Sıhhat hizmet sunumunda reklama yasak getirildi

30.07.2023
Sıhhat hizmet sunumunda reklama yasak getirildi


Sıhhat hizmet sunumunda örtülü yada açık reklam yapılması ve yaptırılması, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik ile yasaklandı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da mevzuyla ilgili açıklamada bulunmuş oldu.

Sağlık hizmet sunumunda reklama yasak getirildi

ensonhaber.com

Sıhhat hizmetlerinde tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerine ilişkin temel ilke ve ölçütler, Sıhhat Bakanlığı tarafınca hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle belirlendi.

Yönetmelik ile, faaliyetlerin denetlenmesi ve uygulanacak yaptırımlara ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Örtülü ve açık reklam yapılmasına yasak

Yönetmeliğe bakılırsa; sıhhat hizmet sunumunda örtülü yada açık reklam yapılması ve yaptırılması yasaklandı. Tanıtım ve bilgilendirmelerde; genel ahlaka, tıbbi deontoloji ve meslek etiği kurallarına uyulması mecburi kılındı. Sıhhat hizmet sunumuyla ilgili bilgilendirmeler, yalnız mevzusunda hukuken yetkili sıhhat meslek mensupları tarafınca yapılabilecek.

Bakan Koca’dan izahat

Mevzuya ilişkin Twitter hesabından paylaşım icra eden Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca şöyleki dedi:

“Sıhhat Hizmetlerinde Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetlerini düzenlemek ve disipline etmek, bu alanda ilgili paydaşlarla etkin bir koordinasyon ve iş birliği sağlamak amacıyla Bakanlığımızca hazırlanan ‘Sıhhat Hizmetlerinde Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik’ 29.07.2023 tarihindeki ve 32263 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.