Apple, yapay zekayı sevmiyor. Peki niçin?

29.07.2023
Apple, yapay zekayı sevmiyor. Peki niçin?


Bildiğiniz suretiyle, günümüz trendleri gereği Google, Microsoft ve Meta benzer şekilde teknoloji devi firmalar yapay zeka mevzusunda sürekli olarak konuşmaktan vazgeçemiyorlar. Bilhassa insanlarla etkileşime geçerek metinler, görüntüler ve hatta kodlar oluşturabilen yapay zeka model ve özellikleri büyük ilgi görüyor. Öyleki ki son dönemde meydana getirilen açıklamalarda Google 66 kez, Microsoft 47 kez ve Meta ise 42 kez “yapay zeka” ifadesini kullandı. Bir tek Apple tarafında durumlar değişik, peki niçin?

Apple’ın yapay zeka yaklaşımı iyi mi?

Teknoloji dünyasının başarıya ulaşmış üyesi Apple’ın, yapay zeka destekli birçok özelliği başarıya ulaşmış bir halde geliştiriyor olmasına karşın bunu oldukca azca vurgulaması, rakipleri de göz önünde bulundurulduğunda son aşama dikkat çekici o şekilde bulunmuş oldu. Rakipleri yaptıkları konuşmalarda yapay zekaya onlarca kez yer verirken Apple, kendilerine yönlendirilen sorulara karşılık olarak yalnızca iki kez yapay zekadan bahsetti. Rakiplerin stratejilerinden tamamıyla ayrılan bu durumun sebepleri, tamamıyla firmanın izlediği politikalara dayanıyor.

yapay zeka

Apple’ın yapay zeka mevzusunda son aşama dengeli ve ciddi derecede yaklaşıyor olması, tamamıyla firmanın bakış açısıyla ilgili. Şirket; söz mevzusu teknolojiyi sürekli söyleniş etmektense arkaplanda geliştirmeyi, kendisini yapay zeka ile öne çıkarmaktansa bu teknoloji ile pekiştirdiği başarıya ulaşmış ürünlerini pazarlamayı tercih ediyor. Ek olarak Apple, rakiplerinin yapmış olduğu bu yükselişleri “geçici bir heves” olarak nitelendirip kendisi, izlediği stratejilerde yapay zekayı temele oturtmak yerine yapay zekanın nimetlerinden faydalanmayı daha doğru buluyor.

Zuckerberg’in ChatGPT rakibi yapay zekası açıldı!

Zuckerberg’in ChatGPT rakibi yapay zekası açıldı!

Meta’nın yapay zeka modeli Llama 2 parasız kullanma artık mümkün. Poe adlı bir araç ile Meta’nın dilini denetim edebilirsiniz.

Adını zikretmeyi fazla tercih etmiyor olsa da Apple’ın bu sektörde yürüttüğü yoğun emek harcamaları gözden gelmek mümkün değil. Şirket, en önemli gelir deposu olan iPhone cihazlarının klavyelerini dahi yapay zeka teknolojisine emanet ediyor. Diğeri ürünlerini de benzer teknolojilerle donatan firmanın yapay zeka sektörünün sessiz yalnız başarıya ulaşmış bir üyesi olduğu açıkça görülüyor.

Peki sizler, teknoloji devinin yapay zeka yaklaşımı hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu durum daha ilkin, siz kıymetli ziyaretçilerimizin dikkatini çekmiş miydi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER: , , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.