TBMM’den ortak İsrail- Filistin bildirisi! ‘Tüm tarafları barışa çağrı ediyoruz’

13.10.2023
TBMM’den ortak İsrail- Filistin bildirisi! ‘Tüm tarafları barışa çağrı ediyoruz’


TBMM Genel Kurulu’nda, Meclis’te grubu bulunan tüm siyasal partilerin imzasıyla Filistin ve İsrail’de yaşanmış olan çatışmalara ilişkin ortak bildiri yayımlandı.

Bildiride, “Gazze’de bitmeyen insani trajediyi derinleştiren kolektif cezalandırma şekilleri ile hedefi direkt siviller olan tüm saldırıları kınıyor; Filistin ve İsrail’i, iki devlet temelinde adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmaları için, daha çok gecikmeksizin kalıcı barışa yönelik müzakerelere başlamaya çağrı ediyoruz” denildi.

KAPALI OTURUMLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TBMM Genel Kurulu’nda, İsrail ve Filistin’de yaşanmış olan gerilim sebebiyle iki ayrı kapalı oturum gerçekleşti. İlk kapalı oturumda, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail ve Filistin’de yaşanmış olan gerilim ile ilgili Genel Kurul’u bilgilendirdi.

İlk kapalı oturum ortalama 2 saat sürdü. Genel Kurul’da ikinci kez meydana getirilen kapalı oturumda ise İsrail ve Filistin’de yaşanmış olan gerilim bu kez genel görüşme olarak gerçekleşti. Ortalama 3 saat devam eden kapalı oturumda AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, YSP ve SP’li temsilciler 20’şer dakika söz alarak partilerinin görüş ve önerilerini dile getirdi.

Kapalı oturumun arkasından, 5 siyasal parti grup başkanvekillerinin imzası ile ortak bildiri gösterildi. Bildiriyi partilerin adına CHP’li Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca okudu.

Filistin ve İsrail’de yaşanmış olan çatışmalarda ağır sivil can kayıplarının var olması, sivil altyapının hedef alınması ve sivillerin en temel gereksinimlerini dahi karşılayamayacak durumda bırakılmaları vicdanları yaraladığına dikkat çekilen bildiride; “Krizin başka bölgelere de sirayet potansiyeli, bölgesel güvenlik ve istikrarı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Sivillerin her şartta korunması ve toplu cezalandırma mahiyetindeki uygulamalardan kaçınılması hukukun, vicdanın ve insanlığın gereğidir. Bu gerilimin telafi edilemez sonuçlar doğurmaması için tüm tarafları barış-güvenlik-istikrar vizyonumuz çerçevesinde itidale ve aklıselime çağrı ediyoruz” denildi.

“56 YILDIR DEVAM EDEN HUKUKSUZ İŞGAL…”

Filistin-İsrail hattında son yaşananlar, uzun süredir tarifsiz sorun, umutsuzluk ve acılara neden olan bu probleminin artık kalıcı bir çözüme kavuşturulması zaruretini bir kez daha gözler önüne serildiğine vurgu meydana getirilen bildiride şöyleki denildi:
“Filistin-İsrail meselesinin çözümü, neticeleri yönetmekten değil, sorunların temelinde yatan sebepleri ortadan kaldırmaktan geçmektedir. Son vakalar, 56 senedir devam eden hukuksuz işgal ve buna bağlı politikaların doğurduğu bir sonuçtur. Toprakları, yaşam ve gelecek umutları elinden alınan Filistin halkı bugün yeni ve emsali görülmemiş bir kuşatma altındadır. İki milyon insanoğlunun yaşamış olduğu ve 16 senelik ablukayla çoktan bir açık hava hapishanesine dönüşmüş bulunan Gazze’ye sağlanan besin, enerji ve insani yardımların kesilmesi, sivil yerleşimlerin hedef gözetilmeksizin vurulması internasyonal hukukun açık ve ağır bir ihlalidir. Siviller içinde bir aşama yaratılması ırkçılığın ve ayrımcılığın bir başka tezahürüdür.”

İŞGALİN BİRAN ÖNCE SONLANDIRILMASI ÇAĞRISI

İşgal altındaki Filistin topraklarında devam eden işgal uygulamalarının bir an ilkin sona ermesi ve adil bir barışa ulaşılmasının koşul olduğu belirtilen bildiride; “Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak suretiyle, tüm internasyonal toplumun, artık daha çok gecikmeksizin iki devletli çözüm vizyonu temelinde tarafları adil bir çözüme imale etmek için mesuliyet alması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

FİLİSTİN DEVLETİ’NİN KURULMASI VURGUSU

Bu sorunların sadece Filistin Devleti’nin vücut bulmasıyla mümkün olacağı belirtilen bildiride şu ifadeler yer aldı:
“Ortadoğu’da kalıcı barışın sadece Filistin-İsrail meselesinin adil bir çözüme kavuşturulmasıyla mümkün bulunduğunu ve bunun, 1967 sınırları temelinde, başkenti Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğü haiz bir Filistin Devleti’nin vücut bulmasıyla mümkün olabileceğini net bir halde yineliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan tüm siyasal partiler olarak, yukarıda sıraladığımız görüşler temelinde, Filistin ve İsrail’de yaşanmış olan çatışmaların taraflarından tırmanmaya son vermelerini ve sivilleri hedef almamalarını bekliyor; Gazze’de bitmeyen insani trajediyi derinleştiren kolektif cezalandırma şekilleri ile hedefi direkt siviller olan tüm saldırıları kınıyor; Filistin ve İsrail’i, iki devlet temelinde adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmaları için, daha çok gecikmeksizin kalıcı barışa yönelik müzakerelere başlamaya çağrı ediyoruz.”
Genel Kurul bildirinin okunmasının arkasından, Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer birleşimi kapattı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İsrailli Bakan Galet Distel istifa etti!İsrailli Bakan Galet Distel çekilme etti!
İngiltere'den İsrail'e destek geldi!İngiltere’den İsrail’e destek geldi!
Biden'dan Suriye kararı! Türkiye'den jet yanıtBiden’dan Suriye sonucu! Türkiye’den jet cevapYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.