Türkiye, Avrupa’nın en dinamik ülkesi

24.09.2023
Türkiye, Avrupa’nın en dinamik ülkesi


Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Avrupa’da Türkiye’den daha dinamik bir ülke olmadığını ve gelecekte ülkemizin eski albeni merkezi olma hususi durumunu tekrardan kazanacağını söylemiş oldu.

Suzan Sabancı Dinçer'den ekonomi değerlendirmesi: Türkiye, Avrupa'nın en dinamik ülkesi

ensonhaber.com

Türkiye’nin en finans sektöründe mühim bir yere haiz bankalarından kabul edilen Akbank, 75’inci yılını kutluyor…

Bu kapsamda çeşitli etkinliklerle iş dünyası temsilcileri bir araya gelirken Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Oksijen gazetesine mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

Akbank’ın öneminden, sektördeki ağırlığına ve dünyadaki yerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dinçer, Türkiye’nin ekonomisine ve geleceğe yönelik de tespitlerini dile getirdi.

Başarı göstermiş iş hanımı Dinçer, ‘2024’te enflasyon beklentiniz nedir?’ sorusunu da cevapladı.

Dinçer, bu mevzuda düşüncelerinin pozitif bulunduğunu söylemiş oldu.

“2024’te enflasyonun denetim altına alınacağını düşünüyorum”

Dinçer şu şekilde konuştu:

“Yeni kadroları ve alınan son kararlanı pozitif buluyorum ve bunun internasyonal piyasalardaki yansımaları da pozitif karşılanıyor. Fitch de yeni karar aldı, Türkiye’nin gelişme rakamı beklentisini revize etti.

2024’te enflasyonun denetim altına alınacağını ve yavaşça aşağı ineceğini düşünüyorum. Türkiye oldukça kıvrak ekonomiye haiz. Doğru kararlar ile Türkiye ekonomik güç olacaktır.

Suzan Sabancı Dinçer

Suzan Sabancı Dinçer

“Avrupa’da Türkiye kadar dinamik ülke yok”

Avrupa’da dinamik ülke yok. Türkiye’nin dinamizmi, iç ekonomisinin canlılığı, yenilikçi yanları, yeni oluşan kuvvetli ekonomik ekibi ve istikrarlı yönetimle ülkenin albeni merkezi olmasını umuyorum.

Bir ülkenin gelişmesi için en mühim unsur o ülkenin bankacılık sektörüdür. Bankacılık sektörümüz Türkiye’de son aşama güçlü. 2024’ü hem Türkiye için hem de sektör için ekonomik anlamda pozitif görüyoruz.”

“Internasyonal ticaretin merkezindeyiz”

Türkiye’nin oldukça büyük bir gelişme potansiyeline haiz bulunduğunu belirten Dinçer, “Türkiye genç, potansiyeli olan, gelişime açık bir piyasa ekonomisi. Gelecekte de çok önemli bir gelişme potansiyeline haiz. Avrupa’nın en dinamik ülkesi. Türkiye, minimum 2050 yılına kadar artması beklenen genç ve dinamik nüfusuyla ön plana çıkıyor; bu da demografik bir fırsat penceresi durumunda.

Devletimizde artan bir halde Ar-Ge faaliyetleri ve yenilikçi girişimler var. Genç girişimcilerimizin global başarı haberlerini alıyoruz. Türkiye’nin aslına bakarsanız halihazırda mühim kapasite ve informasyon birikimine haiz olduğu otomotiv, beyaz eşya şeklinde alanlar da var.

Coğrafi konum ve iklim yardımıyla yenilenebilir enerji şeklinde alanlarda da mühim bir avantaja haiz. Internasyonal ticaretin merkezindeyiz.

Komşularımız dünyanın en mühim pazarları. Bu durumun artan bir halde ehemmiyet kazanmasını umuyorum. Gene aynı şekilde ülkemiz bir enerji koridoru olma iddiasını koruyor. Bu mevzuya ilişkin gelişimleri yakından takip ediyoruz.” dedi.

“Türkiye olmazsa olmaz bir pazar”

Türkiye’nin de ABD için olmazsa olmaz bir pazar bulunduğunu belirten Dinçer, “Türkiye bence ABD için olmazsa olmaz bir pazar. Hem borsaya yatırımcı gelecektir hem de direkt yatınımcılar olacağını da düşünüyorum. Körfez ülkeleri, Katar vs de aynı şekilde. Şu anda dolar bazında Türkiye’de değerler oldukça düşük, ciddi potansiyel var. Büyük yatırımcılar hacimli hisse ister, bankacılık sektörü ilgi görecektir.” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.