Son dakika | CHP’den ‘Tanju Özcan’ sonucu! İlk izahat geldi, Kılıçdaroğlu’na oldukça sert yüklendi: ‘Atatürkçü kimseyi partide bırakmamakta kesin’

27.07.2023
Son dakika | CHP’den ‘Tanju Özcan’ sonucu! İlk izahat geldi, Kılıçdaroğlu’na oldukça sert yüklendi: ‘Atatürkçü kimseyi partide bırakmamakta kesin’

[ad_1]

Son dakika haberi: Seçimin arkasından Kemal Kılıçdaroğlu’nu istifaya çağıran ve Genel Merkez’e yürüyüş gerçekleştiren Tanju Özcan, CHP’den ihraç edildi. Tanju Özcan ihraç edilmesinin arkasından yapmış olduğu ilk açıklamada “Başarısız Bay Kemal 12 seçim yitirdi fakat anahtar sıralama ile kendi seçtirttiği YDK’ya beni partiden ihraç ettirtti” ifadeleriyle CHP liderini hedef aldı.

BUGÜN DE SAVUNMAYA GELMEDİ

Tanju Özcan hakkında Yüksek Disiplin Kurulu sonucu çıktı. CHP tüzüğünün 68 maddesinin 1. fıkrası uyarısınca kati çıkarma cezası verildi. Hakkında süreç aslına bakarsanız devam eden Özcan hakkında karar 25 Temmuz’a ertelenmişti. Bugün Yüksek Disiplin Kurulu, CHP Genel Merkezi’nde bir kez daha toplandı ve Tanju Özcan hakkında partiden kati çıkarma sonucu verdi. Tanju Özcan bugün de müdafa hayata geçirmeye gelmedi.

Özcan ile ilgili geçtiğimiz yıl da bir disiplin süreci olmuştu Tanju Özcan ile ilgili MYK kati ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na göndermişti ve 1 yıl geçici süre için partiden ihraç edilmişti. 14 Mayıs seçimlerinden sonrasında tekrardan partiye döndü sadece hem partiye yönelik hem de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yönelik ağır eleştirilerinin arkasından 3 Haziran tarihinde bir kez daha kati ihraç talebiyle MYK tarafınca Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmişti.

KARAR BU İFADELERLE DUYURULDU

CHP’den meydana getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“‘Yüksek Disiplin Kurulu’nun 26.07.2023 tarihindeki toplantısında, Tanju Özcan hakkında CHP Tüzüğünün 68. Maddesi 1- a) ve 1- b) fıkraları uyarınca KESİN ÇIKARMA CEZASI verilmiştir.'”

AA-20230712-31662001-31661995-BOLU_BELEDIYE_BASKANI_TANJU_OZCANIN_ADALET_VE_DEGISIM_YURUYUSU

TANJU ÖZCAN: BAY KEMAL, ATATÜRKÇÜ KİMSEYİ PARTİDE BIRAKMAMAKTA KARARLI

İhraç edilmesinin arkasından toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunan Tanju Özcan Kılıçdaroğlu’na tepki gösterirken şu ifadeleri kullandı:

“Başarısız Bay Kemal, 12 seçim yitirdi fakat anahtar sıralama ile kendi seçtirttiği YDK’ya beni partiden ihraç ettirtti. Karar, güvenilir olun bir tek CHP’nin Atatürkçü gömleği çıkartmasını isteyen Sorosçuları, 10 Aralıkçıları, Badem bıyıklıları ve HDP’li terör sevicileri ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Bay Kemal, Atatürkçü kimseyi partide bırakmamakta kesin. Yurtsever olmayan, koltuk sevdalısı her insana hayırlı olsun. Ben Atatürkçü ve Türk Milliyetçisi çizgimden ödün vermeden yoluma devam edeceğim. Sorosçulara, Fetöcülere, 10 Aralıkçılara teslim olan CHP yönetimince atılmak beni küçültmez. Bu mevcut yönetimden de başka bir şey beklemiyordum. Bugün beni ihraç ettiler, yarın sırada Atatürkçü kalmaya kesin olan ötekiler… Yaşasın Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, ve kurucu değerlerimiz…”

