Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC’nin orman yangını yardımını geri çevirdi

08.08.2023
Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC’nin orman yangını yardımını geri çevirdi

[ad_1]

Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi, Limasol’daki orman yangını ile savaşım için adadaki tek komşusu Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yardım teklifini kabul etmeyerek İsrail, Lübnan, Mısır ve Yunanistan’dan söndürme emekleri için yardım talep etti.


AA

Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Limasol’un Alasa köyü civarlarında perşembe günü çıkan ve söndürülen orman yangını dün tekrardan başladı.

Rüzgarın etkisiyle yayılan ve bazı yerleşim yerlerini tehdit eden yangını söndürme emekleri havadan ve karadan devam etti.

Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis, Dışişleri Bakanlığının yardım talebinde bulunmak için İsrail, Lübnan, Mısır ve Yunanistan ile temas kurduğunu deklare etti.

Ürdün’ün gönderilmiş olduğu 3 helikopterin bölgedeki orman yangınıyla mücadeleye etkin katılmış olduğu bilgisine yer verildi.

Açıklamanın devamında yangının çıkış sebebi ve söndürüldükten sonrasında yeniden alev almasının sebeplerinin araştırılmış olduğu kaydedildi.

İsrail, Lübnan, Mısır ve Yunanistan’dan yardım talebi

Öte taraftan orman yangınının dün tekrardan başlaması üstüne GKRY İsrail, Lübnan, Mısır ve Yunanistan’dan söndürme emekleri için yardım talep edildi.

Yunanistan’ın 2 tayyare gönderilmiş olduğu söndürme çalışmalarına, Ürdün’ün de 3 helikopterle katılmış olduğu bildiriliyor.

KKTC’nin teklifi kabul edilmedi

Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi, orman yangını ile savaşım için Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yardım teklifini kabul etmedi.

GKRY, KKTC’nin yardım teklifini kabul etmeme sebebi olarak yangın denetim altına alındığını gerekçe sunuldu.

4 vasıta hazır bekletiliyor

KKTC Sivil Müdafa Teşkilatı Başkanlığı, her ihtimale karşı 4 vasıta ile 11 mensubu Lefkoşa’daki tesislerinde hazır tutuyor.

Yetkililerinden alınan bilgiye gore, KKTC, Cenup Kıbrıs’ın Limasol kentinin Alasa köyü civarlarındaki orman yangını söndürme çalışmalarına katılmak suretiyle arazöz, itfaiye aracı ve sivil müdafa mensubu gönderebileceğini Rum yönetimine iletti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.