Türk müdafa sanayii 2023’te şaha kalktı! KAAN’dan TCG Anadolu’ya kadar ilklere imza atıldı

30.12.2023
Türk müdafa sanayii 2023’te şaha kalktı! KAAN’dan TCG Anadolu’ya kadar ilklere imza atıldı

[ad_1]

Türk müdafa sanayii, donanmasını güçlendirmek amacıyla ulusal ve yerli üretime hız verdi. Bir süre sonrasında Türk müdafa sanayii üretimini artırarak ihracata başladı. 2023 senesinde müdafa sanayii birçok adım attı.


AA

Türk müdafa sanayii, yerli ve ulusal projelere hız verdi.

Türkiye’de, bünyesinde yürütülen projelerle 2023 senesinde bir takım ilke imza atıldı.

Güvenlik güçlerinin gereksinimleri yerli ve ulusal çözümlerle karşılandı.

Müdafa sanayiindeki yurt dışı bağımlılığı en aza indirmek amaçlandı.

Böylece yeni teknolojilerle muharebe sahasında sürpriz tesiri yaratmak için çaba harcayan Türk müdafa sanayii, yoğun bir yılı geride bıraktı.

2023’teki ilk teslimatı elektronik harp alanında: MERTER

Türk müdafa sanayii 2023’teki ilk teslimatı, elektronik harp alanında gerçekleştirmiş oldu. Taşınabilir Elektronik Saldırı Sistemi Projesi kapsamında ulusal imkanlarla tasarlanıp üretilen MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Saldırı Sistemi’nin kabulleri tamamlanarak, güvenlik güçlerine ilk teslimatı yapılmış oldu.

Yeni Altay Tankı

Yenilenen ve seri üretim aşamasına gelen “Yeni Altay Tankı”nın testler için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimi gerçekleştirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın en mühim ateş destek unsurlarından Yeni Nesil Fırtına Obüsü‘nün teslimatlarına devam edildi.

Alanında önde gelen firmaların iş birliğiyle geliştirilen insansız kara aracı KAPGAN, sergilenmesinden kısa süre sonrasında araziye çıkıp ilk kez atış testi gerçekleştirmiş oldu.

ARMA II

Türk müdafa sanayisi bünyesinde geliştirilen yerli motorlu ilk 8X8 askeri vasıta ARMA II, 6 bin kilometrelik sürüş testiyle seri üretime hazır hale getirildi.

Türk müdafa sanayiinin dünyanın dört bir yanına ihraç etmiş olduğu zırhlı kara araçlarında yerli zırh çeliği kullanılmaya başlandı.

DROPS

8×8 Tekerlekli Kurtarıcı Vasıta Projesi ile 8×8 Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Vasıta (DROPS) Projesi kapsamında ilk teslimat gerçekleştirildi.

YÖRÜK 4X4

YÖRÜK 4X4 taktik tekerlekli zırhlı vasıta, Türkiye’deki ilk görevine Cumhurbaşkanlığında başladı.

ALPAR

Türkiye’nin ilk ağır derslik paletli insansız zırhlı aracı ALPAR tanıtıldı.

Ulusal kanatlar ilk kez gökyüzüyle buluştu

Ağır derslik saldırı helikopteri ATAK-2, insansız harp uçağı ANKA-3, insansız hava aracı Bayraktar TB3 ve Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET’in ilk uçuşları gerçekleştirildi.

GÖKBEY

Yerli ve ulusal ilk helikopter motoru TS1400, GÖKBEY helikopterini havalandırdı.

T925 Genel Maksat Helikopteri

T925 Genel Maksat Helikopteri ilk kez Paris Airshow’da sergilendi.

KAAN

Ulusal muharip uçağa KAAN adı verildi ve ilk uçuşuna hazırlık için yoğun bir emek harcama yürütüldü.

KIZILELMA

İnsansız harp uçağı Bayraktar KIZILELMA, TEKNOFEST 2023’te bir ilki gerçekleştirerek halka açık bir hava gösterisinde, insanlı jet uçağı SoloTürk ile yakın kol uçuşu yapmış oldu.

ANKA

Yerli ve ulusal ULAK 4,5G baz istasyonu, ANKA insansız hava aracına entegre edilerek ilk kontrol uçuşu ile sesli ve görüntülü iletişim gerçekleştirmiş oldu.

Kesintisiz uçuş, güvenli yazışma, GPS sinyalleri olmadan vazife yapabilme kabiliyetine haiz kablolu drone sistemleri güvenlik güçlerinin envanterine girdi.

HÜRJET

HÜRJET, Türk Yıldızları ile zamanı uçuşa imza attı. Saldırı, eğitim benzer biçimde görevleri yanında akrobatik şov uçağı olarak da kullanılabilecek HÜRJET, ilk kez Türk Yıldızları ile uçuş gerçekleştirmiş oldu.

Gökyüzündeki avcılara yeni silahlar

ÇAKIR füzesi

Dünyada ilk kez bir SİHA’dan seyir füzesi atışı gerçekleştirildi. Bayraktar AKINCI, ÇAKIR füzesi ile hedefini tam isabetle vurdu.

İHA-230 füzesi

Bayraktar AKINCI’nın ateşlediği KKS/ANS güdümlü İHA-230 füzesi, Karadeniz üstünde 140 kilometre mesafedeki noktaya başarıya ulaşmış şekilde vurdu.

KEMANKEŞ

Baykar’ın ulusal ve örneksiz olarak geliştirdiği KEMANKEŞ mini akıllı seyir füzesi, Edirne Keşan’da icra edilen ilk atış testini başarıyla tamamladı.

