Kılıçdaroğlu sessizliğini bozdu! ‘Niçin çekilme etmediniz?’ sorusuna cevap verdi, İmamoğlu için net konuştu! ‘Erdoğan için de ciddi travma’

11.06.2023
Kılıçdaroğlu sessizliğini bozdu! ‘Niçin çekilme etmediniz?’ sorusuna cevap verdi, İmamoğlu için net konuştu! ‘Erdoğan için de ciddi travma’

[ad_1]

Son dakika: 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan düşük oy alan 28 Mayıs seçimlerinden de mağlubiyetle ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu günler devam eden sessizliğini bozdu. Sözcü TV’ye katılan Kılıçdaroğlu, gazeteciler Uğur Dündar, Alişar Delek, İsmail Saymaz ve İpek Özbey’in sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, seçim neticeleri, kurultayda tekrardan aday olup olmayacağı, Ekrem İmamoğlu’nun değişiklik çağrısı ve partide yaşananlarla ilgili açıklamalar yapmış oldu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde;
Seçim periyodu için pişmanlığım olmadı, benim açımdan meydana getirilen her şey doğruydu. Bir, sordunuz ‘Pişmanlık duyuyor musunuz’ diye? Bugüne dek yaptığım emek harcamalar bunlardan pişmanlık duymuyorum. İki Türk siyasetinde mühim bir aşamayı kaydettik. Tarihimizde bir ilkti bunlar unutuldu konuşulmuyor. Üç, bir mutabakat metni hazırladık. Yeteri kadar anlattık mı tartışılabilir. Toplumun her kesimiyle diyalog kurduk. Her şeyi anlatmaya çalıştık her kesimi kucaklamaya çalıştık. Mühim adımlar attığımızı söyleyebilirim. Biz kazanacağımıza inanıyorduk. 6 önder ve 2 büyükşehir belediye başkanı arkadaşlarımızla alanlara çıktık mitinglerimizi yapmış oldu. Fakat beklediğimiz olmadı. Beklediğimizin olmamasının bizim üzerimizde üzüntüye niçin olmasını beklersiniz bundan üzüldük. O akşam ben konuştum 6 önder bir araya geldik. Basın mensuplarına seslendim. CHP’yi oldukca iyi tanımak lazım, basit bir parti değil. Bir önder partisi de değil. O akşam lidelerle ve kurmay arkadaşlarımızla oturduk konuştuk. MYK’yı milletvekillerimizi topladık. Her bir arkadaşımız oturduk ve çalıştık durumu değerlendirdik.
kk11

“ERDOĞAN İÇİN DE CİDDİ BİR TRAVMA”

Sözcü TV’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, seçim neticelerini değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “”Erdoğan ilk turda yitirdi. İlk kez katılmış olduğu bir seçimde yitirdi. Onun için de ciddi travma. Bugüne dek hep ilk turda kazanmıştır fakat ilk kez yitirdi” ifadelerini kullandı.

“NEDEN İSTİFA ETMEDİNİZ?”

Kılıçdaroğlu’na “Seçim gecesi çekilme ediyorum diyebilirdiniz, demediniz. 12 gün süresince seçmenleri yalnız bıraktınız. Niçin bunu yaptınız?” sorusu da yöneltildi. Kılıçdaroğlu şunları söylemiş oldu: “6 önder ve 2 belediye başkanı arkadaşlarımızla alanlara çıktık mitinglerimizi yaptık. Beklediğimiz olmadı. Beklediğimizin olmamasını bizim üzerimizde üzüntüye yol açtığını kabul edersiniz, ikimiz de insanız. Üzüldük fakat gene de ben o akşam konuştum. 6 önder bir araya geldik, toplantı yaptık. Oturduk konuştuk iyi mi bir yöntem izleyelim diye.

MYK’yı, milletvekillerimizi topladık tüm ayrıntılarıyla çalıştık. Durumu değerlendirdik. Kimsenin hakkını yiyecek istemem, listelerde yer almayanlar da dahil çaba harcadı. Nerede bir boşluk var ise bir halde gidildi.

