Mehmet Şimşek, BAE ile tecim hedefini deklare etti

24.11.2023
Mehmet Şimşek, BAE ile tecim hedefini deklare etti


Birleşik Arap Emirlikleri ile senelik tecim hacmini hedefini açıklayan Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Ortak geleceğimizi kuvvetli şekilde inşa edeceğimiz Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması ile tecim hacmimizi 5 yılda 25 milyar doların üstüne çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.

Mehmet Şimşek, BAE ile ticaret hedefini açıkladı

AA & Ensonhaber

Türkiye, kurduğu üst düzey ilişkilerle beraber Körfez ülkeleri ile ilişkileri genişletiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de Türkiye ile tecim hacminin giderek arttığı ülkeler içinde…

“Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler her geçen gün daha da güçleniyor”

BAE’nin Ankara’daki büyükelçiliğince düzenlenen BAE’nin 52’nci Ulusal Günü resepsiyonunda açıklamalarda bulunan Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, BAE’nin 52. Ulusal Günü’nü kutladığını dile getirerek, “BAE, bizim için ekonomik, diplomatik ve bölgesel güvenlik açısından stratejik bir ortak. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler her geçen gün daha da güçleniyor” şeklinde konuştu.

Şimşek, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde BAE’nin gösterdiği dayanışma ve desteğin kardeşlik bağlarını güçlendirdiğini aktararak iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 50’nci yılını kutlarken yeni bir döneme de girdiklerini beyan etti.

“Senelik tecim hacmini 25 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz”

Enerji, müdafa, yeşil ve dijital dönüşüm projeleriyle ortak geleceği kuvvetli şekilde inşa edeceklerini kaydeden Şimşek, Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’yla 5 yıl içinde senelik tecim hacmini 25 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söylemiş oldu.

Şimşek, Gazze’de yaşanmış olan insani trajediden de büyük bir kaygı duyduklarına dikkati çekerek, “İsrail saldırılarına karşı 4 günlük insani ara için sağlanan mutabakatı kan dökülmesinin azalması adına pozitif yönde bir adım olarak görüyoruz. Bu insani aranın çatışmaların sona ermesine, adil, kalıcı bir sulh için iki devletli çözüm sürecinin başlamasına katkıda bulunmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ankara Büyükelçisi Said Sani ez-Zahiri de BAE’nin birliğinin 52’nci müessese yıl dönümünü kutladıklarını belirterek ülkesinin küresel aşamada sürdürülebilir ekonomik kalkınma alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline geldiğini beyan etti.

Ülkesinin çevresel sürdürülebilirlik farkındalığı artırmaya ve iklim değişikliğiyle ilgili zorluklarla başa çıkmaya öncelikleri içinde yer verdiğini dile getiren Zahiri, BAE’nin 28. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı’na (COP28) ev sahipliği yaptığını aktararak, “Bu küresel konuşma vasıtasıyla BAE, anlaşmaları somut gerçekliğe ve başarılara dönüştürerek yalnız taahhütler değil, bu küresel etkinliğin sonucunun uygulanabilir mekanizmalar olmasına odaklanarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerini hızlandırmaya ve enerji alanındaki dönüşümlerin kapsamını genişletmeye öncelik vermektedir” dedi.

Zahiri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı COP28’e katılımını beklediklerini kaydederek Ankara’da fazlaca sayıda orman kuracaklarını ve Türkiye’nin birçok bölgesinde 50 bin fidan dikimi planladıklarını, bunun Türkiye ile BAE arasındaki diplomatik ilişkilerin 50’nci yıl dönümünü sembolize ettiğini söylemiş oldu.

“Türkiye, BAE’nin en süratli büyüyen ortağı haline gelmiştir”

{Yapay} zeka ve uzaktan emek verme uygulamalarıyla yakından ilgilendiklerini kaydeden Zahiri, bu alanda Türkiye ile işbirliğini geliştirmeyi de beklediklerini belirtti.

{Yapay} zeka uygulaması desteğiyle Zahiri’nin sesiyle Türkçe devam eden konuşmada Türkiye ile BAE arasındaki üst düzey temaslara değinilerek şunlar kaydedildi:

BAE ek olarak Türkiye’nin Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri içinde BAE’nin ilk tecim ortağı olması sebebiyle tecim içi ve yeni sektörlerde ortak işbirliğinin yönlerinin geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. BAE-Türkiye aralarındaki petrol dışı tecim, 2021’e gore yüzde 40 artışla 2022’de ortalama 19 milyar dolara ulaşmış ve Türkiye Cumhuriyeti, BAE’nin en büyük 10 tecim ortağı içinde en süratli büyüyen ortağı haline gelmiştir.

Zahiri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü de kutlayarak iki ülke arasındaki ilişkileri ve işbirliğini geliştirmeyi sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.