Londra’da yaşayan Türk vatandaşı Van’da tedavi oldu

02.08.2023
Londra’da yaşayan Türk vatandaşı Van’da tedavi oldu

[ad_1]

Londra’da yaşayan ve kalp kapağında kaçak olan hanım, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde mandallama yöntemiyle meydana getirilen ameliyat yardımıyla 2 saatte sağlığına kavuştu.

Londra'da yaşayan Türk vatandaşı Van'da tedavi oldu

AA

ENSONHABER’İ TWİTTER’DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Türkiye sıhhat alanında başarılarını tüm dünyaya duyurdu.

Meydana getirilen yeni hastaneler ve yetiştirilen uzman doktorlarla kriz dönemlerini de başarıyla tamamlanmasıyla çıtayı yükseltmeye devam ediyor.

Başarıların peşinden binlerce yurttaş sağlığına kavuştu.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan ve kalp kapağında kaçak olan 70 yaşındaki Cemile Duran, uzun süredir kalp rahatsızlığı yaşıyordu.

Duran, nefes darlığı ve ani gerilim yükselmesi şeklinde şikayetlerinin artması üstüne tedavi olabilmek için seçenekler aramaya başladı.

İngiltere’deki sıhhat müesseselerinde açık kalp ameliyatı tavsiye edilen Duran, bunu kabul etmeyerek tavsiye üstüne oğlu Eva Eppler Duran ile Van’a gelmeye karar verdi.

Türkiye’de tedavi oldu

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Erdoğan’a başvuran Duran’ın, sol kalp kapağında kaçak olduğu kaçak tespit edildi.

Doç. Dr. Erdoğan ve ekibi tarafınca ameliyata alınan Duran’ın kalp kapağındaki kaçak, mandallama tekniğiyle meydana getirilen operasyonda kapatıldı.

İki saat devam eden ameliyatın peşinden şikayetlerinden kurtulan Duran, tedavisinin peşinden taburcu edildi.

“Yurt dışından da hasta kabul eden konuma geldik”

Doç. Dr. Erdoğan, geçen hafta merkezlerine başvuran Duran’ın tetkiklerinde sol kalp kapağında kaçak bulunduğunu tespit ettiklerini söylemiş oldu.

Yaşlarının ilerlemiş olması ve hastalıkları sebebiyle kapalı yöntemle ameliyatın öne çıktığını belirten Erdoğan, şöyleki konuştu:

Hasta iki senedir nefes darlığı ve yüksek gerilim şikayetiyle birçok merkeze başvurmuş. Kendisine açık kalp ameliyat önerilmiş sadece ameliyattan çıkamama ihtimalinin yüksek olduğu söylenmiş.

Bir ayda kalp kapağındaki kaçaktan dolayı iki kez solunumu durmuş ve cihaza bağlanarak hayata tutunmuş. Ben de 2019-2021 yılları aralığında İngiltere’deki Barts Heart Center’da çalıştım. Hasta ve yakınları yaptıkları araştırma ve tavsiye üstüne bana ulaştılar.

Onlara mitralclip tedavi yöntemini anlattım ve operasyonun vakit kaybedilmeden yapılması icap ettiğini ilettim. Bunu duyunca oldukça sevindiler. Operasyon ortalama iki saat sürdü. Hastanın mitral kapak yetmezliği giderildi. Sıhhat durumu iyi. Taburcu ettik.”Mitralclip yönteminin oldukça azca merkezde yapıldığını vurgulayan Erdoğan, “Bu işlem kolay yapılmıyor.

İyi bir ekip, ekonomik destek ve aygıt kullanma becerisi istiyor. Bugün bir hastanın Londra şeklinde mühim bir kentten merkezimize tedavi olmaya gelmesi bizi mutlu etti.

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümündeki asistanlığım döneminde Van’dan İstanbul’a oldukça sayıda hasta gelirdi. Bugüne baktığımızda, neredeyse asla hasta sevk etmeyen, yurt dışından da hasta kabul eden konuma geldik.

“3 milyon insana sıhhat hizmeti veriyoruz”

Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise kentin sıhhat alanında gelişmesi için birçok alanda yatırım yaptıklarını açıkladı.

Merkezin kuvvetli bilimsel nitelikli ekibi ve tedavilerde ileri teknoloji cihazlarının kullanılmasıyla iyi bir noktaya geldiğini dile getiren Şevli, şunları kaydetti:

Göreve geldiğimiz günden bu yana merkezimizi her alanda güçlendirmeye çalıştık. Tıp merkezimiz artık birçok ilden ve yurt dışından da hasta kabul ediyor. 

Kalp kapağında kaçak olan 70 yaşındaki hasta merkezimizde meydana getirilen başarı göstermiş operasyonla sağlığına kavuşarak Londra’ya döndü. Hem merkezimizi son teknolojik cihazlarla donatıyoruz hem de doktorlarımızı Türkiye’nin ve dünyanın en iyi sıhhat merkezlerine göndererek yeni gelişimleri öğrenmelerini sağlıyoruz.

Bölgede ortalama 3 milyon insana sıhhat hizmeti veriyoruz. Hastanemizde başarı göstermiş ameliyatları gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.

“Rahat nefes alabiliyorum”

Aslen Ağrılı olan ve 30 yıl ilkin gittiği Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 10 yıl kaldıktan sonrasında Londra’ya yerleşen Cemile Duran da sağlığına kavuştuğu için mutlu bulunduğunu belirterek, “Ameliyat oldum. Şu an oldukça iyiyim, rahat nefes alabiliyorum. Doktorlara oldukça teşekkür ederim.” dedi.

“Buraya geldiğimiz için mutluyuz”

Doç. Dr. Eva Eppler Duran, Türkiye’deki sıhhat sisteminin oldukça ilerlediğini bildirerek, şunları söylemiş oldu:

Kayınvalidem için en iyi tıbbi yardım ve müdahaleyi göreceğimize inandığımız için buraya geldik. Kendisini burada daha güvende hissetti. Doktorumuza oldukça güvendik. Ameliyat başarı göstermiş geçti. Buraya geldiğimiz için mutluyuz. Buradaki sıhhat hizmeti oldukça iyi.

“Londra’dan buraya geldik”

Hastanın oğlu Mehmet Duran da ortalama 20 senedir Londra’da yaşadıklarını söyledi.

Annesinin tedavi için İngiltere’de birçok merkeze başvurduklarını dile getiren Duran, şunları söylemiş oldu:

Annem daha ilkin baypas olmuştu. Geçen yıl kalp ve yüksek tansiyona bağlı akciğer ödemi oldu. Bu durum son aylarda oldukça arttı. Birkaç kez yoğun bakımda tedavi görmüş oldu. Geçen ay iki kez solunumu durdu.

Doktorlar açık kalp ameliyatının yapılması icap ettiğini sadece ameliyatın oldukça riskli bulunduğunu söylediler. Yaptığımız araştırmalar sonucu alanında oldukça iyi bulunduğunu öğrendiğimiz Emrah Hocamıza ulaştık.

Annemin durumunu anlattık. Londra’dan buraya geldik. Ameliyata edildi ve şikayetlerinden kurtuldu. Doktorumuz annemin yaşamını kurtardı. Alın teri döken her insana oldukça teşekkür ederim.[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.