Son dakika: Sinan Oğan 2. turda kimi destekleyecek? 5 şartından birini esnetti: Dayatmanın manası yok

17.05.2023
Son dakika: Sinan Oğan 2. turda kimi destekleyecek? 5 şartından birini esnetti: Dayatmanın manası yok

[ad_1]

Son dakika haberi: Türkiye, 28 Mayıs’ta 2. turu yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendi. Cumhur İttifakı talibi Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı talibi Kemal Kılıçdaroğlu içinde geçecek seçim yarışında ATA İttifakı talibi Sinan Oğan’ın kimi destekleyeceği merak ediliyor. TV100’de gösterilen Candaş Tolga Işık’ın Azca Ilkin Konuştum programına konuk olan Sinan Oğan, 2. turla ilgili açıklamalar yapmış oldu.

Oğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:
“Seçimin sürprizini biz yaptık. Fakat memnun değilim sonuçtan. Sandıkta Türkiye genelinde organizasyonu meydana getirecek tüm sandıkları gözetecek imkanımız yoktu. Yüzde 2 oyumuz iç edildi. Son 3 gün içinde söylediğimiz bir cümle, bir paragraf içinden alındı ve o kısım üstünden linç edildik. Bunu yapanlar bir kısım sanatçılar, YouTuberlar, Cüneyt Özdemir benzer biçimde. Sinan Oğan olmasa seçim ilk turda biterdi. Biz en başından beri ilkeli politika yürütüyoruz. İlk günden beri ‘Biz o günkü şartlarda kararımızı vereceğiz’ dedik. Biz kararımızı verdiğimizde Sinan Oğan’ın sonucu olmayacak. Bizimle beraber hareket eden kitlenin sonucu olacak. 1-2 gün içinde kararımız netleşecek. Tabanımızın mühim bir kısmını hareket ettirme kabiliyetimiz var. Bizim temel şartlarımız var bu tarz şeyleri masaya koyacağız. Bu şartlarımız kabul edildikten sonrasında biz bir yediemin benzer biçimde sigorta benzer biçimde hükümetin içinde de yer alabiliriz. Sinan Oğan çekilse, seçim neticelerini yarım puan farkla kaybeden Erdoğan buradan puan alır seçimi kazanırdı.”

ogan2

ATA İTTİFAKI’NIN ŞARTLARI NELERDİR?

Işık’ın “Temel şartlarınız nedir?” sorusunu yanıtlayan Oğan, “Bir biz PKK terör örgütüyle, FETÖ ve Hizbullah’la kesintisiz savaşım. Bu eğer olmazsa olmazımız. Sığınmacıların bir takvim içinde geri gönderilmesi. Bizim takvimimiz 1 seneydi. Bir başkası seçildiğine nazaran 1 seneyle dayatmanın manası yok fakat bir takvime bağlanmalı. HDP ve Hizbullah’a hükümette vazife verilmemesi sürecin haricinde tutulması. Anayasa’nın ilk 4 ve 66. maddesine asla dokunulmayacağının taahhüt edilmesi. Türk milletinin ortak talebi olan bu talepleri her iki tarafça kabul edileceğini düşünüyorum.” dedi.

“Bundan sonraki süreçte HÜDA-PAR’ın ve HDP’nin gelip seçimin orta yerinde olması abesle iştigal olur biz orada olmayız. HÜDA-PAR’lı ve HDP’li bir bakan olmasını istemem. Bizim ortaya koyduğumuz koşul gerçek gerçeklere dayanıyor. HDP, PKK ile arasına mesafe koyamayan bir uzantıdır. Siyasal uzantısı olarak görüyorum. Öteki türlüsü terör örgütü olarak görüyorum anlamına gelir ki o başka bir şey”

oğan33

“HER İKİ TARAFI DA DESTEKLEMİYORUZ DİYEBİLİRİZ”

“Her iki ittifakla da bu temellerde anlaşılırsa ne konuşacaksınız?” sorusuna ise Oğan şöyleki cevap verdi:
“Bizim eğilimler devreye girer. Oy verenlerin ittifak üyelerinin tabanımızın eğilimleri devreye girer. Biz her iki tarafı da desteklemiyoruz bir sonraki seçimlere hazırlanıyoruz bu da olabilir. Bizim desteğimiz kazanan tarafı güçlendirebilir. Destek verdiğimiz tarafı tabanımızla beraber istişare sonucu vereceğimiz için desteğimiz o tarafı güçlendirebilir. Cumhur ve Millet ittifakı biz olmadan da seçimi kazanabilir. 10 milyona yakın oy kullanmayan kitleyi götürebilir. Bizim olmamız bulunduğumuz cenahı daha canlandırır ateşler dinamizm katar. Diyelim ki Cumhur İttifakı ile birlikteyiz o vakit seçimi 5-6 puanla kazanır. Kuvvetli bir hükümet anlamına gelir bu. Yatırımcıya itimat verir. Aynı şekilde Millet İttifakı ile de. Devamlı eleştirilen ‘Bunlar ulusal yerli değil’ düşüncesine set çeker. Kararımızın nasıl sonuçlanacağı yönünde aramızda bir düşünce birliği var aşağıya yukarı. “

“PAYIZ IS COMING NE DEMEK?”

