Antonio Guterres yetkisini ilk kez kullanmıştı: BMGK acil toplanıyor

08.12.2023
Antonio Guterres yetkisini ilk kez kullanmıştı: BMGK acil toplanıyor

[ad_1]

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Şartı’nın 99. maddesini devreye sokmasının arkasından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Gazze Şeridi için acil toplanma sonucu aldı.

Antonio Guterres yetkisini ilk kez kullanmıştı: BMGK acil toplanıyor

İHA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, gönderilmiş olduğu mektupta BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) internasyonal sulh ve güvenliğe tehdit oluşturan İsrail-Filistin krizi mevzusunda harekete geçmeye çağırarak, “Genel Yazman, kendi görüşüne bakılırsa internasyonal sulh ve güvenliğin korunmasını tehdit edebilecek herhangi bir mevzuyu BMGK’nin dikkatine sunabilir” hükmünü içeren BM Şartı’nın 99. maddesini devreye soktu.

Guterres’in elindeki en kuvvetli diplomatik vasıta olarak kabul edilen BM Şartı’nın 99. maddesini devreye sokmasının arkasından BM Güvenlik Konseyi acil toplanma sonucu aldı.

BMGK başkanlığını yürüten Ekvador, toplantının cuma günü ABD’nin New York kentindeki BM Genel Merkezi’nde mahalli saatle 10.00’da (TSİ 18.00) başlayacağını duyurdu.

BM ve yardım kuruluşlarından ateşkes çağrısı

Aralarında BM kuruluşları ve ortaklarının da bulunmuş olduğu 27 yardım kuruluşu da yayınladıkları ortak bildiride Gazze Şeridi’ndeki koşulların ‘şahit oldukları en fena koşullar içinde’ bulunduğunu altını çizdi.

İnsani çabaların ‘neredeyse olanaksız hale geldiği’ belirtilen bildiride çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulunulmuş oldu.

Haber Deposu: İhlas Haber Ajansı (İHA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.