aliya İzetbegoviç’in oğlu, Boşnaklara yapmış olduğu çağrıda, oylarını Erdoğan’dan yana kullanmalarını istedi. İzetbegoviç, “Türkiye, Erdoğan liderliğinde kuvvetli aktöre dönüştü” dedi.

Bakir İzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek istedi: Türkiye'nin ona ihtiyacı var

AA

Bosna Hersek’ten, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili izahat yapılmış oldu.

Bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in oğlu Demokratik Fiil Partisi (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek çağrısında bulunmuş oldu.

“Erdoğan’a destek vermeye çağrı ediyorum”

“Kıymetli Boşnaklarım, önümüzdeki seçimlerde oy hakkınızı kullanmaya ve Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermeye çağrı ediyorum.” diyen İzetbegoviç, şöyleki konuştu:

Bu sebeple Türkiye’nin Recep Tayyip Erdoğan’a ihtiyacı var sadece Boşnak halkının ve Bosna Hersek’in de ihtiyacı vardır.

“Erdoğan’ın görkemli rolünün bilincinde olduğunuza inanıyorum”

Türkiye’nin Erdoğan’a ihtiyacı bulunduğunu ve Boşnakların da gerekseme duyduğunu özetleyen İzetbegoviç, 14 Mayıs’ın zamanı bir dönüm noktası bulunduğunun bilincinde olduklarının altını çizdi:

Çoğunuzun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin diriliş ve her alanda yükselişindeki görkemli rolünün bilincinde olduğuna inanıyorum.

Erdoğan’ın önderliğinde kardeş Türk halkı ve devleti, kendi onurunu ve öz itimatını daha da sağlamlaştırdı, demokrasiyi güçlendirdi ve uzun vadeli gelişimi güvence eden değerler sistemini yeniledi.

“Herkesi fanatik bırakıyor”

Türkiye, ekonomisi yeterince gelişmemiş bir ülke konumundan kısa bir sürede uzun yol katederek, kuvvetli bir dünya ekonomisi pozisyonuna geldi.

Herkesi fanatik bırakan süratli altyapı emekleri, endüstriyel kalkınma, gerçekleşen eğitim reformları, kuvvetli ordu ve müdafa endüstri buna şahitlik etmekte.

“Türkiye, Erdoğan liderliğinde kuvvetli aktöre dönüştü”

Türkiye’nin, Erdoğan liderliğinde internasyonal ilişkilerde kuvvetli bir erkek oyuncu haline geldiğine işaret eden İzetbegoviç, Türkiye’nin bu şekilde bir konuma gelmesinin artık öz itimatını süratli yenileyen ve değerlerini tasvip eden Müslüman dünyasının tamamına devasa bir tesiri bulunduğunun altını çizdi.

“Rahmetli Aliya İzetbegoviç’in emanetini yerine getiriyor”

SDA Genel Başkanı İzetbegoviç, Türkiye’nin Erdoğan’ın liderliğinde Balkanlar’daki ilişkiler açısından da fazlaca mühim bir unsur haline geldiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Balkanlar’daki tüm devletler ve halklarla ortaklaşa iş ve dost ilişkileri oluşturmayı başardığını vurgulayan İzetbegoviç, şunları kaydetti:

Bosna Hersek ve Sancak’taki Boşnaklar, bilhassa büyük önder Erdoğan’ın dostluğuna tanık. Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği büyük destek ve yardımlar, Bosna Hersek ve Boşnaklar için yaşamsal ehemmiyet taşımaktadır.

Türkiye tarafınca Bosna Hersek’te meydana gelen projeler burada saymakla bitmez. Sözümü öz ve kısa söyleyeceğim. Recep Tayyip Erdoğan, rahmetli Aliya İzetbegoviç’in emanetini yerine getiriyor zira samimiyetle ve kardeşçe Boşnaklara ve Bosna Hersek’e sahipleniyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.