Antibiyotik direnci sebebiyle 10 milyon insanoğlunun yaşamı çekince altında

20.11.2023
Antibiyotik direnci sebebiyle 10 milyon insanoğlunun yaşamı çekince altında


Internasyonal sıhhat kuruluşları ve uzmanlar tarafınca ‘dönemin sessiz salgını’ olarak vasıflandırılan antibiyotik direnci milyonlarca yaşamı tehdit ediyor.

Çağın sessiz salgını: Antibiyotik direnci nedeniyle 10 milyon insanın yaşamı tehlike altında

AA & Ensonhaber

Antibiyotik direncinin insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturduğu artık iyi malum bir gerçek.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ve birçok ülkenin üstünde hassasiyetle durduğu antibiyotik direncine karşı çözüm yolları geliştirmek en fazlaca çaba sarf edilen konuların başlangıcında geliyor.

Dönemin sessiz salgını

Özetlemek gerekirse ‘bir mikroorganizmanın antibiyotiklerin etkilerine karşı durabilme kabiliyeti’ olarak tanımlanan direnç gelişimi internasyonal kuruluşlar ve uzmanlarca ‘dönemin sessiz salgını’ olarak da adlandırılıyor.

18-24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası kapsamında derlenen internasyonal son verilere bakılırsa antibiyotiklere dirençli bakterilerin yol açmış olduğu enfeksiyonlar sebebiyle her yıl dünyada ortalama 700 bin şahıs yaşamını kaybediyor.

10 milyon insanoğlunun yaşamı tehlikede

Antimikrobiyal direnç gelişimi önlenemez ve etkili antibiyotikler geliştirilemezse 2050’de ortalama 10 milyon insanoğlunun enfeksiyon kaynaklı yaşamını kaybedeceği belirtiliyor.

Doğru kullanımıyla insan yaşamı için ‘mucize’ olabilen antibiyotiklerde direnç gelişimi, yoğun ve gereksiz tüketim sonucunda ortaya çıkıyor.

Bu direnç gelişimi yalnız insan sağlığını değil hayvanları ve tarımı da negatif etkiliyor.

Türkiye’de antibiyotik tüketimi yüzde 19 azaldı

DSÖ, Besin ve Ziraat Örgütü (FAO) şeklinde kuruluşlar artan antibiyotik direncine çözüm oluşturmak için hükümet yetkilileri, ilaç şirketleri, sivil cemiyet ve Birlşmiş Millerler (BM) örgütleriyle bir ittifak oluştururken Türkiye’de Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK) öncülüğünde akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımına yönelik program yürütülüyor.

Bu program kapsamında antibiyotik reçeteleyen hekimlere, sıhhat çalışanlarına yönelik emekler yapılırken toplumsal farkındalığı artırmaya dönük bilgilendirme broşürleri ve toplantıları düzenleniyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımını önlemeye yönelik bu emekler sonucunda Türkiye’de antibiyotik tüketiminin yüzde 19 azaltılması sağlandı.

1000 şahıs başına düşen günlük antibiyotik tüketim miktarı 34,2

TİTCK verilerine bakılırsa 1000 şahıs başına düşen günlük antibiyotik tüketim miktarında da düşüş kaydedildi.

2011’de 42,2 birim olan 1000 şahıs başına günlük antibiyotik tüketimi 2016’da 40,1’e geriledi.

Seneler içinde belli oranlarda azalma ve kısmi artışların arkasından geçen yıl itibarıyla 1000 kişine başına düşen günlük antibiyotik tüketim miktarı 34,2 olarak kaydedildi.

Antibiyotik direnç gelişiminin azaltılması amacıyla yürütülen çalışmalarla bu oranın ilerleyen yıllarda daha da aşağı çekilmesi hedefleniyor.

Antibiyotikler ağrı kesici, ateş düşürücü değil

Uzmanlar antibiyotiklerin yalnız bakteriyel enfeksiyonlarda etkili ve tedavi edici olduğuna dikkati çekiyor.

Ağrı kesici, ateş düşürücü olmayan ve gelişi güzel kullanılmaması ihtiyaç duyulan antibiyotiklerin yalnız bakteriyel enfeksiyon varlığında, doktor tavsiyesiyle belirtilen sürede kullanılmaları ehemmiyet taşıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.