AirPods için Sanal Dinleme Ortamının Ölçülmesi özelliği geliyor!

09.04.2023
AirPods için Sanal Dinleme Ortamının Ölçülmesi özelliği geliyor!


Apple, AirPods kulaklıklarının kullanıcı deneyimini iyileştirmek için “Sanal Dinleme Ortamının Ölçülmesi” adlı yeni bir patent aldı. Bu teknolojiyle birlikte kulaklıkların akustiğini değişik ortamlara nazaran dinamik olarak ayarlayarak kullanıcılara daha iyi bir dinleme deneyimi sunmayı hedefliyor.

Yeni AirPods modellerinde Sanal Dinleme Ortamının Ölçülmesi özelliği olacak mı?

AirPods’un ses kalitesi, zengin basları ve net tizleriyle genel olarak iyi, hatta oldukça iyi olarak kabul ediliyor. Ek olarak bu kulaklıklar hususi tasarlanmış bir çip kullanarak, ses standardını artırıyor ve Apple cihazlarıyla sorunsuz bir bağlantı sağlıyor.

Kulaklıklar, arka plan gürültüsünü azaltan ve telefon görüşmeleri ile sesli komutlar esnasında ses netliğini artıran mikrofonları barındırıyor. Ek olarak, optimal ses kalitesi için kullanıcının kulağının şekline nazaran müziği otomatikman ayarlayan bir adaptif ekolayzere haiz.

App Store’da sahte uygulama tehlikesi: Apple’a dava açıldı!

App Store’da sahte uygulama tehlikesi: Apple’a dava açıldı!

Baidu, söyleşi botu Ernie’nin sahte uygulamaları yüzünden Apple’a dava açtı. App Store’da onlarca sahte uygulama bulunuyor.

Şirket şimdi de gelecekteki AirPods için yeni geliştirmeler üstünde emek verme sürecine başladı ve son olarak patent, firmanın bunu yapma planlarını ortaya koyuyor. Dijital sinyal işleme teknolojileri, mikrofonlar ve uzamsal ses işlevleri kullanarak binaural sesi daha iyi işlemeyi umuyor.

Apple, 8 Nisan’da ABD Birleşik Devletleri Ticari Marka ve Patent Ofisi’nden (USPTO) “Sanal Dinleme Ortamının Ölçülmesi” adlı teknik bir patent aldı. Bu teknoloji kulaklıkların akustiğini değişik ortamlara nazaran dinamik olarak ayarlayarak kullanıcılar için dinleme deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Patent açıklamasında kullananların otomobilde, çimde, sınıfta, trende yada oturma odasında şeklinde çeşitli ortamlarda ses yada video içinde ne olduğu dinleyebilecekleri senaryoların anlatıldığını görüyoruz. Bunu da mikrofonları ve uzamsal ses işlevlerini kullanarak binaural sesi daha iyi işleyip kulak zarında gerçek yaşamdan sesleri simüle etmeyi umuyor.

Bunun sonucunda kullanıcılar için “etkileşimli” bir ses deneyimi sunulacağı belirtiliyor. Bu da ses içeriğini daha üç boyutlu ve çekici hissettirerek bir alan ve derinlik hissi yaratacağı anlamına geliyor. Bu “Sanal Dinleme Ortamının Ölçülmesi” isminde özelliğin AirPods Pro 3. nesil modellerinde gelmesi ümit ediliyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.