“Fazlaca garip bir hikayesi var. Payız Türkçe bir kelime, güz demek. Sayın Erdoğan ilk adaylarla ilgili değerlendirmeyi yaptığında ‘Sayın Kılıçdaroğlu için Bay Kemal’ demişti. Benim için ise ‘Onun adını bile anmaya gerek yok’ demişti. Iğdır’da bir tabir var ‘Cüceyi payız sayarlar. Güz vardığında bakarız kim kimi kaale alıyor almıyor. Cüce civciv demek. Yazın büyürler fakat kimse yazın şu kadar tavuğum var demez. Bu sebeple tilki kapar ölür. Son olarak sonbaharda kümese kapatırlar ve sayarlar. 14 Mayıs vardığında kim kimi kaale alıyor almıyor anlamında demiştim. Sandıklar açılmaya başladığında civcivlerin saymanın zamanı geliyor anlamında demiştim.”

candas1

CANLI YAYINDA CÜNEYT ÖZDEMİR İLE SİNAN OĞAN POLEMİĞİ

Gazeteci Cüneyt Özdemir seçimden ilkin Oğan’ın bir paylaşımını alıntılayarak “Sinan Oğan’ın son gün kendi kalesine attığı gol, politika evveliyatına geçer..” demişti. Özdemir başka bir paylaşımında ise “İnanılmaz ! Kendi kalesine 2. gol geldi…” ifadelerini kullanmıştı. Canlı yayında Özdemir’in bu sözlerini eleştiren Oğan “Son 3 gün içinde söylediğimiz bir cümle, bir paragraf içinden alındı ve o kısım üstünden linç edildik. Bunu yapanlar bir kısım sanatçılar, YouTuberlar, Cüneyt Özdemir benzer biçimde.” ifadelerini kullandı.

ÖZDEMİR AÇIKLAMA YAPTI

Cüneyt Özdemir gösterim esnasında Candaş Tolga Işık’a bir izahat gönderdi. Özdemir’in açıklamasını okuyan Işık, “Ben 30 yılı aşkın süredir gazetecilik meydana getiren birisiyim. Sinan Bey ne acele eleştirdiği Erdoğan’a benzedi. Her eleştireni küçümsüyor ötekileştiriyor. Bıktık bu nobran tavırdan her eleştiren düşman değil. Benim ne alıp veremediğim olabilir kendisiyle. 2 gündür kendisinin başarılarını anlatıyoruz. Doğruya doğru yanlışa yanlış diyoruz. Umut Bey’i de 2 kere yayına almıştık” dedi.

“GAZETECİLİK ETİĞİ DENİLEN BİR ŞEY VARDIR”

Özdemir’e cevap veren Sinan Oğan “Bakınız Ben de Cüneyt Bey’i bir gazeteci olarak beğeniyle takip ederdim. Ne vakit kadar. Cüneyt Bey bizi yayına çağrı etti. Biz buradan kalktık İstanbul’a gitti. Sonrasında bizlere ‘Kanala hücum oldu, sistemimiz çöktü, sizi yayına alamayacağız’ dedi. Sonrasında baktık ki yayınlar devam ediyor. Kendisi arayıp ‘Sinan Bey sizi çağrı ettik İstanbul’a kadar geldiniz yayına alamıyoruz’ falan bile demedi. Gazetecilik etiği denilen bir şey var, ciddi bir iştir. Ek olarak ben gazetecilerle tartışmayı doğru bulmuyorum. Bana yönelik bir linç kampanyası vardı. Sayın Özdemir benim konuşmamı alabilir yayınlayabilir. Üstüne değerlendirme yapabilir. Fakat bir gazeteci ‘Birinci gol ikinci gol’ bu gazetecilik değil tarafgirliktir. Ek olarak YouTube yayını meydana getiren birisine ne dememi bekliyorsunuz. YouTube yayını yapıyor. Binlerce YouTuber var hepsi saygı duyulan. Benim de YouTube kanalım var ek olarak.” şeklinde konuştu.