“YEREL SEÇİMLERDEN ÖNCE…”

Kurultayımızı toplayacağız. Eleştirileri değerlendirdik ve bu sonucu aldık. Yetkiyi partililerimize bıraktık. Bu çerçevede bir yol yöntem çizdik. Mahalli seçimlerden ilkin olacak. Genel Başkanı’nın seçileceği kurultayın da mahalli seçimlerden ilkin olması ve bir an ilkin bitmesi.

h2

YENİDEN ADAY OLACAK MI?

CHP genel başkanları için adaylık oldukca mühim değildir. İlk önceliğimiz ülkemiz, sonrasında partimizdir. Sonrasında genel başkanlık gelir. CHP’nin kurumsal kimliği içinde genel başkanlık üçüncü sırada yer alır bizim için kaide budur.

“SEÇİMLERİ NEDEN KAYBETTİK?”

Acaba biz nerede kaybettik? Bunu da araştırdık. Kasaba, köylerde Kılıçdaroğlu’nun almış olduğu oy 3 milyon 580 bin, Erdoğan’ın almış olduğu oy 6 milyon civarında. Arada 3 milyon oy farkı var. 3 ve üstü sandığı olan yerlerde Kılıçdaroğlu’nun almış olduğu oy yüzde 51, Erdoğan’ın yüzde 49. Bu CHP’nin kırsalda tek sandık olan yerde, 2 yada 3 sandık olan yerlerde gerektiği etkiyi gösteremediğini görüyoruz. Seçmeni etkileyemedik. Beklediğimiz oyu alamadık. 3 milyon fark, en fazla 3 sandığın konulduğu yerlerden kaynaklanıyor. Bu şunu gösteriyor bizlere, enerjinin en azından bir bölümünü buraya harcayabilirdik buralara gidilebilirdi.

h1

“AĞIR BİR YENİLGİ OLARAK DEĞERLENDİRMEYİ ASLA KABUL ETMEM”

Ortaya çıkan tabloyu ağır bir yenilgi olarak değerlendirmeyi asla kabul etmem, sizin de kabul etmenizi doğru bulmam. Kazanamadık doğru fakat bunu ağır bir yenilgi olarak kamuoyu önüne koymak olmaz.

Bu seçime sandık açısından söylüyorum CHP kadar hazırlık icra eden ikinci bir parti bulamazsınız. 1,5 yıl buna hazırlandık. İlk turda bazı problemler çıktı. Fakat bu tutanakların alınmadığı anlamına gelmiyor. ‘Yüzde yüz her şeyi muhteşem yaptınız mı?’ Hayır dost doğruları söyleyeceğiz.

Ne süre bir, iki ve üç sandığın kurulduğu yerlerden sonuçlar erişince baktık ki tablo bizim gördüğümüz benzer biçimde değil. Biz üç ve daha çok sandığın konulduğu Türkiye genelindeki tüm yerlerde yüzde 51 ve fazlasını alıyoruz. Biz bir, iki ve üç sandık konulmuş olan bölgelere gitmemişiz. Bunu söylüyorum. Sandık görevlisi var biz oraya gidip kendimizi anlatamamışız.

Biz şunu da araştırdık, ‘Acaba kırsaldaki insan niçin ekonomik yıkımdan oldukca etkilenmedi’. Oldukca rahat ayda 500 lira verdiğinizde aslına bakarsan harcayacak yer yok köyde nerede harcayacak? Zelzele bölgesinde de birden oldukca sebebi var. Dağıtılan paralar var.