Kırılgan Güdüm Kiti (HGK)

Bayraktar AKINCI, ulusal olarak geliştirilen ve ilk kez bir insansız hava aracından atılan Kırılgan Güdüm Kiti (HGK) ile gerçekleştirdiği kontrol atışında hedefi tam isabetle vurdu.

DELİ’ler göreve hazır

Kamikaze insansız hava aracı DELİ, harp başlığıyla meydana getirilen atış testlerini başarıyla tamamlayarak göreve hazır hale getirildi.

GÖZDE

ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE ile ortak olarak geliştirilen GÖZDE güdüm kiti envantere girmeye başladı.

Akıllı dip mayını UÇA

Türk müdafa sanayisindeki yeteneklerin birleştirilmesiyle ortaya çıkan uçaktan atılabilir güdümlü akıllı dip mayını UÇA kamuoyuyla paylaşıldı.

Göktuğ füzeleri

Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerinin F-16 uçakları PO-III konfigürasyonuna entegre edilmesi ile Göktuğ füzelerinin düşük ölçekli ilk üretim tedariklerinin gerçekleştirilmesine başlandı.

ÖZGÜR-2

F-16 Blok-30 ÖZGÜR-2 ve F-16 Blok 40/50 ÖZGÜR-2 projelerine yönelik sözleşme imzalandı.

Aynı anda 3 ulusal fırkateyn üretimi başladı

TCG Anadolu

Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu, Türk donanmasının hizmetine sunuldu.

MİLGEM Projesi’nin devamı niteliğindeki İSTİF sınıfı fırkateynler kapsamında 3 yeni vapur için sözleşme imzalandı, inşa çalışmalarına başlandı.

TCG AKHİSAR ve TCG KOÇHİSAR

Türkiye’nin denizlerdeki hak ve menfaatlerini etkin şekilde korumak amacıyla yürütülen Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi kapsamında TCG AKHİSAR ve TCG KOÇHİSAR gemileri denize indirildi.

Deniz platformlarının ana silahları içinde yer edinen 76/62 milimetre Ulusal Deniz Topu’nun ilk teslimatı Açık Deniz Karakol Gemisi için yapılmış oldu.

ZAHA

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılayacak Zırhlı Amfibi Saldırı Aracı (ZAHA) Projesi’nde ilk teslimat yapılmış oldu.

ULAQ SİDA

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek ilk ULAQ SİDA, yerli motorlarla deniz testlerine başladı.

MALAMAN

Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal akıllı deniz dip mayını MALAMAN seri üretime hazır hale getirildi.

Ulusal motorlar sahaya çıkmaya başladı

Türk mühendisleri tarafınca tasarlanarak geliştirilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek ilk seri üretim yerli ve ulusal kara aracı motoruna “TUNA” adı verildi. İlk kez VURAN 4X4 araçlarına entegre edilen motorların ilk parti sevkiyatları tamamlandı.

Ulusal turbofan motoru TEI-TF6000’in ilk motor bütünü TEKNOFEST İzmir’de sergilendi.

Zamanı ihracat başarısı

Baykar, Suudi Arabistan’da Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük müdafa ve havacılık ihracatı sözleşmesine imza attı.

Geçen yıl 4,4 milyar dolarla ihracat rekoruna imza atan müdafa ve havacılık sanayisi, bu senenin 11 ayında 4,8 milyar dolara ulaşarak üstün dereceli tazeledi.

PD170

Ulusal İHA’lara güç veren askeri turbodizel motoru PD170, ilk ihracat başarısına imza attı.

Bayraktar AKINCI, Türk müdafa sanayiinin ihraç etmiş olduğu insansız hava araçlarına eklendi. Yıl içinde sözleşme imzalanan ülke sayısı 8’e ulaştı.

BAHA

İnsansız hava aracı BAHA, ilk ihracat başarısını Afrika’da elde etti.

TOGAN

Türk müdafa sanayisi bünyesinde geliştirilen gözcü insansız hava aracı TOGAN ilk ihracat başarısına Afrika’da imza attı.

ALPAGU

Ulusal vurucu insansız hava aracı ALPAGU’yu ilk yeğleyen yurt haricinde bir alan kişi oldu.

Ulusal hava müdafa füzelerinde seri üretim başladı

SİPER Ürün-1 ve HİSAR

SİPER Ürün-1 ve HİSAR sistemlerinin seri üretimi için sözleşme imzalandı.

SİPER Projesi kapsamında, SİPER Ürün-2 Sisteminin ilk atışlı kontrol faaliyeti başarıya ulaşmış şekilde gerçekleştirildi.

HİSAR O+

Ulusal hava müdafa roket sistemi HİSAR O+ yeni RF arayıcı başlıklı füzesi ile yakın ve uzak menzillerdeki hedefleri başarıyla imha etti.

Türkiye’nin yerli ve ulusal sonda roketi İğneada’da başarıyla fırlatılarak kontrol edildi.

İngiltere ve Almanya’da mühim satın almalar

Türk Hava Yolları (THY) ile Türk Havacılık Uzay Sanayii içinde imzalanan antak kalma kapsamında pilot eğitimlerinde kullanılması amacıyla yerli ve ulusal tayyare üretilecek.

Dünyanın önde gelen hafifçe tabanca üreticilerinden CANiK, Birleşik Krallık’ın köklü müdafa sanayisi şirketlerinden AEI Systems’ı satın aldı.

Nurol Teknoloji, Alman seramik ham madde üreticisi Industriekeramik Hochrhein’ın çoğunluk hissesini satın alarak ileri teknik seramik teknolojileri alanında mühim bir hamle yapmış oldu.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.