Yunan Korgeneral Yannis Baltzois: Türkiye, Yunanistan’ı kuşattı

19.08.2023
Yunan Korgeneral Yannis Baltzois: Türkiye, Yunanistan’ı kuşattı


Yunan televizyonunda meydana getirilen yorumda, Ankara’nın bölgedeki askeri üsleri hatırlatıldı. Üsler yardımıyla Yunanistan’ın kuşatıldığı ve bu durumun kaygı verici olduğu savunuldu.

Yunan Korgeneral Yannis Baltzois: Türkiye, Yunanistan'ı kuşattı

ensonhaber.com

Türkiye’nin küresel etkinliğine ilişkin Yunanistan’da göze çarpan bir analize imza atıldı.

Yunanistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı olan emekli Korgeneral Yannis Baltzois, Türkiye’nin, kendilerine yakın ülkelerdeki askeri varlığına dikkati çekti.

“Tehdit artık bir tek doğudan gelmiyor”

Yunan devlet televizyonu ERT’ye konuşan Baltzois, “Türkiye Yunanistan’ı kuşattı. Potansiyel tehdit artık bir tek doğudan gelmiyor.” şeklinde ifadelere imza attı.

“Yunanistan’ı kuşatmış olmasından kaygı duymalıyız”

Yunanistan’ın çevresindeki Türk askeri varlığına işaret eden Baltzois şu şekilde konuştu:

Türkiye’nin, askeri üsleriyle Yunanistan’ı kuşatmış olmasından kaygı duymalıyız.

Türkiye’nin askeri üslerine işaret etti

Ankara’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Kosova, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Libya’da askeri güçler bulundurduğunu özetleyen Yunan asker, konuşmasının devamında şunları söylemiş oldu:

Ek olarak Katar, Somali, Azerbaycan ve Kıbrıs’ta da yer alıyorlar. Bu anlamına gelir ki potansiyel (Türk) tehdit artık doğudan değil. Güneyden ve batıdan da tehdit var.

Yannis Baltzois

“Bir yüzyıl Doğu Akdeniz’de olacaklar”

Türk yetkililerin açıklamalarından hareket ederek bazı çıkarımlarda bulunan Yannis Baltzois, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de “bir yüzyıl” varlık göstereceğinin de altını çizdi.

Erdoğan-Miçotakis görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Vilnius’taki NATO Zirvesi’nde bir araya gelmişti.

Miçotakis, “Görüşmemiz, hem benim hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk-Yunan ilişkilerinin tekrardan başlamasına ilişkin niyetimizi ve gelecek aylarda iyi mi hareket edip, iyi mi bir yol haritası izleyeceğimizi bir kez daha ortaya koydu.” demişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.