İsveç’e Tekrardan Refah Partisi’nden ret! 5 milletvekili kararını verdi, eski bakan Suat Kılıç deklare etti

02.08.2023
İsveç’e Tekrardan Refah Partisi’nden ret! 5 milletvekili kararını verdi, eski bakan Suat Kılıç deklare etti


NATO Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğinin önünü açan bir adıma imza atarak teklifin TBMM’de oylanacağını açıklamıştı. Tekrardan Refah Partisi, İsveç mevzusunda kararını verdi. AK Parti’den çekilme ederek Tekrardan Refah Partisine geçen eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, YRP’li milletvekillerin İsveç’in NATO üyeliğine TBMM’de ret oyu kullanacağını söylemiş oldu.

61’inci Hükümet’in Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, geçtiğimiz ay, uzun senelerdir üyesi olduğu AK Parti’den çekilme ederek Tekrardan Refah Partisine geçiş yapmış oldu. Tekrardan Refah Partisinde, Siyasal İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı görevini üstüne alan Kılıç, İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

AW947813_01

“YENİDEN REFAH PARTİSİ CUMHUR İTTİFAKININ İÇİNDE”

Tekrardan Refah Partisinin, Cumhur İttifakıyla seçim ittifakı oluşturduğu hatırlatmalarında bulunan Kılıç, seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklediklerini dile getirerek, “Tekrardan Refah Partisi Cumhur İttifakının içinde. Ayrılma yönünde bir hamle, adım, inisiyatif kullanılmadı. Bu yönde bir irade beyanında bulunulmadı. Doğrularına katkı vermeye, yanlışlarına dur demeye devam ettiğimiz sürece ve bu tutumumuz da hastalık getirmediği sürece Cumhur İttifakının içerisindeyiz” dedi.

“30 MADDELİK PROTOKOL LİSTEMİZİ DİKKATE ALDIKLARI SÜRECE İTTİFAKIN İÇERİSİNDEYİZ”

Kılıç, ittifakın seçimlerden ilkin meydana getirilen Tekrardan Refah Partisi ile AK Parti arasındaki 30 maddelik protokol listesinin dikkate alındığı sürece devam edeceğine işaret ederek, “30 maddelik talepler ve protokol listemizi dikkate aldıkları sürece Cumhur İttifakı içinde yer almaya, beraber Türkiye’nin meselelerine çözüm olmaya devam ederiz. Ne vakit ki 30 maddelik beraberlik listemizi dikkate almazlar, ya da doğruları azaltır yanlışları çoğaltırlar, o vakit siyasal liderimiz ve karar mercilerimiz normal olarak mevzuyu gözden geçirmeye muktedirdir” ifadelerini kullandı.

‘İSVEÇ’ TEPKİSİ

Kılıç, İsveç’in NATO üyeliği için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde değerlendirilecek olması hakkında da konuştu. İsveç’in Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve PKK terör örgütü mensuplarını ülkesinde barındırdığına dikkati çeken Kılıç, Hakkaniyet Bakanlığının tüm iade taleplerine karşın teröristlerin Türkiye’ye gönderilmediğini kaydetti. İsveç’teki İslamofobi’ye de dikkati çeken Kılıç, Kur’an-ı Kerim ve İslam’a yönelik saldırıların polis nezaretinde gerçekleşmesini de kınadı.

“YRP’NİN 5 MİLLETVEKİLİ İSVEÇ İÇİN RET OYU KULLANACAK”

İslam’a yönelik saldırıların İsveç yönetimi tarafınca göz yumulduğunu belirten Kılıç, TBMM’deki İsveç’in NATO üyeliği görüşmeleri hakkında, “İsveç’in bu haliyle NATO ülkesi olmasını arzu etmiyoruz. İsveç bu yanlışlarından geri adım atmadıkça, geri adımını kurumsallaştırmadıkça kanuni ve yasal düzenlemelerle, mevzuatını bu bağlamda ele almadıkça İsveç, NATO üyesi olması imkansız. Tekrardan Refah Partisinin 5 milletvekili TBMM’de yapılacak oylamada Kur’an-ı Kerim saldırılarını meşrulaştıran, teröristleri Türkiye’ye iade etmeyen, Terör örgütlerine yardım toplanmasını himaye eden ve açıkça meşrulaştıran İsveç’i reddedecek” açıklamalarında bulunmuş oldu.

(İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
52 ilin emniyet müdürü değişti! Karar Resmi Gazete'de yayımlandı52 ilin güvenlik müdürü değişti! Karar Resmi Gazete’de yayımlandı
İzmirliler dikkat! 'Çok sevinçliyim' dedi ve...İzmirliler dikkat! ‘Oldukca sevinçliyim’ dedi ve…
Duydukları ses hem polisi ve hem vatandaşları alarma geçirdi!Duydukları ses hem polisi ve hem vatandaşları alarma geçirdi!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.