“BAYRAĞI TESLİM ALANLAR DAHA İLERİYE TAŞIYACAKTIR”

Bu bir demokrasi yarışıdır biz çıtamızı yükselttik. Fakat kazandık mı hayır. Biz pek oldukca probleminin çözümü için öncülük ettik. Bundan sonraki süreç bayrağı teslim alanlar normal olarak daha ileriye taşıyacaktır. İl başkanları ilçe başkanları değişecek. Her şey değişecek. Kimsenin kazığı çakacak hali yok. CHP duygularıyla değil aklıyla hareket eden bir partidir. Tabloya bakacak nedir ne değildir? CHP şahıs eksenli bir parti değildir. Bizim parti meclislerimiz diğerlerine benzemez. Eleştiren hiçbir arkadaşımın sözünü kesmem.

“GİDİP DE ‘BEN ADAYIM’ DEMEM”

CHP’de kişiler mühim değil. Değişimin önünü açtık. Aday olup olmamanın hiçbir önemi yok. Kurultayda gidip de ‘Ben adayım’ demem. Fakat getirip işi gene kişiye getiriyoruz. Değişiklik olmayan bir yaşam var mı? Yaşamın her alanında değişiklik var. Ilkin merkez yönetimimizi topladık, Meclis grubumuzu topladık. Gözle görülür değişimler yaptık. ‘Vay efendim bu değişiklik yetersiz’ normal olarak. Kurultay sonucu da aldık. Gideceğiz oturacağız anlatacağız kurultayda. Bir ihtimal benim bilmediğim başka arkadaşımın görmüş olduğu vaka vardır bunu da konuşur eleştiririz. CHP’den en sert eleştiriler yapılır genel başkan bunu dinler.
kk6666

“GENEL BAŞKANIN SEÇİLECEĞİ BİR KURULTAY”

Kurultay kararını aldık, parti meclisimize soracağız. Seçimli kurultay bu. Parti meclisi, disiplin kurulları seçilecek. Bu seçim genel başkanında seçileceği bir seçim, kurultay. Ben çıkıp ben adayım demem. Anlatamıyorum galiba. Bugüne dek ben çıkıp da ‘adayım’ demedim. Partinin yetkili organları kimin aday olup olmayacağına karar verecektir. Bu partide hepimiz gelip genel başkanlığa aday olabilir. Ben kurultay sonucu aldım gelsin aday olacaklar çalışsın.

kk1

“YENİLENMELİYİZ VE YOLUMUZA DEVAM ETMELİYİZ”

Tüm negatif koşullara karşın yüzde 48 aldık. Kimleri iyi mi tehdit ettiklerini oldukça iyi biliyorum. Fakat bunlar bizim için gerekçe olmamalı. Biz tüm bunlara karşın savaşım edip netice almak zorundayız. Biz bunu birlikte yapacağız. Biz yenilenmeliyiz, güçlenmeliyiz ve yolumuza devam etmeliyiz. Bunu bir kişiye endekslersek yanlış olur. Şahıs endeksli değil kitleler olmalı. Demokrasilerde sıhhatli işleyen rejimlerde ülkeyi yönetme iddiasında olan siyasal partiler yarın değişiklik olacakmış benzer biçimde yeni bir şey çıkacakmış benzer biçimde hazırlıklı olmalıyız.

“MASADA ‘İÇİMİZDEN BİRİ ADAY OLSUN’ DENİLDİ”

‘Siz niçin aday oldunuz?’ diye sordunuz. Ben hiçbir süre adayım’ demedim. Masada da demedim. Fakat altyapısı şöyleki oluştu. Bir senedir 6 önder çalışıyor birbirimizi tanıdık. Hassasiyetlerimizi biliyorduk. ‘İçimizden birisi olsun’ denildi. Masanın iradesine daima saygı gösterdim. Arkadaşlarımızla konuşurken de söyledim.

kkkk

“PARLAMENTODA GRUP KURSUNLAR İSTİYORUM”

(Millet İttifakı’ndaki 4 parti için) Onlara gore oy oranları 5 olabilir 7 de olabilir. Bu şekilde bir veri yok elimizde. İlk görüşmede söyledim, bizi bir araya getiren demokrasi dedim. Milletvekilleri verdik evet, çalıştılar, ikimiz de çalıştık. Ben onların parlamentoda grup kurmasını isterim. Gelsinler bir araya grup kursunlar hatta iki grup kursunlar. Onların varlığı olması, komisyonlarda temsil edilmeleri demokrasi için son aşama önemlidir.

