Hiv Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?

25.04.2023
Hiv Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Hiv testi ile kişide hastalık tanısı var mı? varsa ne kadar ileri gitmiş bunları görebilmek için bu test uygulanıyor.

HİV virüsü vücuda girdiği zaman insan vücuduna antijen gönderiyor, vücut da bu virüse karşı bir savunma oluşturmak için bir antikor üretmeye başlıyor.

  • ELİSA TESTİ (indirekt tanı metodu) : kanımızdaki  bu antikorların sayısına bakıyor. Kandaki antikor sayısına rahatlıkla ulaşabilmek için bu teste, hastalığa yakalanma aşamasını düşündüğünüz andan itibaren 3 aylık bir zaman aşımına ihtiyaç vardır
  • PCR TESTİ (direk tanı metodu) : doğrudan bu virüsün yaymış olduğu proteinleri tespit eden bir testtir. Bu proteinlerin tespiti için de ELİSA testine nazaran 3 hafta gibi bir süreçtir, hastalığı yakalandınızı düşündünüz anda itibaren 3 hafta geçecek bu şekilde test yapılır.

Testler yapıldı sonuç negatif çıktı temizsiniz.

  • Western blot testi: bir kanıtlama testidir. Sonucunuzun pozitif  çıkması dahilinde şüpheler başlar. Şüpheli pozitif olma, sonucu da doğabilir bunu öğrenebilmek icin bu test yapılır.
  • Polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi: bu sistem yeni dönemde kandaki hiv virüsünü direk ortaya çıkarması yöntemi de bulunmaktadır.

Hiv Bulaşması

Hiv Testi bulaşması; AIDS sebep olacak bir hastalıktır. HİV vücudunuza girdiği andan yavaş yavaş belirginleşerek bağışıklığını zayıflatmaya başlar. Bunun sonun da vücudunuz hastalıklarla savaşamaz hala gelir. Küçük bir grip hastalığı bile ölümcül sonuçlar doğura bilir. Bu hastalık teşhisi temiz çıkan, hastalara HİV negatif, hastalık nükte etmiş kişilere de HİV pozitif denir. Bu sonuçlara hiv testi ile bakılır.

Hiv Testi Kaç Gün de Sonuç Verir?

Hiv testinin kesin sonuç verebilmesi için bir pencere dönemi diye adlandırılan bir süreçten geçmesi gerekir. Bu pencere dönemini her şahıs için geçerli değildir. Hastalığı yakalandığından itibaren 90 gün sonra kesin çıkacak diye bir sonuç olmamaktadır. Bu pencere dönemi uluslararası sağlık kuruluşlarının genel alınarak maksimum süreyi belirtmektedir. Yani kesin gün 90. Günde varsa hastalık ortaya çıkacaktır. Belirlenmiş pencere dönemi en geç belirti veren hastayı göz önüne alınarak dan süre belirlenmiştir.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu müdür?

 Evlenme dairesine başvurulduğu zaman belirli şartlar istenir. Bu şartların arasında çiftlerin sağlıklı bir aile kurabilmek için belirli testleri ister. Hiv testi bu testler arasında bulunmamaktadır. Şahıslar isterlerse kendi sağlıklı ilişkileri için bu testleri yaptırabilirler.

Cinsel Hastalık Testi Nedir?

 Cinsel Hastalık Testi, cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıklardır. Risk taşıyan bir beraberliğinizin olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurarak cinsel hastalık testi istenir.  Bu testle hastalığınız var mı yok mu anlaşılır.

Cinsel Hastalık Testi Kimlerden İstenir?

Cinsel Hastalık kapmış kişilerden istenir.

Cinsel Hastalık Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Cinsel Hastalık Testi uygulanmadan önce yapılması gereken ekstra şartlar yoktur. Direk testler uygulanmak istediği anda uygulanabilir.

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir?

Gıda interolans Testi yani besin duyarlılığı testi diyerek de adlandırılır. Bu teste süt ve glüten içeren besinlerin alerji ölçümlerine bakılır. Özel olarak geliştirilmiş bu test gıda alerjisi olan bebeklerin hangi tür gıdaya alerjisi olduğunu ortaya çıkartır. Bebekler belli bir süre alerjik reaksiyonunu atana kadar dikkatlice beslemesi sağlanır.

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir?

Mide rahatsızlığı yaşanır, sindirim sistemlerinde rahatsızlık meydana gelir bununla beraber gaz, ishal, şişme, kârın ağrısı gibi şikâyetler yaşanır.

Gıda İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Vücudunuzdaki yediğiniz yiyeceklerin mideniz tarafından her birinin midemizde parçalanmasını sağlayan enzimler bulunur. Bu enzim eksikliğinden meydana gelir.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?

Mide rahatsızlığı şikayetiyle hastaneye başvuran kişiler. Gıda intolerans testi uygulanır. Bu test damardan kan alınarak laboratuvar da test edilir. Test esnasında kandaki besin değerlerine bakılarak kişinin rahatsızlığının tanısı konur.

Beslenme Nasıl Ayarlanır?

Gıda interolans Testi sonucu hangi beşine karşı duyarlık var ise beslenme alışkanlıkların o besinler bir süreliğine çıkartılıyor. Yavaş yavaş beslenmeye eklenmeye başlanıyor.

Gıda İntolerans Testi Fiyatları

Güncel olarak değişkenlik gösterebilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.