İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak

31.07.2023
İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak

[ad_1]

Türkiye, çarşamba gününden itibaren çöl sıcakları, cehennem sıcakları ve Afrika sıcakları olarak da adlandırılan yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı eyyam-ı bahur etkisine girecek.


AA & Ensonhaber

Geçen hafta başta İstanbul olmak suretiyle pek fazlaca kentte yaşamı negatif etkileyen sıcak hava dalgası geri dönüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) yayınladığı hava tahmin raporuna nazaran hafta başından itibaren hava sıcaklıkları artacak.

Eyyam-ı bahur geliyor

Çöl sıcakları, cehennem sıcakları ve Afrika sıcakları olarak da adlandırılan ve her yıl temmuz ayının sonu ile ağustos ayının başına denk gel eyyam-ı bahurun Türkiye’nin cenup ve batı bölgelerinde tesirini göstermesi planlanıyor.

“Küresel ısınma her geçen gün tesirini göstermeye devam ediyor”

Mevzuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Tayyare ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, temmuz ayında Türkiye’nin Afrika üstünden gelen sıcak hava dalgalarının tesiri altında kaldığını söylemiş oldu.

Sıcaklıkların bu yıl mevsim normallerinin üstünde seyretmesi sebebiyle ısı rekorları kırıldığını belirten Toros, “Temmuz’da birçok ilde ekstrem ısı rekorları kırıldı. Küresel ısınma her geçen gün tesirini göstermeye devam ediyor” diye konuştu.

İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak

“İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak”

Toros, serinleyen havanın çarşamba gününden itibaren tekrardan ısınmaya başlayacağını anlatarak şu şekilde devam etti:

Yazın en sıcak günlerini yaşamaya devam edeceğiz. Eyyam-ı bahur sıcakları Arap Yarımadası’ndan ülkemize gelecek. Temmuz ayında olduğu şeklinde çarşamba gününden itibaren 1 hafta süresince eyyam-ı bahur sıcaklarının tesiri altında olacağız. Sıcaklıklar bilhassa ülkemizin cenup ve batısında etkili olacak. Ülkemizin cenup ve batı kesimlerinde sıcaklıklar 35 ile 40 aşama üstünde olacak. Marmara 35 ile 40, Ege 35 ile 43, Akdeniz 35 ile 42, Doğu ve Güneydoğu 35 ile 45 içinde, İç Anadolu’da 37 ve Karadeniz’de 30 aşama üstünde sıcaklar planlanıyor. Gene aşırı sıcaklara maruz kalacağız. Bağıl nemle beraber hissedilen ısı daha da artacak. İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak.

“Gerek olmadıkça dışarı çıkmayın”

Vatandaşların bu zamanda sıcaklara dikkat etmesi icap ettiğini özetleyen Toros, dışarı çıkıldığında vücudun direkt ve dolaylı güneş ışınından korunmasının mühim bulunduğunu, mümkün oldukça güneş ışığına maruz kalınmaması icap ettiğini açıkladı.

Toros, eyyam-ı bahur sıcakları sebebiyle buharlaşmanın daha artacağının altını çizerek su tasarrufunun da mühim bulunduğunu, bilhassa orman yangınlarının yaşanmaması için dikkatli olunması icap ettiğini sözlerine ekledi.

Sıcaklıklar mevsim normallerinin üstüne çıkacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de 31 Temmuz-5 Ağustos arası 5 günlük hava tahmininde ülke genelinde sıcaklıkların hafta içi mevsim normallerinin 4 ila 7 aşama üstünde olacağını deklare etti.

İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak

Meydana getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Halen mevsim normallerinin 1-3 aşama üstünde seyretmekte olan hava sıcaklıklarının artmaya devam edeceği, hafta ortasından itibaren artarak ülkemiz genelinde mevsim normallerinin 4-7 aşama üstüne erişmesi planlanıyor.

Eyyam-ı bahur nedir?

İsmi yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade eden eyyam-ı bahur, Şimal yarımkürede temmuz ve eylül aylarında yaşanırken Cenup yarımkürede ise ocak ve mart ayları içinde meydana geliyor.

Eyyam-ı bahur için kati tarih içinde bulunulan bölgeye, boylama ve iklim koşullarına nazaran büyük değişimler gösterebiliyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.