İsveç, NATO’ya topraklarında asker bulundurma izni verdi

09.06.2023
İsveç, NATO’ya topraklarında asker bulundurma izni verdi


İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO birliklerinin ülkede geçici olarak konuşlandırılmasına izin verdiklerini bildirdi.

İsveç, NATO'ya topraklarında asker bulundurma izni verdi

AA

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Müdafa Bakanı Pal Jonson’ın Dagens Nyheter gazetesine yazdıkları ortak makalede, Rusya’nın kendileri için tehdit meydana getirmeye devam etmiş olduğu açıklandı.

“NATO birliklerinin vatanımızda geçici olarak bulunmalarına izin verdik”

Ek olarak İsveç hükümetinin, ordunun, gelecekteki ortak operasyonlara olanak sağlamak suretiyle NATO’ya üye devletlerle hazırlıklar yürütebilmesini karara bağladığı aktarıldı.

Makalede, “Rusya bizim için hala bir tehdit. Kriz yada harp durumunda, öteki ulusların askeri kaynaklarını hızla bölgemize getirebilmeliyiz. İsveç hükümeti olarak ittifaka üye olmadan NATO birliklerinin vatanımızda geçici olarak bulunmalarına izin verdik.” ifadeleri kullanıldı.

“2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ciddi güvenlik riski altındayız”

Makalede, şunlar kaydedildi:

“Moskova, jeopolitik hedeflerine ulaşmak için fazlaca büyük askeri ve siyasal riskler alıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşı, Avrupa’da çağıl zamanlarda gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ciddi güvenlik riski altındayız. Rusya yakın gelecekte de komşuları için tehdit meydana getirmeye devam edecek. Putin’in toprak hırsının sınırlarının nerede bulunduğunu söylemek olanaksız. Yakın çevremizdeki ciddi durumun ışığında bu şekilde bir karar aldık.”

İsveç, NATO'ya topraklarında asker bulundurma izni verdi

İsveç ve NATO

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının peşinden Finlandiya ile komşusu İsveç, onlarca senelik askeri tarafsızlık politikasını sona erdirerek 18 Mayıs 2022’de NATO üyeliği için müracaat yapmıştı.

Finlandiya nisanda NATO’nun 31. üyesi olurken, İsveç’in üyeliği için Türkiye ve Macaristan’dan hemen hemen onay çıkmadı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.