Kripto Para Düzenlemelerinde Son Gelişmeler ve Bitcoin Fiyatı

26.07.2023
Kripto Para Düzenlemelerinde Son Gelişmeler ve Bitcoin Fiyatı

Kripto Para Düzenlemelerinde Son Gelişmeler ve Bitcoin Fiyatı

 

Kripto para birimleri ile ilgili yasal düzenlemeler tüm ülkelerde karmaşık bir hal almış durumda. Ancak yapılan açıklamalara göre ABD’de yeni çalışmalar da oluyor. Ayrıca Bitcoin fiyatında da volatil hamleler görmeye devam ediyoruz.

 

ABD ve Kripto Para Birimleri

 

Bitcoinhaber.net adlı kripto para haber sitesinde de belirtildiği gibi Amerika Birleşik Devletleri Senatörü Jack Reed, Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerini ve merkezi olmayan finans (DeFi) için yaptırım gerekliliklerini sıkılaştıracak olan ve 18 Temmuz’da Senato’ya sunulan bir yasa tasarısına sponsor oldu.

 

Yapılan açıklamalara göre Kripto Varlık Ulusal Güvenlik Geliştirme ve Uygulama Yasası  (CANSEE) adıyla sunulan tasarı, DeFi operasyonlarını merkezi kripto yatırım platformları da dahil olmak üzere diğer finans şirketleri ile aynı gereksinimlere tabi kılacak. Konu hakkında yapılan açıklamalarda ise “Bir DeFi hizmetini kimse kontrol etmiyorsa, o zaman bir destek olarak projeyi geliştirmek için 25 milyon dolardan fazla yatırım yapan herkes bu yükümlülüklerden sorumlu olacak.” sözleri kullanılıyor.

 

Tasarı ayrıca, kara para aklamada kullanılmalarını önlemek için kripto para operatörleri için yeni gereksinimler belirledi. Kripto para operatörlerinin, bir işlemde her iki karşı tarafın kimliğini doğrulaması gerekecek.

 

Bitcoin Fiyatı

 

Düzenleyici olarak belirsiz bir ortam olması Bitcoin fiyatını ve dolayısıyla altcoin fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Yazının kaleme alındığı sırada lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 30.350 dolardan işlem görüyor. BTC geçtiğimiz günlerde 29.000 dolar seviyelerine kadar geriledikten sonra yukarı yönlü bir hamle yaptı ve yeniden 30.000 dolar üzerinde yükseldi.

 

Analistlere göre Bitcoin bir süre daha volatil şekilde ilerlemeye devam edebilir. Bu durumda bazı isimler BTC’nin 26.000 dolar seviyelerine kadar gerileyebileceğini düşünüyor.

 

Buna ek olarak eğer yükseliş devam eder ve düzenleyici netlik sağlanırsa 2024 yılında gerçekleşecek olan Bitcoin blok ödülü yarılanması ile lider kripto para biriminde yeni zirvelerin görülebileceği düşünülüyor.

 

Öte yandan toplam kripto para piyasası değeri şu anda 1,2 trilyon dolar seviyesinde. Bitcoin’in hakimiyetinin ise yüzde 48,8 seviyesinde olduğu görülüyor.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.