Labioplasti Nedir ve Neden Uygulanır?    

25.05.2023
Labioplasti Nedir ve Neden Uygulanır?    

Labioplasti Nedir ve Neden Uygulanır?

Vajina estetiği olarak halk dilinde anılan labioplasti sırasında vajinal dış dudaklar ve dış dudak altında cerrahi operasyon adı altında iyi bir görünüme kavuşması kişinin sağlanmaktadır. İç dudaklarda en çok uygulanan bu yöntem normalden büyük iç dudak olduğunda, kişi çok fazla doğum yaptığında, hızla kilo alıp verdiğinde, sarkmış iç ve dış dudaklarda uygulanabilir.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Dış dudak ve iç dudağı sarkmış kişilerin durumlarında, menopoza girmiş kişilerin durumunda veya bakire olan insanlarda uygulanabilir. Ayrıca hızla kilo alıp vermiş kişiler, normalden daha fazla doğum yapan kadınlarda labioplasti uygulanabilir.

En İyi Labioplasti Tekniği Hangisidir?

Doktora başvurarak kişiler hangi tedavi uygun ise onu seçebilmektedirler. Lakin birçok labioplasti yöntemleri vardır. Tıp ve teknolojinin gelişmesi sonucunda en iyi tedaviler uygulanır. Bakıldığında en iyisi parsiyel rezeksiyon olarak bilinmektedir. Uygulandığında iyileşme ve hızlı oluşu bu tekniği en iyisi yapmaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları

Kişiler bakıldığında ekstra ücret ödeyerek artış durumlarının belirlendiği bir durum söz konusunu yaşarlar. Belirli fiyatı doktorun belirlediği durumlar da tedavi akışı veya bölge, hastane, klinik olarak fiyatlar bakıldığında değişecektir.

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalı

Kişi 10 gün boyunca cinsel ilişkiye girmemelidir. Kanama, halsizlik ve karın ağrısı görülebilir kürtaj yaptıran kişinin dinlendikten birkaç saat sonra geçmesi mümkündür. Mide bulantısı oluşan kişi yemeğini geçtikten sonra yemelidir. Doktorun ilaç ve verdiği antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. Enfeksiyon sebebi ile banyo yapmayı 1 gün ertelemek iyi olacaktır.

Kürtaj Nedir?

Gebe kalan kadının embriyosunu istemediği hamileliği sonlandırmasına kürtaj denir. Kadınların hamile kaldığında bebekle ilgili bir sorun yaşaması sonucunda doktorun hamileliğini bitirmesi gerekli olduğunu söyleyerek bebeğini aldırma durumu da denmektedir.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Kişi hamile kaldığı durumda hamileliğini istemiyorsa ve planlanmamış bir embriyo söz konusu ise, sağlık durumunda tehlike arz edilen durumlarda kürtaj yaptırabilir. Ayrıca ağır ilaçlar kullanan hamile kadınlar, embriyonun gelişiminde tehlike arz edecek durumunda doğuma elverişli olmaması, doğacak bebeğin hayatını olumsuz etkileyecek durumda kürtaj tercih edilir.

Rahim içinde hamilelikte düşük yaşayan kişinin içinin temizlenmesi, tecavüze uğrayan ve hamile kalan kadınların bebeği istememesi, kısırlığı tespit etmek için parça alınmasında  ve adet kanaması yoğunluğunda temizlik için kürtaj doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat Etmesi ve Yapması Gerekenler

Kadınlar embriyo durumunu sonlandırdıktan sonra bir takım şeylere dikkat etmelidir. Evli ise yasal olarak kocasından izin almak zorundadır. Doktora giderek en güvenilir şekilde kürtaj hakkında bilgi alınmalıdır. Temizliğe önem verilip yakınlarda hijyen için uygun eşyalar bulundurulmalıdır. Doktor tarafından verilen form eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Psikolojisi kürtaj olan kişinin bozuluyorsa bir destek talep etmelidir.

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

Cinsel ilişki yaşayan kişiler partnerleri ile 10 boyunca birliktelik yaşamamalıdır. Operasyon geçiren kişide kanama durmadığı halde doktora başvurması öngörülür. Kürtaj sonrası partikül kalabilir ve kişinin bilmeden hamileliği devam ediyor olabilir, bu sebepten 1 hafta sonra kürtaj olan kişi doktora yeniden gitmelidir. Doktorların verdiği ilaçlar zamanında ve istediği zamana dek kullanılmalıdır. Ateş, titreme, kusma, akıntı sonrası komplikasyon yaşanabilir kişi bu durumlarda korkmamalıdır. Doktorun numarası aniden gelişmeler için bilinmeli ve bulundurulmalıdır.

Kürtaj Fiyatları

Kişiler kürtaj olacak durumda hastaneleri araştırıp bir fiyat bütçesi edinmek istemektedirler. Özel hastane durumunda kürtaj tedavilerin de verdiği ekstra ücretler ile daha da artış yaşanabilir. Devlet hastanesinde SGK kapsamında maliyeti daha uygun olan kürtaj da her hastanede fiyatlar değişim göstermektedir.

Kızlık Zarı Nedir?

Vajina kısmının girişinde bulunan bazı ülkeler de, bölgeler de ve bizim ülkemizi de kapsayan sosyal ve kültürel önem arz ettirilen bir durumdur. Genel olarak rahim bölgesini dışarıdan koruyan ve rahim bölgesine mikrop girip enfeksiyonu engelleyen bir dokudur. Halk arasında bekâret anlamına gelen kızlık zarı kişinin bekâreti bozulduğunda kızlık zarı dikimi devreye girer.

Anatomik Yapısı Nasıldır?

Anatomi kitaplarında dahi yapısı hakkında bilgilendir durumu bilinmemektedir. Bakıldığında genel itibari ile kızlık zarı bakire kişilerin vajinal rahim dışını koruyan ve enfeksiyon durumunda mikropların oluşmasını engelleyen bir dokudur.

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

Bekâret testi, bakirelik durumunun incelenmesi ve kişide kızlık zarının durumlarında belirli çeşitlerin durumlarında muayene yapılır. Kızlık zarının bozulup bozulmadığını daha çok merak eden kadınların kızlık zarı dikilmesi durumunda da muayeneye gerek duyulmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

Halk tabirinde bekâretin yani kızlık zarının bozulması durumunda kişilerin isteği doğrultusunda kızlık zarı dikimi yeniden dokuların dikilmesine denir. Kişi cinsel ilişki sırasında bekâretini bozduğu için bozulan dokunun işlemi kalıcı kızlık zarı dikimidir. Vajinal kısımdan dikildiğinde cinsel ilişkiye giren kişide kanama görülmesi için geçici kızlık zarı dikimi yöntemi uygulanır. Ağrı ve kesimin minimal boyutta olduğu genital bölgenin estetiği açısından düzeltilmesinde lazer kızlık zarı dikimi yöntemlerine başvurulabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Mümkün Mü?

Tıp ve teknolojinin birçok şekilde günümüzde en iyisinin olduğu tedavi yöntemlerinin avantajlar sağladığı durumlar kızlık zarı dikimi için en mümkün olandır. Tedavi yöntemleriyle kişiler isteği üzerine yapılması mümkün olunmaktadır.

Formun Üstü

Formun Altı

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.