İTTİFAK SÜRÜYOR MU?

Bu ittifak demokrasi ittifakıydı ve seçimle sonuçlandı. Bundan sonraki seçim ittifakı bir sonraki seçimler olduğunda gene oturulup konuşulur. Parlamentoda stratejik olarak birbirimize destek verebiliriz. Değişik görüşlerimiz de var. Demokrasi ekseninde beraberliğimiz halen sürüyor. Bugün de telefonda konuşuyoruz. Bir kopma birbirimize sırtımızı dönme söz mevzusu değil.

İMAMOĞLU’NUN ‘DEĞİŞİM’ ÇAĞRISI

Değişiklik çağrısı oldukça güzel bir çağrıdır. Değişmeyen tek şey değişimdir. Bu değişiklik aslına bakarsan olacak. Değişimin kendi içinde evreleri var. Kurultay olur başka şey olur değişiklik olur. İmamoğlu’nun o konuşmasını bilmiyordum fakat değişiklik olabilir doğal olarak.

“BAŞKANLAR GENEL SİYASETE DE GİREBİLİRLER”

Belediye başkanları seçildikleri beldeye hizmet etmek zorundalar. Halk onları kendilerine hizmet etsin diye seçti. Siz bu tarz şeyleri bırakın başka işlerle uğraşın, bu olmaz. Siyasetin temeline aykırıdır. Öncelik budur. Halk sizi seçti İstanbul’a, sizi seçti Ankara’ya, sizi seçti Adana’ya, Mersin’e, İzmir’e siz buraları bırakın başka işlerle uğraşın. Vaatleriniz var bu tarz şeyleri yapacaksınız. Bu, şu anlama gelmez, ‘Siz yalnız orada kalınca başka hiçbir şey yapmayın.’ Hayır, onu söylemedim ben. Genel siyasete de girebilirler yapabilirler. Ben İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin nasıl sonuçlanacağını da düşünmek zorundayım. CHP tarafınca yönetilmeye devam edilmeli. Şu anda CHP’li tarafınca yönetilmezse bu bizim için ciddi bir mesele olur. Biz kazandığımız Büyükşehir Belediyesi’ni başka bir partiye niçin verelim?

İMAMOĞLU ADAY OLABİLİR Mİ?

Aday olabilir. Ben akılcı düşünüyorum. Erdoğan kazanılmış olduğu gün ne dedi ‘İstanbul’u alacağım’ dedi. Yahu niçin İstanbul’u veriyoruz. Akılcı bir gerekçe sunmaları lazım. Ben geleceği de düşünmek zorundayım. İmamoğlu aday olabilir. Arkadaşlarımız genel başkan talibi olabilirler, ‘niçin adaysın’ demem. Ben İstanbul’un problemininin çözülmesini isterim önceliğim budur.

“CHP’DE GENEL BAŞKAN’IN HER DEDİĞİ OLMAZ”

Azca ilkin söyledim. Etken eylemsiz üye getireyim dedim. Olmadı reddedildim. Şimdi bu şunu da gösterir, bizim partide genel başkanın her söylediği olmaz. Bizim partide oturulur karar verilir. İnternet üstünden üyeliği bile partiye 3 yılda kabul ettirebildim.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İmamoğlu sorusuna gündem yaratacak yanıt! İmamoğlu sorusuna gündem yaratacak cevap!
MKE fabrikasındaki patlamada şehit olan işçilerin kimlikleri belli oldu!MKE fabrikasındaki patlamada şehit olan işçilerin kimlikleri belli oldu!
İki otomobil kafa kafaya çarpıştı! Katliam gibi kaza: Çok sayıda ölü varİki otomobil kafa kafaya çarpıştı! Kırım benzer biçimde kaza: Oldukca sayıda ölü var[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.