ChatGPT, Bitcoin fiyatını tahmin edebilir mi? İşte netice

28.05.2023
ChatGPT, Bitcoin fiyatını tahmin edebilir mi? İşte netice

[ad_1]

Son yıllarda kripto para borsası, hem büyük fırsatlar hem de büyük kayıplar sunarak acayip bir popülerlik kazanmıştır. Bitcoin’in fiyat oynaklığı ise öngörülemeyen piyasa koşullarıyla pazara damgasını vurdu. Peki ChatGPT şeklinde yapay zeka araçları Bitcoin fiyatını tahmin edebilir mi?

ChatGPT, Bitcoin fiyatı için ne dedi?

Kripto paralara yatırım gerçekleştiren kullanıcılar, bir süredir yapay zekadan yardım alıp alamayacağını düşünüyor. Yapay zekaların finansal yazıları, toplumsal medya tartışmalarını ve veri sağlayıcılarını inceleyerek çözümleme yapabileceği belirtiliyor. Yalnız ChatGPT’nin verdiği sonuçlar yatırımcıları doyum etmiyor.

ChatGPT, yatırımcılar için önemli eklentilere haiz olsa da, fiyat tahmini yapmak için eğitilmedi. Bu yüzden Bitcoin dahil olmak suretiyle kripto paraların gelecek fiyatlarıyla ilgili tahminlerde bulunmuyor. Bunun yerine yatırım yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsediyor.

Beş yıl önce 10 bin liralık Bitcoin alsaydınız kazancınız/zararınız ne olurdu?

Beş yıl ilkin 10 bin liralık Bitcoin alsaydınız kazancınız/zararınız ne olurdu?

Bundan tam beş yıl ilkin, 10 bin liralık Bitcoin satın alsaydınız paranız şu anda kaç TL olurdu? Kazanır mıydınız yoksa zarar mı ederdiniz?

Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan deneyimli bir Bitcoin yatırımcısı olan Brian Quinlivan, veri analizi için komut dosyaları ve yapay zeka kullanmanın önemini altını çizdi. ChatGPT şeklinde yapay zeka destekli araçlar, oldukça büyük oranda veriyi aynı anda işleyebilir ve alım/satım önerileri sağlayabilir.

Verileri işleme ve gelecek fiyatlarını tahmin etme kabiliyeti ise yatırımcıların kararlarını önemli seviyede etkileyebilir. Yalnız günümüzde ChatGPT şeklinde söyleşi botlarının bu şekil analizler yapmadığını belirtmek gerekiyor.

ChatGPT, Bitcoin fiyatını tahmin edemese de; bu alanda geliştirilecek yapay zeka araçlarının merak uyandıracağını belirtmek gerekiyor. Bu yüzden yatırım yaparken birden fazla faktörü göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Peki sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.