Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den sert çıkış: Kendilerine ‘cumhurbaşkanı’ diyen üç palyaço…

16.10.2023
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den sert çıkış: Kendilerine ‘cumhurbaşkanı’ diyen üç palyaço…

[ad_1]

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 19 Eylül’de Karabağ’daki silahlı Ermeni güçlerine karşı meydana gelen terörle savaşım operasyonun peşinden Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçen bölgelere ilk ziyaretini gerçekleştirmiş oldu. Aliyev, Karabağ’daki yasa dışı rejimin sözde başkenti olarak kullandığı Hankendi’nin merkezinde Azerbaycan bayrağını göndere çekti.

İçindekiler

“BİZ ÖYLE BİR GENÇLİK YETİŞTİRDİK Kİ VATANI İÇİN ÖLMEYE DE GİTTİLER”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı olarak 20 senelik vazife süreci süresince Karabağ’da Azerbaycan bayrağını dalgalandırmayı kendine bir numaralı vazife olarak belirlediğini ifade eden Aliyev, “Seneler geçtikçe Ermenistan-Azerbaycan problemininin çözümü için kuvvetli bir siyasal ve hukuki temel oluşturduk. Bununla birlikte kuvvetli bir iktisat oluşturduk ve bu yönde son 20 yılda elde edilmiş başarılar ortadadır. Bugün Hankendi’de olmamızın temel sebebi Azerbaycan halkı, Azerbaycan’ın evlatlarıdır. Biz o şekilde bir gençlik yetiştirdik ki, vatanı için ölmeye hazırdılar ve ölmeye de gittiler. Tanrı tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Onların ruhları önünde eğiliyoruz. Biz Azerbaycan halkı olarak onlara sonsuza kadar borçluyuz. Hem üç yıl ilkin, hem de eylül ayındaki terörle savaşım operasyonunda Azerbaycan askerleri ve subayları gerçek bir kahramanlık, vatanseverlik ve fedakarlık gösterdiler. Ordumuzla, Silahlı Kuvvetlerimizle gurur duyuyoruz, onlar bizim gurur kaynağımızdır” dedi.

“BU TARİHİ YAŞADIK BU TARİHİ YAZDIK”

İkinci Karabağ Savaşı’ndan bu yana üç yıldan azca bir süre geçtiğini belirten Aliyev, “Bugün burada Hankendi’nin merkezinde Azerbaycan arması ve Azerbaycan bayrağı altındayız. Bu büyük bir mutluluk ve zamanı bir vakadır. Bir ihtimal şu anda bu tarihten bahsetmem doğru olmaz. Bu sebeple bu zamanı yaşadık, bu zamanı yazdık. Azerbaycan halkı o şekilde bir zafer kazanmıştır ki, bu zafer sonsuza kadar bizimle olacaktır. Bugün Yüce Önder Haydar Aliyev ve bu günü göremeyen tüm vefat edenlerin ruhları şaddır. Haydar Aliyev’in (doğumunun) 100’üncü yıl dönümünü kutladığımız dönemde burada bulunmamın elbet simgesel anlamı oldukça büyüktür” diye konuştu.

“TOPRAKLARIMIZI GERİ ALDIK”

Karabağ’ın işgali döneminde kendilerine “cumhurbaşkanı” diyenlerin vaktiyle Azerbaycan’a meydan okuyarak tehditler savurduğunu vurgulayan Aliyev, “Her şeye itidalle yaklaştığımız şeklinde bu mevzuya da itidal ve sabırla yaklaştık. Bu sebeple buraya geleceğimizi biliyorduk. Bunu biliyordum. Bundan tam 20 yıl ilkin 15 Ekim 2003’te Azerbaycan halkına ve kendime bu sözü verdim. Biz istediğimizi başardık, Azerbaycan halkının onlarca senedir istediklerini yerine getirdik. Topraklarımızı geri aldık, toprak bütünlüğümüzü tekrardan sağladık, bununla beraber onurumuzu da geri kazandık” dedi.

“BİZE KARŞI ETNİK TEMİZLİK YAPILDI”

İşgal döneminde 1 milyon Azerbaycanlının büyük trajedilerle karşı karşıya kaldığını belirten Aliyev, “Bugün işgalden kurtarılmış topraklara gelen her insan Ermeni vahşetini kendi gözleriyle görüyor. Sağlam tek bir bina kalmadı. Bizlere karşı etnik temizlik yapılmış oldu. Bizlere karşı soykırım yapılmış oldu, Hocalı soykırımı. Bir düzineden fazla ülke Hocalı soykırımını tanıdı ve ‘Hocalı’ya hakkaniyet’ çağrısında bulunmuş oldu. Hareket geniş bir internasyonal kapsam kazanmıştır. Bakın o sıkıntılı dönemden bu güne kadar yürüdüğümüz yol onur ve özsevi yoludur. Biz toparlandık ve güç topladık” dedi.

“Kendilerine ‘cumhurbaşkanı’ diyen 3 palyaço bugün hak ettikleri cezayı bekliyor”
Karabağ’da kendilerine “cumhurbaşkanı” diyenlerin yakalandığını hatırlatan Aliyev, “Bugün burada oturan ve kendilerine ‘cumhurbaşkanı’ diyen üç palyaço, hak ettikleri cezayı bekliyor. Acaba bu binalardan birinde oturan ve kendisine ‘başbakan’ diyen bir adam bu gündemle bizi tehdit etmeye cesaret edebilir mi. O, şu anda çayını gözaltındayken içiyor. Burada kendisini ‘dışişleri bakanı’ olarak adlandıran bir ayrılıkçı, alaycı bir halde, Hankendi’de Azerbaycan bayrağını dalgalandırmak istiyorsa devletimizde büyükelçilik açması icap ettiğini söylemiş oldu. O da çayını şu anda gözaltındayken içiyor. Bayrağımız orada. Bu onlara ders olmalı. Söylediklerimin bir tek bir kelime bulunduğunu düşünüyorlardı. Hayır ben dediklerimi yaptım, bunu Ermenistan dahil hepimiz biliyor, unutmasınlar. Vatan Savaşı’nı unutmasınlar. Terörle savaşım operasyonunu unutmasınlar. Gene de Ermenistan’da bazı güçler intikam almayı düşünüyorsa bu karelere iyi baksın” ifadelerini kullandı.

Hankendi’deki bulunmaktan luk ve gurur duyduğunu belirten Aliyev, “Azerbaycan bayrağını gururla göndere çektim. Biz zafere layığız. Azerbaycan halkı bu zaferi canı ve kanı pahasında elde etmiştir. Bugün burada kaldırdığım bayrak, burada ebediyen dalgalanacak ve biz burada ebediyen yaşayacağız. Karabağ bizimdir. Karabağ Azerbaycan’dır” dedi.

(İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İtiraf gibi açıklama! İtiraf şeklinde izahat! “Uçurumun eşiğindeyiz…”
Blinken açıkladı: Flaş Refah Sınır Kapısı kararı!Blinken deklare etti: Flaş Refah Sınır Kapısı sonucu!
Çanakkale'de 10 yaşındaki çocuktan acı haber! Tarlada...Çanakkale’de 10 yaşındaki çocuktan acı haber! Tarlada…[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.