“BU TAMAMEN BAY KEMAL’İN KARARI”

Tanju Özcan, sonucu ek olarak DHA muhabirine de değerlendirdi. İhraç haberini aldığını ve bunu beklediğini belirten Özcan, kararın hukuk dışı bulunduğunu söylemiş oldu. Özcan, “Dün öğleden sonrasında neyle suçlandığımla ilgili belgeler bizlere ulaştı. Orada diyor ki 7 gün içinde savunmanızı yapın, diyor. Daha bugün birinci gün karar vermişler. Avukat ek süre istemiş fakat kabul edilmemiş. Hukuk dışı bir karar bu. Sonuçta usulen aykırı olan bu sonucu yargıya taşıyacağım. Bu tamamen ‘Bay Kemal’in sonucu. Yüksek Disiplin Kurulu’nu kendi seçtirdi anahtar sıralama ile. Erdoğan’ı tek adam olmakla suçluyor, aslolan kendisi tek adam. CHP içindeki yasama, yürütme ve yargı hepsi bunun elinde” dedi.

“TEK ADAM OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞ OLDU”

Parti içinde kalan son Atatürkçülerden birisinin kendisi bulunduğunu belirten Özcan, “Bay Kemal’e hayırlı olsun. Şimdilik sevinsinler. Fakat Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi, beni bugün ihraç edenlere ve ettirenlere tarih önünde hesap sormuş olacaktır. Bu sonucu bekliyordum. FETÖ ile Sorosçularla, 10 Aralıkçılarla, terör sevicilerle el ele, kol kola yürüyen bir genel başkanın seçtiği Yüksek Disiplin Kurulu’ndan hukuki bir karar beklemiyordum. Tek adam bulunduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Son kalan Atatürkçülerden bir tanesi bendim. Beni de göndererek partiyi kendince temizlemiş oldu. Sonucu yargıya taşıyıp itiraz edeceğim. Hayırlısı olsun” diye konuştu.

AA-20230712-31662001-31661994-BOLU_BELEDIYE_BASKANI_TANJU_OZCANIN_ADALET_VE_DEGISIM_YURUYUSU

İHRAÇ KARARINI YARGIYA TAŞIYACAK

Tanju Özcan’ın avukatı Kübra Özcan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu’nun (YDK) verdiği ihraç kararıyla ilgili yargı yoluna başvuracaklarını bildirdi. AA’nın aktardığına bakılırsa; Tanju Özcan’ın dosyasının görüşüldüğü CHP YDK’nin arkasından izahat meydana getiren Kübra Özcan, kurula sözlü savunmada bulunduğunu söylemiş oldu. Yalnız usule ilişkin müdafa yaptıklarını belirten Özcan, “Süre talep ettik şundan dolayı yasal müdafa süremiz hemen hemen dolmamıştı. Fakat bizim itirazlarımız değerlendirilmeksizin ve süre verilmeksizin ihraç sonucu çıktı. Bu itirazlarımız değerlendirilmediğinden sonucu kabul etmiyoruz.” dedi.

Kübra Özcan, YDK’nin “kati çıkarma cezası” kararıyla ilgili yargı yoluna başvuracaklarını söylemiş oldu.

KILIÇDAROĞLU’NUN İSTİFASINI İSTİYORDU

Tanju Özcan, Kılıçdaroğlu’nu istifaya çağırarak Bolu’dan Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne 10 gün devam eden bir yürüyüş de gerçekleştirmiş, burada sert açıklamalara imza atarak koltuk fırlatma eylemi yapmıştı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Meteoroloji açıkladı! İşte İstanbul'un en sıcak ilçesiMeteoroloji deklare etti! İşte İstanbul’un en sıcak ilçesi
Çanakkale’de orman yangını! Müdahale başladıÇanakkale’de orman yangını! Müdahale başladı
Ankara'da korkutan patlama! Alevler yükseldiAnkara’da korkutan patlama! Alevler terfi etti[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.