Kurultay öncesi AK Parti’de ‘değişiklik’ mesajı! Mahalli seçimleri işaret etti: ‘En iyi adaylarımızı çıkaracağız’

12.08.2023
Kurultay öncesi AK Parti’de ‘değişiklik’ mesajı! Mahalli seçimleri işaret etti: ‘En iyi adaylarımızı çıkaracağız’


AK Parti Genel Başkan Vekili Efkan Ala, gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulunmuş oldu. Ala, 7 Ekim’de yapılacak AK Parti muhteşem kongresinde kadrolarda değişiklik yapılacağı mesajını verdi.

“AK PARTİ’DE TABİİ Kİ DEĞİŞİM OLACAK”

Değişiklik ile birikimin bir arada olacağı bir kurultay yapacaklarını aktaran Efkan Ala, “Türkiye’nin birikim ile yeniliği bir arada göreceği bir kurultay olacağını söyleyebilirim. Partimizin karar mekanizmalarını oluştururken gene değişimle deneyim milletimizin huzuruna çıkacaktır. Biz geçtiğimiz seçimlerde TBMM’deki milletvekillerimizin yüzde 65’ni yeniledik. Fakat önceki dönem milletvekillerimiz gene sahadalar. Politika yalnız Meclis’te yapılmıyor. AK Parti, AK Parti teşkilatının ve genel merkezinin haricinde 12 milyon üyesi olan büyük bir ailenin partisidir. Mekanizmaların haricinde olan kardeşlerimiz daha oldukça sahadalar ve politika yapıyorlar. Biz bu rahatlık içeresindeyiz. AK Parti’de doğal ki değişiklik olacak. Daima birikimle yeniliği ve değişimi bir arada tutuyoruz. Bu şekilde bir sonuçla milletimizi buluşturacağız. AK Parti, değişiklik ve birikimi bir arada taşıyan ve bir arada geliştiren partinin adıdır. Milleti memnun eden, o günün koşullarına nazaran karar alabilecek mekanizmaları oluşturacaktır. Önümüzdeki kongrede de milletimizin değişiklik arzusunu, birikimin taşınması arzusunu, tecrübenin değişimle beraber görüleceği bir kompozisyonu milletimizle buluşturacağız” diye konuştu.

b8134c7977e2a54749d75d64dbd9dad1

‘TÜRKİYE VESAYETTEN KURTULDU, SİYASETİ GÜÇLENDİ’

Ala, AK Parti’nin, bir düzeltim hareketinin adı bulunduğunu söyleyerek, şu şekilde konuştu:
“Kurulduğu günden bugüne Türkiye’nin gereksinim duyduğu düzeltim alanlarında gereğini hep yapmış oldu. Sayısal yeterliliği bulduğunda reformları yapmaktan asla çekinmedi ve siyasette makas değiştirdi. AK Parti’den ilkin vesayet altında bir politika vardı. AK Parti’den sonrasında vesayet ortadan kalktı, vesayetin yerini politika aldı. Ne demek? Bugün hangi sorun olursu olsun, yurttaşlarımız o surunun, o problemin çözüm adresi olarak siyaseti görmektedir. Bunun haricinde bir merci akıllarından bile geçmemektedir. Eskiden MGK toplantıları, Askeri Şura toplantıları yedi gün öncesinden takip edilirdi, hazırlıklar yapılırdı ve o bir ay konuşulurdu toplantı yapıldıktan sonrasında. Şimdi ne süre bile yapıldığını millet bilmiyor, hepimiz kendi işini yapıyor. Hükümet toplantıları ve Cumhurbaşkanımızın açıklamaları takip ediliyor. Bu, kurumların da, siyasetin de güçlenmesini doğurdu, mümkün kıldı. Eskiden hem politika, hem kurumlar zayıflıyordu. Eskiden vesayetin siyaseti yönlendirdiği dönemlerde, Türkiye’nin içiresinde ‘çekiç-güç’ vardı. Fakat şimdi Türkiye hem vesayetten kurtuldu, hem kurumları güçlendi, hem ordusu güçlendi, hem yargısı güçlendi, hem siyaseti güçlendi. Politika kendi işini yapıyor, tüm sistemi işletiyor. Ordumuz da bugün Libya’dan Somali’ye, Irak’tan Suriye’den Azerbaycan’a, Kosova’ya kadar dünyanın birçok ülkesinde barışa hizmet ediyor. Kazan kazan sistemine geçirdi AK Parti Türkiye’deki kurumları ve siyaseti. O bakımdan oldukça kıymetli bir yön değişikliği oldu AK Parti ile beraber. Politika kurumsallaştı ve merci haline geldi.”

b688be4f1b5306e63267fb60df344d62

‘EN ÖNEMLİ ADIM SİVİL ANAYASA’

