Zenginden daha fazlaca vergi alınacak

16.09.2023
Zenginden daha fazlaca vergi alınacak

[ad_1]

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet yılmaz, vergi reformu üstünde çalıştıklarını, gelire nazaran vergi alınmasını hedeflediklerini belirtti.


ensonhaber.com

Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy’un moderatörlüğündeki canlı yayının konuğu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dı.

Habertürk TV Genel Gösterim Yönetmeni Mehmet Yeşilkaya, Habertürk TV Iktisat Müdürü Zeliha Saraç ve Bloomberg HT Genel Müdürü Alican Türkoğlu’nun sorularını yanıtlayan Yılmaz, vergi gelirlerinde daima artış olmadığına vurgu yaparken, gelir düzeyine nazaran vergi ödenmesi için bir düzeltim yapılacağını deklare etti.

Cevdet Yılmaz’ın mevzuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:

“Vergi gelirleri için tedbir aldık”

Vergi gelirlerindeki artış daima vergilerdeki artış olmak durumunda değil. Dört mühim etkiden bahsedebiliriz. Birincisi; bu yıl tedbirler aldık. Bütçe açığımızı aşağıya çekebilmek için. O tedbirlerin 2023’e yansıması yarım yıl 2024’e yansıması tam yıl olacak. Kayıt dışılıkla etkin ve dijital verileri kullanarak savaşım edilecek. Taahhuk-tahsilat oranlarını artırıcı tedbirler görüyoruz. Vergi oranlarında oransal değişim yapmadan bir farklılık oluşturacak. Enflasyon kamunun giderlerini ve vergi gelirlerini de artırıyor. Tüm bunlarla baktığımızda vergi gelirlerindeki artışı izah edebiliriz.

“Hedefimiz, gelir düzeyine nazaran vergi ödenmesi”

Türkiye’de hepimiz vergi reformu yapılmalı diyor. Kabaca bir uzlaşı var. Sadeleştirmekten bahsediyor insanlarımız. Direkt vergi dolaylı vergi meselesi var. Mevcut yapıyı tartışmamız gerektiğine inanıyorum. Dolaylı vergilerin oranı devasa yükseklikte. Direkt vergiler nispeten düşük. Dolayısyla gelecek günlerde oransal olarak direkt vergilerin payının artmasının gerektiğine toplumsal hakkaniyet açısından artması gerektiğine inanıyorum. Gelir düzeyi ne olursa olsun herkesten aynı vergiyi almak değil, düşük gelirli kesimlere daha azca mesuliyet yüklenmesi anlamına geliyor. Dolaylı vergide bu ayrımı yapamıyorsunuz. Orada toplumsal adaleti şu şekilde gözetiyoruz, dar gelirlilerin fazla kullandığı kalemleri yükseltmeyi düşünmüyoruz.

“En önemlisi kayıt dışı ile savaşım”

Devamlı vergi gelirleri oran artınca artacak diye kaide yok. En eleştiri mevzu kayıt dışılıkla savaşım. Bugünkü dijital imkanları düşündüğünüzde bizim fazlaca etkili şekilde bu alanı kullanmamız gerekiyor. Bunu yaptığınızda direkt vergiler de artmış oluyor. Gönül arzu eder dış yatırımcı açısınan vergiler düşük olsun. Devlet olarak yapmanız gerekenler var. Eğitim, sıhhat, yol, güvenlik hizmetlerini sürdürmek durumundasınız. Bunu da sıhhatli kaynaklarla disiplinli yapmak en doğrusu.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.