Moody’s’ten yeni Türkiye raporu: Kredi notu pozitife çevrilebilir

20.12.2023
Moody’s’ten yeni Türkiye raporu: Kredi notu pozitife çevrilebilir

[ad_1]

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, sıkı parasal duruşun sürdürülmesi durumunda Türkiye’nin kredi notu görünümünün pozitife çevrilebileceğini deklare etti.

Moody's'ten yeni Türkiye raporu: Kredi notu pozitife çevrilebilir

AA & Ensonhaber

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, geçtiğimiz cuma günü Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirme yapılmadığını duyurmuştu.

Moody’s, bugün Türkiye ekonomisine ilişkin “Kredi Görüşü” raporunu yayımladı.

Mayıs seçimlerinin peşinden daha Ortodoks politikalara dönüşün kredi açısından pozitif yönde olduğu belirtilen raporda, mühim makroekonomik dengesizliklerin azaltılmasının vakit alacağı kaydedildi.

Raporda, parasal sıkılaşmanın Türkiye’nin dış dengesizliğinin azaltılması ve merkez bankasının döviz rezervlerinin tekrardan yapılandırması olasılığını da artırdığına işaret edilerek, bunların ülkenin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltacağı ifade edildi.

Kredi notu pozitife çevrilebilir

Sıkı parasal duruşun sürdürülmesi ve ücret anlaşmalarının TCMB’nin enflasyonu mühim seviyede düşürme hedefiyle uyumlu olması durumunda kredi notu görünümünün pozitife çevrilebileceği belirtilen raporda, cari işlemler açığındaki azalma ve döviz rezervlerinin daha yüksek düzeyde olduğuna dair daha çok kanıtın bilhassa bu eğilimlerin ülkenin dış rekabet gücündeki iyileşmenin ve devamlı ana para girişlerinin sonucu olması halinde kredi notu için pozitif yönde olacağı kaydedildi.

Bu yıl yüzde 4, gelecek yık yüzde 2,5 ve 2025’te yüzde 3

Raporda, Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 4, gelecek yıl yüzde 2,5 ve 2025’te yüzde 3 büyümesinin beklendiği ifade edildi.

Ülkede averaj enflasyonun bu yıl yüzde 53,5, gelecek yıl 58,9 ve 2025’te 39,1 olarak tahmin edilmiş olduğu belirtilen raporda, Türkiye’nin cari işlemler açığının gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranının ise 2023’te yüzde 4,7, 2024’te 3,4 ve 2025’te yüzde 3 olarak öngörüldüğü kaydedildi.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.