SON DAKİKA | Erdoğan ‘NATO zirvesi’ sonrası ‘Her zamankinden daha umutluyum’ diyerek deklare etti: F-16’lar, AB üyeliği, İsveç’in durumu…

13.07.2023
SON DAKİKA | Erdoğan ‘NATO zirvesi’ sonrası ‘Her zamankinden daha umutluyum’ diyerek deklare etti: F-16’lar, AB üyeliği, İsveç’in durumu…


Son dakika: NATO Liderler Zirvesi için Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki gündür yoğun dış ilişkiler trafiğinde bulunmuş oldu. Oldukca sayıda dünya lideriyle tehlikeli sonuç görüşmeler icra eden Cumhurbaşkanı Erdoğan dün ABD Başkanı Biden ve bugün de Yunan Başbakan Miçotakis ile bir araya geldi.

İki gündür devam eden zirveyi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

hgfhfj

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

“Zirve programını tamamladık. Eleştiri bir zirveyi daha gerçekleştirdik. Büyük zelzele felaketi sonrası bizlere destek veren tüm dostlarıma teşekkür ediyorum.

Ukrayna-Rusya savaşının faturasını pek fazlaca ülke ödüyor. Afrikalı kardeşlerimizi etkileyen besin sıkıntısı, enflasyon oranları, enerji fiyatlarındaki artışlar bunlardan yalnız birkaçıdır. Savaşın sonrasında ermesi için yoğun çaba harcıyoruz. Harp gemilerinin Türk boğazlarından geçmesine müsaade etmedik. Çatışmaların büyümesine engel olduk.

“TAHIL KORİDORU GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR”

17 Temmuz’da dolan Tahıl anlaşmasının uzatılması için görüşmelerimiz sürüyor. Zelenski ile bu mevzuyu ele aldık. Sayın Putin’in de bazı önerileri oldu. Bu önerileri de dikkate alarak çözüm odaklı çalışıyoruz. Savaşın kazananı olmaz. Bölgemizdeki sulh umutlarını tekrardan yeşertmek istiyoruz.

“TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLI BİR TAVIR BEKLİYORUZ”

Bazı müttefiklerimizin terör örgütleriyle kurmuş oldukları çarpık ilişki ittifaka zarar veriyor. Halen terörle savaşım mevzusunda bu tarz şeyleri konuşuyor olmak hakikaten düşündürücüdür. Terör örgütleri içinde fark yapmayı bırakın diyoruz. Ortalama 40 senedir terörle savaşım eden bir ülkeyiz. Binlerce vatandaşımızı terör saldırılarında kurban verdik. Daha 3 gün ilkin iki kahraman mehmetçiğimiz kalleşçe şehit edildi. Terörle ‘amasız ve amansız savaşım’ bizim kırmızı çizgimizdir. Artık tüm müttefiklerimizden bu mevzuda emin ve net bir tavır bekliyoruz.

e2

NATO-Ukrayna ilişkilerini siyasal anlamda bir üst düzeye taşımış olduk. Türkiye NATO’nun açık kapı politikasını daima desteklemiş bir ülkedir. Yarım asırdan fazladır AB üyelik sürecinde yaşadığımız çifte standartlar her insanın malumudur.Finlandiya’nın üyeliği bu tavrımızı teyit etmiştir. İlkeli desteğimiz ortaya koymuş olduk.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ

İsveç’in üyelik süreciyle ilgili atılacak adımları tespit ettik. İsveç ile bakan düzeyinde terörle mücadelede iş birliğini artıracağız. İsveç ülkemizin AB sürecine, Gümrük Birliği Anlaşması’nın düzenlenmesine ve vize serbestisine destek verecek. İsveç’in NATO’ya katılacağını onaylayacak mercii TBMM’dir. İsveç’ten mutabakata barılan maddelerde somut irade göreceğimize inanıyorum. Terör örgütlerine yaralanan her darbe ülkemiz için bir kazanımdır.

İkili görüşmeler gerçekleştirdik, liderlerle sohbetlerimiz oldu. Zirvenin bizim için en mühim çıktısı; AB üyeliği süreci, terörle mücadelede yeni başlangıçlara vesile olmasıdır.

02

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

RUS ASKERİNİN KARABAĞ’DAKİ VARLIĞI

Bizim tutumumuzdan fazlaca bildiğiniz şeklinde buradaki antak kalma Rusya’nın belirlenen yerlerde kalmasıdır. 2025 senesinde Rusya buraları terk edecektir. Ben de Rusya’nın anlaşmaya sadık kalacağına inanıyorum. Kardeşim İlham Aliyev de bunu yakından takip ediyor. Taraflar eğer bizim arabulucu olmamızı kabul ederlerse ya da isterlerse memnuniyetle karşılarız. Tahıl Koridoru mevzusunda İstanbul iyi mi bir merkez olduysa bu tür adımlarda da biz arabulucu olmaya her an hazırız. Gerek Rusya ile gerek Ukrayna ile görüşebilen liderlerden bir tanesi biziz. Fakat hemen hemen bu şekilde bir teklif gelmiş değil.

“RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA ARABULUCU OLMAYA HAZIRIZ”

  • Taraflar arabulucu olmamızı teklif yada kabul ederse biz memnuniyetle bunu yaparız. Türkiye olarak biz hazırız.

İSVEÇ’İN ÜYELİK SÜRECİ NASIL OLACAK?

  • İsveç bizlere bir yol haritası sunacak. Bizde bunu TBMM Başkanlığı’na sunacağız. 7 maddelik draftı biz Meclis’imize yollayacağız. Meclis açıldığı süre hızlıca bu sözleşmeyi değerlendireceğiz. Onay makamı olan Meclis’ten geçtikten sonrasında da benim onayıma gelir. Biz yakından takip edeceğiz. Bir an ilkin de bu sürecin bitmesini istiyoruz.

TESLİM EDİLEN UKRAYNA ASKERİ

  • Bundan sonrası Zelenski’ye ilişkin. Onlar bu komutanları aldılar ve Ukrayna’ya götürdüler. Bundan sonrası onlara ilişkin.

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ SÜRECİ

  • Biz bunu tüm liderlerle görüştük. Gerek gümrüklerle ilgili güncelleme gerekse vize serbestisi. Son olarak Von der Leyen ile de görüştük. Kendilerinden pozitif yönde yaklaşım bekliyoruz. Bu işin takip edeni büyükelçim Çağatay Bey, vazife onda. Yarın Brüksel’de yapılacak görüşmelerde bu mevzu ele alınacak.

F-16’LAR KONUSU: “HER ZAMANKİNDEN DAHA UMUTLUYUM”

  • Sayın başkanın bizlere ifade etmiş olduğu mevzu onlarda da Kurultay bağlayıcı. Kendisi elinden geçen her şeyi yapacağını söylemiş oldu. Sürecin takip edeni olacağını belirtti. Ümitli bulunduğunu söylemiş oldu. Ben de her zamankinden daha umutluyum.

“AĞUSTOS’TA PUTİN’LE YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEĞİZ”

  • Ağustos ayı içinde Putin ile karşı karşıya görüşme imkanımız olacak.”
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Sahte görüntü ve belgeler gündem olmuştu! 12 kişinin hapsi isteniyorDüzmece görüntü ve belgeler gündem olmuştu! 12 kişinin hapsi isteniyorYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.