DEVA Partisi lideri Ali Babacan’dan canlı yayında seçim itirafı: Maalesef o itimatı oluşturamadık

19.08.2023
DEVA Partisi lideri Ali Babacan’dan canlı yayında seçim itirafı: Maalesef o itimatı oluşturamadık

[ad_1]

14 Mayıs’taki Genel Seçim’de Millet İttifakı’nın ortağı olan ve CHP listelerinden 15 milletvekili çıkaran DEVA Partisi’nin lideri Ali Babacan, Habertürk’te katılmış olduğu canlı yayında açıklamalar yapmış oldu. Seçim sonrasında DEVA Partisi olarak ciddi mesai harcamaya devam ettiklerini dile getiren Babacan, “Karşıcılık açısından oldukça mühim bir iç muhasebe süreci. Biz DEVA Partisi olarak bundan sonraki mahalli seçim ve sonraki genel seçim ile ilgili partimizin stratejisini, duruşunu ve odaklanmamız ihtiyaç duyulan konuların detaylı bir analizini yapıyoruz.” dedi. Babacan mahalli seçimlerle ilgili de herhangi bir partiyle görüşme yapmadıklarını söylemiş oldu.

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:
“Biz 6 partinin uyum içinde ülkeyi yönetebileceği itimatını halkın çoğunluğuna veremedik. Maalesef o itimatı oluşturamadık. Yazılı taahhütlerimizin ortak dilini oluşturamadık.”

“KENDİ SEÇMENİMİZİN TAMAMINI İKNA EDEMEDİK”

“CHP’nin sıralamasında seçime girmek mevzusundaki eleştiriler seçimi kaybettikten sonrasında daha oldukça yapılmış oldu. Biz demokrasinin tarafındaki partiler olarak bir ittifak oluşturduk. Ortak bir zemin üstünden ülkenin tekrardan inşa projesiydi. Bizim iddialarımız değişmedi. Biz kendi seçmenimizin tamamını CHP’ye oy vermeye ikna edemedik. Fakat ortak listeyle girince daha oldukça vekil çıkaracaktık. CHP’nin sıralamasında girdiğimiz yerlerde CHP’nin oldukça oy artışı var.”

Ekran görüntüsü 2023-08-19 002653

“PARLAMENTER SİSTEM İDDİAMIZ DEVAM EDİYOR”

“Dünyada otoriterleşen rejimlerin değişmesi için güç birliği gerekiyor. Bu güç birliği kimi zaman başarı göstermiş kimi zaman başarısız oluyor. Kimi zaman de seçimi kazanıyor fakat ülkeyi yönetmeyi beceremiyor. Biz tarihin doğru zamanında ve doğru yerde durduğumuza kesinlikle inanıyoruz. İnşallah biz bigün bu ülkeyi yöneteceğiz. İktidara talibiz, bunun için çalışıyoruz. Biz ülkeyi yönetme iddiasıyla ortaya çıkmış bir siyasal partiyiz. Parlamenter sistem iddiamız kesinlikle devam ediyor. Bugün karşıcılık kesiminde DEVA Partisi’ni fena bir üslupla eleştiren insanoğlu var. Bu insanoğlu yüzünden birçok insan, ‘İyi ki kazanamamışlar’ diyorlar”

Ekran görüntüsü 2023-08-19 003310

“KILIÇDAROĞLU – ÖZDAĞ MUTABAKATINA ÜZÜLDÜM”

“14 Mayıs ve 28 Mayıs arasındaki söylem değişikliğini biz kaygıyla takip ettik. Demokrat bakış maalesef 28 Mayıs sürecinde azaldı. Şeffaflık mühim, Sayın Umut Özdağ ile Sayın Kılıçdaroğlu’nun imzaladığı mutabakat metnine üzüldüm. Bu metin ürkü halinde yapılmış bir mutabakat. Sayın Kılıçdaroğlu 2. tura giderken Sayın Özdağ ve Sayın Oğan ile temas etmesinin uygunluğunu masada bizlere sordu ve itiraz olmadı. Ben devamlı gizli saklı antak kalma olmasına karşı çıktım”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yeni varyant yayılıyor! Avrupa'da bir ülkede daha ortaya çıktıYeni varyant yayılıyor! Avrupa’da bir ülkede daha ortaya çıktı
ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yönelik silah ambargosunu kaldırdıABD, Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik tabanca ambargosunu kaldırdı
Nihat Hatipoğlu hastaneye kaldırıldı! Nihat Hatipoğlu hastaneye kaldırıldı![ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.