İsrail’in saldırılarında 42’nci gün: BM’den İsrail’e ‘dur’ çağrısı

17.11.2023
İsrail’in saldırılarında 42’nci gün: BM’den İsrail’e ‘dur’ çağrısı

[ad_1]

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, “İsrail şimdi Gazze’nin güneyine doğru ilerliyorsa, son davet durmaları yönündedir” açıklaması yapmış oldu.

İsrail'in saldırılarında 42'nci gün: BM'den İsrail'e 'dur' çağrısı

AA


İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırıları gece-gündüz demeden devam ediyor.

Can kaybının giderek arttığı bölgede gözyaşı dinmiyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Jeremy Laurence, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı açıklamada bulunmuş oldu.

“Şu anda tek çözüm savaşın durmasıdır”

Jeremy Laurence, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki işgalini güneye doğru genişletmesinin “büyük riskler” barındırdığını ve sivillerin korunmasının birinci öncelik bulunduğunu belirterek, “Şu anda tek çözüm savaşın durmasıdır.” dedi.

“İsrail’e son davet durmalıdır”

BM Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısı sonrasında “Dolayısıyla sivillerin, onların mallarının ve geçim kaynaklarının korunması her şeyden ilkin gelmeli. Sadece eğer şimdi Gazze’nin güneyine doğru ilerliyorlarsa (İsrail), son davet durmaları yönündedir.” diye konuştu.

“Bu yaşananlar durdurulmalı”

Gazze’de ateşkesin gerçekleşmesi icap ettiğinin altını çizen Laurence şunları söylemiş oldu:

Burada sivillerin hayatları tehlikede, 10 binden fazla sivilin öldürüldüğünü gördük, bu çılgınlık. Öldürülenlerin bir çok hanım ve çocuk. Tek bir çözüm var o da ateşkes. Bu yaşananlar durdurulmalı.

“Sivillerin korunması oldukca mühim”

Laurence açıklamasına şu şekilde devam etti:

Doğal ki bunun riskleri oldukca büyük. Gazze’nin güneyinde, kuzeyden kaçıp geldikleri için daha çok insan var. Ansızın 2 milyon insanı şehrin yarısı büyüklüğünde bir alana sıkıştırıp, bunların potansiyel top atışı ve sokak çatışmaları içinde kalmasını bekleyemezsiniz. Sivillerin korunması oldukca mühim ve şu anda birinci öncelik bu olmalı. Şu anda tek çözüm, savaşın durmasıdır.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.