Ala, Avrupa Birliği sürecinde atacakları en mühim demokratik adımın sivil demokratik bir anayasa olacağını belirterek, “Şimdi politika istediği şekilde bir anayasa yapabilme imkanını bulmuş vaziyettedir. Bizim siyasette makas değiştirmemiz, vesayet odaklarını ortadan kaldırmamız vesilesi sebebiyle, politika kendi arzu etmiş olduğu, milletin talebini sisteme aktarabilecek imkanları buldu. Kendi arzu etmiş olduğu anayasayı yapabilir. Bu imkana haizdir. Şimdi Meclis’e düşen sivil bir atmosfer içinde sivil kesimlerin katılımıyla, sivil prosedürlerin işletilmesiyle bir sivil anayasayı milletimize armağan etmektir. Bu aşamaya geldik, geciktik bile. Meclis açılınca hızlanacaktır. Biz şu şekilde bir anlayış içeresinde değiliz; ‘yapalım sunalım.’ Hayır ilkin birlikte bunu tartışalım, beraber yapalım. Eğer beraber yapma fırsatı da eğer olmazsa o süre yapmış olup sunalım. Iyi mi yapılması icap ettiğini de kesimlerle tartışarak kararlaştıralım istiyoruz. Elbet bizim yol haritamız var. Fakat bir sivil anayasa, toplumsal desteği yüksek bir anayasa istiyorsak, tüm kesimleri de dikkate alarak süreci yönetelim istiyoruz, arzumuz bu yöndedir” dedi.

‘İKTİDAR OLACAKSANIZ SANDIKTAN ÇIKACAKSINIZ’

Ala, Meclis’te çoğunluğa haiz olmalarına karşın uzlaşı arayacaklarını belirterek, “Çoğunluğun desteklediği, azınlıkta kalanların da razı olduğu bir uzlaşı metnini ortaya çıkarmak oldukça kıymetlidir. Biz ne süre siyasal bir krizle karşılaşsak onu derhal aslolan sahibine götürdük, millete götürdük. Her referandumdan da başarıyla çıktık. Zira biz süreçleri milletle beraber götürüyoruz. Süreçleri sandıkla beraber götürüyoruz. Aslolan merci olarak milleti görüyoruz. Millet kendini merkeze oturtanı devamlı kolladı, bizi de onun için iktidarda tuttu. Karşıcılık için de AK Parti’nin yapmış olduğu bu reformlar sonucunda iktidara gelmenin sandıktan geçmiş olduğu tescillenmiş oldu. İktidarı paylaşmanın yolu artık Genelkurmay koridorları ve Anayasa Mahkemesi koridorlarından geçmiyor. Hepimiz kendi işini yapıyor. Eğer iktidar olacaksanız sandıktan çıkacaksınız” dedi.

‘EN İYİ BAŞKAN ADAYLARIMIZI ÇIKARACAĞIZ’

Ala, mahalli seçim hazırlıklarına ilişkin de, “Biz önümüzdeki belediye seçimlerinde, en iyi başkan adayını milletimizle iyi mi buluştururuz, bunun emek vermesi içerisindeyiz. Bugüne dek oluşturduğumuz AK Parti belediyeciliği markasına daha çok ne katabiliriz, bunun çabası içeresindeyiz, bunu iyi mi geliştiririz, bunun çabası içeresindeyiz. Hem en iyi belediye başkanını bulmanın yollarını, prosedürlerini işletiyoruz; bunlar kamuoyu araştırmalarından, cemiyet kesimleriyle bir araya gelip değerlendirmeler halletmeye kadar, tanınan tanınmayan insanlarla sahada araştırma halletmeye kadar, birçok alanda eş zamanlı emek verme yürütüyoruz. Ondan sonrasında milletin teveccüh gösterdiği kişileri milletimizle buluşturmak için bu çabaları sürdürüyoruz. Bu, AK Parti’nin hizmet gönül belediyeciliğini bir ileri aşamaya taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

Ala, mahalli seçim çalışmalarını yürütürken, karşıcılık partilerinde bulunan belediyeleri de mercek altına aldıklarını belirterek, “Karşıcılık belediyelerinden Ankara, İstanbul’da mecliste çoğunluk bizde; fakat belediye başkanlıkları karşıcılık partisinde. Onların da yetersizliklerini bir sonraki dönemde millet o görevi bizim partimize verdiğinde iyi mi telafi ederiz, onun bile emek vermesi içerisindeyiz. Zira hizmet açığını görüyoruz. Bunu da telafi edecek emek harcamaları yürütüyoruz ki, milletimizle paylaşalım, onların teveccühüne mazhar olalım” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Şanlıurfa'da trafik kazası: 2 polis yaralandı!Şanlıurfa’da trafik kazası: 2 polis yaralandı!
Türk öğrencilerden ses getirecek proje! Gizlilik anlaşması gereği detayları açıklanmıyorTürk öğrencilerden ses getirecek proje! Gizlilik anlaşması gereği bilgileri açıklanmıyor
SGK'den yapılandırma ödeme süresi açıklamasıSGK’den yapılandırma ödeme süresi açıklamasıYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.