Yeşil Burun Adaları açıklarında göçmen teknesi battı: 63 ölü

17.08.2023
Yeşil Burun Adaları açıklarında göçmen teknesi battı: 63 ölü

[ad_1]

Yeşil Burun Adaları açıklarında içinde düzensiz göçmenlerin bulunmuş olduğu teknenin alabora olması sonucu 63 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Yeşil Burun Adaları açıklarında göçmen teknesi battı: 63 ölü

AA & Ensonhaber

Atlas Okyanusu’nda yer edinen Afrika ülkesi Yeşil Burun Adaları açıklarında içinde düzensiz göçmenlerin bulunmuş olduğu tekne alabora oldu. Internasyonal Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Safa Msehli yapmış olduğu açıklamada, tekne bulunan 63 göçmenin yaşamını kaybettiğine inanıldığını belirterek, 12 ila 16 yaş aralığında 4 çocuğun da aralarında bulunmuş olduğu toplam 38 göçmenin kazadan sağ kurtulduğunu beyan etti. IOM tarafınca meydana getirilen açıklamada, söz mevzusu teknenin geçtiğimiz ay Senegal’den yola çıkmış olduğu ifade edildi.

İspanyol balıkçılar tekneyi buldu

Polis tarafınca meydana getirilen açıklamada, geçtiğimiz pazartesi günü Sal Adası’ndan ortalama 320 kilometre uzakta bir İspanyol balıkçı teknesi tarafınca tespit edilmesinin arkasından Yeşil Burun Adaları yetkililerini alarma geçirdiğini deklare etti.

Yeşil Burun Adaları açıklarında göçmen teknesi battı: 63 ölü

Aileler, göçmen yardım grubu ile temasa geçti

İspanya merkezli göçmen yardım grubu Walking Borders, teknenin 10 Temmuz’da 100’den fazla düzensiz göçmenle Senegal’den ayrılan, pirogue isminde olan büyük bir balıkçı teknesi bulunduğunu söylemiş oldu. Grubun kurucusu Helena Maleno Garzn, Senegal’in başkent Dakar’ın 145 kilometre kuzeyindeki bir sahil kasabası olan Fass Boye’deki ailelerin, teknede bulunan sevdiklerinden 10 gün süresince haber alamayınca 20 Temmuz’da Walking Borders ile temasa geçtiğini aktardı.

Yeşil Burun Adaları, Avrupa Birliği’ne oluşturulan bir kapı olan İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’na giden deniz göç yolu üstünde yer ediniyor. Yoksulluktan ve savaştan kaçan binlerce sığınmacı ve göçmen, her yıl bu tehlikeli yolculuğa çıkmak için hayatlarını riske atıyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.