300 yılık geçmişe dayanıyor! Diyarbakır hasır bileziği coğrafi işaret aldı

19.10.2023
300 yılık geçmişe dayanıyor! Diyarbakır hasır bileziği coğrafi işaret aldı


Yurt içinde ve bilhassa Avrupa ve Orta Doğu’da tercih edilen Diyarbakır’ın altın hasır bileziği coğrafi işaret sahibi oldu. Diyarbakır’da üretilen kişnişli kolye ve habbeli kolye de tescil yolunda aşama kaydediyor.


İHA


Düğünlerin gözde takıları içinde yer edinen Diyarbakır’ın meşhur altın hasır bileziği tescillendi.

Diyarbakır Tecim ve Endüstri Odası (DTSO) ve Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası (DİKO) tarafınca coğrafi işaret tescilini alan Diyarbakır hasır bileziği tanıtıldı.

Yüzlerce senelik geçmişe dayanan ve el işçiliğiyle gözleri kamaştıran hasır bileziğinin lansmanı, Sur ilçesindeki zamanı Kuyumcular Çarşısı’nda DTSO ve DİKO tarafınca gerçekleştirildi.

“Amaç altın hasır bileziği dünyaya tanıtmak”

DİKO Başkanı Mehmet Yüksel, gayelerinin hasır bileziğini yalnız Türkiye’de değil, dünyaya tanıtmak bulunduğunu belirtti.

“Yalnız Diyarbakır’da yapılıyor”

DİKO olarak kuyumcu esnafına devamlı destek olduklarını ifade eden Yüksel, kıymetli ve varlıklı olan bigün yaşadıklarını belirterek, şu şekilde konuştu:

Yüzyıllardır hasır bileziğimizle büyüdük. Kıymetli bir ürünümüz. Türkiye’de teknolojiye karışmayan ustalarımızın el işiyle işlenen bir ürün. Yalnız Diyarbakır’da yapılıyor, bugün de tescilini aldık. Diyarbakır’a özgü bulunduğunu bugün burada kabullendik. Birazdan üreticilerimize tescil belgelerini vereceğiz. Bunun benzer biçimde başka tescil olacak kolyelerimiz var.

“Hasırı ilkin Süryaniler işliyordu”

Bizim eskilerde bu hasırı Süryaniler işliyorlardı. Bugünden sonrasında o ürünlerimizi de canlandıracağız. Bizim gayemiz tek hasır bileziği tek Türkiye’de değil, dünyada tanıtmak. Bizim kıymetli ustalarımızdan tek ricamız seri üretime geçmeleri.

“Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor”

DTSO Meclis Üyesi Serdar Ay ise Diyarbakır hasır bileziğinin ortalama 300 senelik bir geçmişe dayandığını söylemiş oldu. Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine hasır bileziğinin ihracatını yaptıklarını dile getiren Ay, şu ifadelerde bulunmuş oldu:

Diyarbakır hasırımız tek değil bizim için mühim olan kişnişli kolye ve habbeli kolye dediğimiz iki ürünümüzün daha tescil işlemleri var. Nisan aylarında bunun tanıtımını da yapacağız. Diyarbakır hasırının temel özelliklerinde bir tanesi oldukça zor yapılması ve her şekliyle el emeği olması.

“Bir günde işleniyor”

180-200 parçadan oluşan ve tam bir günü alan süreci var. Diyarbakır hasırının mekatronik olarak yapılması mümkün değil. 300 senelik bir serüvenden gelen bir yadigardır bizlere ve bunu üreten 15 işçimiz var. Dünya pazarına satışını ve tanıtımını yapıyoruz. Elimiz daha da güçlendi tescil belgesi almasıyla. Orta Doğu ülkeleri; Dubai, Almanya, Hollanda, İskandinav ülkeleri ve ABD’ya kadar ihracatımız var.

Haber Deposu: İhlas Haber Ajansı (İHA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.