Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan kur değerlendirmesi

24.10.2023
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan kur değerlendirmesi


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kur hedefi ve tahminlere ilişkini olarak kurda herhangi bir hedef ve tahmin olmadığının altını çizerek, “Özgür kur rejimi var, son dönemlerde mühim hareketlilik oldu, önümüzdeki dönemde bu şekilde yüksek seviyede hareketlilik beklemiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan kur değerlendirmesi

DHA


Ekonomide gözler, Orta Vadeli Program’ın (OVP) açıklanmasının peşinden mühim ikinci yapılanma olan Kalkınma Planı’na çevrildi.

12’nci Kalkınma Planı ile Türkiye’nin 2053 vizyonu çizilecek.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 12’nci Kalkınma Planı görüşmelerinde milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı.

“12’nci Kalkınma Planı geniş ve uzman bir kadroyla hazırlanıyor”

Yılmaz, 12’nci Kalkınma Planı’nın geniş ve uzman bir kadro ekibiyle hazırlandığının da altını çizerek kurda herhangi bir hedef ve tahminleri olmadığını, özgür kur rejimi bulunduğunu belirtti.

Yılmaz, şunları söylemiş oldu:

Finansal piyasalarda istikrarsızlığa yol açmadan çıkış süreci devam edecek. Bankacılık sistemi KKM’den çözülen deposu TL cinsel mevduata yönlendiriyor ve devam edecek. Çin hariç gelişmekte olan ülkelerin gelişme hızı Türkiye’nin arkasında kaldı.

“Kurda önümüzdeki dönemde hareketlilik beklemiyoruz”

Yılmaz kur hedefi ve tahminlere ilişkin olarak da kurda herhangi bir hedef ve tahmin olmadığının altını çizerek, “Özgür kur rejimi var, son dönemlerde mühim hareketlilik oldu, önümüzdeki dönemde bu şekilde yüksek seviyede hareketlilik beklemiyoruz. Teknik ve siyasal olarak beklemiyoruz” diyerek, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Kurdaki gelişmeler bilhassa nominal büyümenizi etkileyebiliyor, hedeflerinizi değişik bölgelere taşıyabiliyor fakat burada satın alma gücü paritesine gittiğiniz süre kur etkisinden arındırılmış bir halde gelişimleri takip edebiliyorsunuz; onun da altını çizmek isterim.

Bizim özgür kur rejimimiz var, kurun kıymetini piyasada arz ve talep şartları belirliyor; gelişmelere gore gündelik olarak yada dönemsel olarak çeşitli hareketlilikler yaşanıyor. Bunlar ne bir tahmindir ne de bir hedeftir, bunlar bir tek çalışırken ister istemez çıkan sonuçlardır.

“Gelişmekte olan ülkelerin para kıymeti uzun dönemde kıymet kazanır”

Cevdet Yılmaz, nominal değil gerçek kur üstünden değerlendirme yaptıklarının belirterek, “Gelişmekte olan ülkelerin para kıymeti uzun dönemde kıymet kazanır, kaybetmez” dedi.

Haber Deposu: Demirören Haber Ajansı (DHA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.