Kahramanmaraş’ta boyun omuruna takılan metalik disk, yiyecek borusunu delerek midesine indi

29.06.2023
Kahramanmaraş’ta boyun omuruna takılan metalik disk, yiyecek borusunu delerek midesine indi


Boyun fıtığı ameliyatında takılan metalik disk, yiyecek borusunu delerek midesine inen hanım, ameliyatla sağlığına kavuştu.


İHA

Kahramanmaraş’ta yaşayan ev hanımı Sultan Tıraş (40), sekiz ay ilkin kolunun sık sık uyuşması sebebiyle bir sıhhat kuruluşuna başvurduğunda, boyun fıtığı teşhisi konuldu ve meydana getirilen ameliyatla boyun omurlarına metal disk yerleştirildi. Operasyon sonrası iyileşen sadece ameliyattan iki ay sonrasında gırtlağında batmalar hisseden kadının ağrıları her geçen gün daha da arttı.

Metalin gırtlağını delme riski olduğu söylendi

Yine hastaneye başvuran hanıma, sürecin düzgüsel olduğu ve şiddetli bir ağrısı yoksa düzgüsel yaşantısına devam edebileceği söylendi. Şubat ayında yaşanmış olan zelzele felaketi sonrası Bursa’ya giden hanım, burada başvurduğu hastanede, boyun omuruna takılan metal diskin gırtlağını delme ihtimali bulunduğunu öğrendi. Büyük şok yaşayan hanım, Kahramanmaraş’a döndüğünde acilen ameliyat olması icap ettiğini öğrendi.

Gaziantep’teki hususi bir hastanede ameliyat olan Sultan Tıraş’ın boynundaki disk ameliyatla alınırken, ötekinin yiyecek borusunu delip mideye indirilmiş olduğu ve ciddi sorunla karşı karşıya olduğu açıklandı. Acilen bu mevzuda deneyimli olan SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Levent Elbeyli’ye yönlendirilen hanım, bilinci kapalı olarak Sanko Üniversitesi yoğun bakım ünitesine alındı.

Yaşadıklarını özetleyen Tıraş,

Ertesi gün ameliyata alındım ve peşinden on gün hastanede kaldım. Fazlaca iyi bakım tedavi ve yapılmış oldu, şükür sağlığıma kavuştum. Fazlaca iyiyim, ölümün kıyısından döndüm. Her insana önerim, ameliyat olacağınız hastaneyi ve doktoru iyi araştırın. Beni sağlığıma kavuşturan hocamıza, ekibe ve SANKO Üniversitesi Hastanesi’ne teşekkür ederim.

dedi.

“Metalik aparat gırtlağı delerek mideye inmiş”

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elbeyli, bilinci kapalı olarak hastaneye getirilen Sultan Tıraş’ın, ciddi ve yaşamını yitirme riski oldukça yüksek bir vaka yaşadığını altını çizdi. Sultan Tıraş’ın Gaziantep’te başka hususi hastanede meydana getirilen radyolojik tetkikler ve değerlendirmeler sonucu daha ilkin başka bir merkezde boyun omurlarına yerleştirilen metal disklerin yerinden oynadığının belirlendiğini hatırlatan Prof. Dr. Elbeyli, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

O hastanede beyin ve sinir cerrahisi uzmanı tarafınca ameliyata alınan Sultan Tıraş’ın boyun omuruna konulmuş olan iki aparattan biri çıkarılmış, sadece ötekinin yiyecek borusunu delip mideye indirilmiş olduğu belirlenmiş. İlgili doktor bana ulaşarak bilgilendirmeyi yapmış oldu ve hastayı hastanemize sevk etti. Yoğun bakıma alınan hastaya yaptığımız detaylı tetkikler ve klinik değerlendirme sonucu mediyastenit (ciddi göğüs enfeksiyonu) belirlendi. Bu ciddi bir problem olup, yaşamsal riski yüksektir. En süratli şekilde tıbbi tedaviye başladık, gastroenteroloji bölümümüzde endoskopi yapılmış oldu. Yiyecek borusunda oluşan delik ve delikten mideye inen metalik cerrahi aparat görüldü. Göğüs kafesi içinde ciddi bir irin ve hava birikimi vardı. Hasta yakınları durum ile ilgili bilgilendirildi, riskler kendileri ile paylaşılarak hastamıza tıbbi müdahale edebilmemiz lüzumlu onayları alındı.

