Kan testiyle kanser tespiti: İngiltere’de yapılmış oldu

04.06.2023
Kan testiyle kanser tespiti: İngiltere’de yapılmış oldu

[ad_1]

5 bin kişiye yönelik uygulamada her üç kanserden ikisi tespit edildi. Oxfordlu araştırmacılar, kontrol üstündeki çalışmaların sürdüğünü söylemiş oldu.

Kan testiyle kanser tespiti: İngiltere'de yapıldı

AA

İngiltere’de kan testiyle kanser tespitine imza atıldı.

Ulusal Sıhhat Hizmetleri’nin (NHS) gerçekleştirdiği kan testi yardımıyla her üç kanserden ikisi saptandı.

BBC’nin haberine gore, kan testi İngiltere ve Galler’de aile hekimlerine şüpheli emarelerle başvuran 5 bin kişiye yapılmış oldu.

Ümit vadediyor: 3 kanserden 2’si tespit edildi

Her üç kanserden ikisinin tespit edilmiş olduğu testin 50’den fazla kanser tipinin tespiti mevzusunda ümit vadettiği açıklandı. “Galleri” isminde testte pozitif vakaların yüzde 85’inde kanserin aslolan noktası da saptandı.

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, testin “devam eden bir emek harcama bulunduğunu” sadece erken teşhis sayısının artabileceğini bildirdi.

Araştırmaya katılanların 350’den fazlasına tarama ve biyopsiler benzer biçimde geleneksel yöntemler kullanılarak kanser teşhisi konuldu.

Endoskopi ve tarama içinde karar verilebilecek

Kan testi pozitif çıkan hastaların yüzde 75’inin, negatif çıkanların ise yüzde 2,5’inin kanser olduğu tespit edildi.

Araştırmacılardan Prof. Mark Middleton, “Testten elde edilmiş tahmin ile hastalar için endoskopi mi yoksa tarama mı isteyeceğimize karar verebileceğiz.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Testin bulguları, Chicago’da düzenlenecek Amerikan Klinik Onkoloji Derneğinin konferansında sunulacak ve The Lancet Oncology dergisinde yayınlanacak.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.