OĞAN, ÖZDEMİR’İN AÇIKLAMASINI PAYLAŞTI

Sinan Oğan ondan sonra mevzuyla ilgili kendisine gelen Cüneyt Özdemir’in açıklamasını da okudu. Oğan, “Cüneyt Bey eşimle konuşmuş. Öteki cumhurbaşkanı adaylarını alamadıkları için beni alamadığını yazmış. Saygı duyuyorum gerçek buysa. O gün bizlere gelen data oydu. Fakat bugün Cüneyt Bey’den gelen data bu olduğundan doğru bulunduğunu kabul ediyorum. Benim açımdan mesele yok. Sanatçıyla, gazeteciyle, sporcuyla kavga etmeyi doğru bulmuyorum” dedi.

oğan5

“YÜZDE 2 OYUMUZUN ÇALINDIĞI KANAATİNDEYİZ”

“Biz sandıklarda yüzde 2 oyumuzun çalışılmış olduğu kanaatindeyiz. Bunu dememdeki kasıt bu. Yerelden aldığımız bilgiler bu. Bir oldukca yerde operasyon çekildi. Afişler asıldı, ‘Sinan Oğan’ çekildi diye oy verenlere söylendi. Bu kanaatin ötesinde oldukca net hırsızlığa dair önümüze koyacağımız kanıt yok. Kanaat bildirdiğim için adres göstermem doğru olmaz. Fakat sonuçlara bakmakta yarar var.”

“ARADAKİ FARK KAPANMAYACAK BİR FARK DEĞİL”

“Aradaki fark kapanmayacak fark değil fakat öteki tarafla kazanmak daha kolay. Tercihimizi yaparken kazanmak üstüne değil ilkelerimizle yapıyoruz. Mantıktan ziyade ilkelerden hareket ediyoruz. Cumhur İttifakı’nın işi daha kolay fakat politika her şeye gebedir. Millet İttifakı’nın da kazanma olasılığı var. Biz desteklersek, başka şartlar olursa, sandıklara haiz çıkarlarsa, sandığa gitmeyen seçmen sandığa giderse bu mümkün. En fena ne olur AK Parti kazansa bile 50 küsur farkla kazanır. Millet İttifakı kazanırsa oldukca cüzi farkla kazanır. Ne Millet ne de Cumhur İttifakı’nın cüzi farkla kazanmasını istemem. Bunun yolu 50 artı 1’dir. Daha kuvvetli bir hükümete gereksinim var iktisat düzelene kadar. 8,5 milyon kullanılmayan oy var. Millet İttifakı da kuvvetli bir hükümet çıkarabilir buradan.”

“BİR KONUDA YANILDIM”

“Seçimin kazananı benim fakat Sinan Oğan değil. Sinan Oğan ve temsil etmiş olduğu kitle, anlayış. Seçimin kazanını Türk milliyetçileri ve Atatürkçülerdir. Bir mevzuda yanıldım. Meclis çoğunluğunu Millet İttifakı’nın alacağı kanaatindeydim artı HDP ile. Fakat Millet İttifakı o denli fena sıralama yapmış oldu ki. Parlamentoda seçimi teşkilatlar ve adaylar alır. Kazanan aday belirleyeceksiniz. Mesela Erzincan’da Mustafa Sarıgül’ü koydunuz kazanmıştır. Erzincan’da CHP değil Sarıgül kazanmıştır. Bazı adaylar oldukca ciddi oy kaybettirdi.”

“DESTEKLEDİĞİ ADAY LEHİNE KAMPANYA YÜRÜTECEK Mİ?”

“Normal olarak. Eşyanın tabiatında var. Biz doğal olarak ki bir tarafla beraber kazanmak için yola çıkıyorsak üzerimize düşeni gerektiği şekilde yaparız”

“İTTİFAKLARDAN GÖRÜŞME İÇİN ARADILAR MI?”

“O mevzulara girmeyeceğimi söylemiştim. Hususi mevzular ve yüce orta konuşulmasını doğru bulmuyorum”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Seçilemeyen bağımsız milletvekili adayından seçmene sitem!Seçilemeyen bağımsız milletvekili adayından seçmene sitem!
'İsteseler %50.2 yapabilirlerdi...'‘İsteseler %50.2 yapabilirlerdi…’
İddiaları gündem oldu! 'O gece İmamoğlu ve Yavaş'a yaptıklarını...'İddiaları gündem oldu! ‘O gece İmamoğlu ve Yavaş’a yaptıklarını…’[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.