Ortalama 6 saat devam eden bir ameliyat oldu. Hastamıza ilk endoskopik yol ile göğüs orta bölümdeki (mediasten ki bu bölgeye insan yaşamının makine dairesi deriz) cerahat boşaltılıp tahliye edildi. Sonrasında boyun bölgesindeki biriken irin temizlendi. Yiyecek borundaki 2 santimetre’lik perforasyon (delik) tespiti ve tamiri yapılmış oldu.

diyen Prof. Dr. Elbeyli, şu detayları paylaştı:

Hastamız ameliyat sonrası bir süre yoğun bakımda, ondan sonra serviste seyredildi ve tedavi sonrası şifa ile taburcu edildi. Hastamızın yaşamış olduğu bu durum, tıp literatüründe nadir görülen bir vaka olup ciddi ve yüksek yaşamsal riski ihtiva eder. Sultan Hanım’ın sağlığına kavuşmasında alın teri döken herkesi kutluyorum.

Prof. Dr. Elbeyli,

Bu şehre ve dolayısıyla bölgeye bu şekilde bir hastane kazandırdıkları için SANKO Ailesine teşekkür ederim. Ülkemizin derslik atlamış olduğu alanlardan biri de sağlıktır. Bölgenin gözbebeği olan hastanemiz, kurucusundan hekimlerine, yönetiminden yönetimsel çalışanlarına kadar en iyisini sunmak için azami çaba gösteriyoruz.

diyerek sözlerini tamamladı.

Hastanın endoskopik incelemesinde yabancı cisim tespit edildi

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Kısmı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Nimet Yılmaz, hastanın yutma güçlüğü ve nefes alamama şikayetleri sebebiyle SANKO Üniversitesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kısmı’nden yönlendirildiğini bildirdi.

Hastanın şikayetleri üstüne endoskopi (cerrahi müdahale olmaksızın sindirim sistemini incelemek amacıyla hastanın ağızdan girilmesi şeklinde meydana getirilen işlem) yaptıklarını özetleyen Doç. Dr. Yılmaz, şu detayları aktardı:

Endoskopi esnasında hastanın midesinde metalik bir oluşuma benzer yabancı cisim ile yiyecek borusunda ülser görünümü izledik. Lezyon bölgesi belirlendikten sonrasında hastamızın tedavisi için Göğüs Cerrahisi Bölümümüze durumu ilettik. Prof. Dr. Levent Elbeyli Hocamız hastamızın sağlığına ulaşması için lüzumlu tedaviyi planlayarak, başarı göstermiş bir operasyonla sonuca ulaştı. Alın teri döken her insana teşekkür ediyorum. Hastamızı sıhhatli bir yaşam arzuluyorum.

“Yoğun bakım süreçlerinde şanslıyız”

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Canlandırma Ana Bilim Öğr. Üyesi Doç. Dr. Betül Şimşek ise süreçle ilgili şunları kaydetti:

Yoğun bakım sürecinde hastane olarak fazlaca şanslıyız. Her türlü teçhizatın bulunmuş olduğu ender yoğun bakımlardan birine haiz olduğumuz için hastalarımıza fazlaca süratli müdahale edebiliyoruz. Hastamızı da başta hocalarım ve lüzumlu teçhizatlarla beraber bugüne getirmiş olduk. Alın teri döken her insana teşekkür ederim.

Basın toplantısına SANKO Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Rabia Ağar ve Sorumlu Müdür Dr. Suat Özerbaş da katıldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.