Bu dert bayanların başına bela! İdrar kaçırmanın çözümü için uzmanından tavsiyeler

28.11.2023
Bu dert bayanların başına bela! İdrar kaçırmanın çözümü için uzmanından tavsiyeler


Günlük yaşantıyı negatif etkilemesiyle günümüzde hanımlarda fazlaca sık rastlanan sorunlardan kabul edilen idrar kaçırma problemiyle baş etmek mümkün. İşte uzmanından tavsiyeler…

Bu dert kadınların başına bela! İdrar kaçırmanın çözümü için uzmanından öneriler

İHA

İdrar kaçırma problemi, hanım sağlığında sıkça karşılaşılan problemler içinde içeriyor.

Toplumsal yaşamı oldukça negatif etkileyen bir hastalık olan idrar kaçırma ile çeşitli yöntemlerle baş edilebiliyor.

Öte taraftan tedavisi de bulunuyor.

Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Berfin Can Gök, tipleri ve tedavi şekilleri hakkında data verdi.

İdrar kaçırmanın, Türkiye’de bayanların ortalama dörtte birinde görülen, kişisel hijyeni, ruhsal bütünlüğü, günlük aktiviteleri ve cinsel yaşamı negatif yönde etkileyen bir sıhhat problemi bulunduğunu açıkladı.

“Yiyecek ve içeceklerin idrar söktürücü özellik göstermesine bağlı oluşabilir”

Gök, en sık üç tipinin görüldüğünü söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

Kalıcı idrar kaçırma, stres tipi, sıkışma tipi, mix (karışık) tip, noktürnal enürezis (uykuda idrar kaçırma), fonksiyonel tip, taşma tipi şeklinde birçok alt grubu kapsar. En sık gördüğümüz üç tip vardır; Bunlar; stres inkontinans dediğimiz öksürmek, hapşırmak ya da ağır bir şey kaldırmak şeklinde durumlarda karın içi tazyik artışı ile beraber meydana gelen idrar kaçırma, wcye yetişememe tarzında olan urge (sıkışma) inkontinans dediğimiz; ansızın gelen idrara sıkışmayı takiben oluşan, istemsiz idrar kaçırma ve mix dediğimiz karışık tip inkontinans; stres ve sıkışma tipi inkontinansın beraber görüldüğü idrar kaçırma tipleridir. İdrar kaçırma kimi zaman gün içinde tüketilen yiyecek ve içeceklerin idrar söktürücü şeklinde özellik göstermesine bağlı oluşabilir. Alkol, kafein, gazlı – asitli içecekler, {yapay} tatlandırıcılar, acı ve baharatlı yiyecekler, sakinleştirici ve kas gevşetici şeklinde ilaçlara bağlı olarak geçici idrar kaçırma meydana gelebilir.

“Sıkışma tipi idrar kaçırma 54 yaşından sonrasında arttı”

İdrar kaçırmada en sık görülen risk faktörünün yaş bulunduğunu vurgulayan Gök, sözlerine şöyleki devam etti:

Pelvik tabanı oluşturan ve kasılarak idrar kaçırılmasını engelleyici özellik gösteren kasların, yaşın ilerlemesiyle beraber zayıflaması sonucu idrar inkontinansı ortaya çıkabilir. Meydana getirilen araştırmalarda, sıkışma tipi idrar kaçırmanın 54 yaşından sonrasında arttığı, stres tipi idrar kaçırmada ise 35 yaştan itibaren riskin başladığı görülmüştür. İleri yaşta ve bilhassa düzgüsel doğum, zor doğumlar sonrası bu riskin arttığını görüyoruz. Kronik kabızlık (konstipasyon) da en sık karşılaşılan risk faktörleridir. Bunların haricinde menopoz gene en sık gördüğümüz risk faktörleri içinde, bağ doku hastalıkları, ek hastalıklar, şeker, gerilim, kilo, alkol kullanımı şeklinde faktörler de riski arttırmaktadır.

“Davranışsal, farmakolojik ve cerrahi olmak suretiyle 3 kategoriye ayrılır”

İdrar kaçırma tedavisini üç kategoriye ayıran Gök, tipine bakılırsa hastalara tedavi planladıklarını belirtti ve şunları söylemiş oldu:

İdrar kaçırma yaşayan hastalar, çoğu zaman toplumsal endikasyon sebebiyle polikliniklerimize başvururlar. Bir çok hanım bunu söylemekten çekinir fakat bir çok vakit toplumsal hayatlarını etkileyecek derecede sorun yaşarlar. İdrar kaçırma tedavisi temel olarak davranışsal, farmakolojik (ilaç tedavisi) ve cerrahi olmak suretiyle 3 kategoriye ayrılır. Davranışsal tedavilerde; obez kişilerin zayıflaması ve geceleri sıvı alımının kısıtlanması, şekerin düzenlenmesi şeklinde kolay yaşam seçimi değişikliklerini öneriyoruz.

Mesane eğitimi olarak adlandırılan davranışsal tedavi yönteminde kişinin yalnız belirli vakit aralıklarında idrar yapması ve mesanesini mümkün olduğunca boşaltmasını istiyoruz. Kegel egzersizi olarak adlandırılan uygulamalar ile idrarın denetim edilmesini elde eden kasların güçlendirilmesini hedefliyoruz. İlaç tedavilerini; daha çoğunlukla urge ve karışık tip inkontinanslarda kullanıyoruz. Cerrahi uygulamalar ve operasyonlar ise; mesane kaslarına botilinum toksini (botox) uygulaması cerrahi uygulamalar içinde yer alır.

Cerrahi operasyonlar lüzumlu görüldüğünde hastanın idrar kaçırma tipine bakılırsa vajinal yoldan (sling, TOT, TVT vb) yada karın içinden (Burch, MMK vb) yapılabilir. Hastanemizde bu uygulamaların bir çok yapılabilmektedir. Bilhassa öksürünce, hapşırınca kaçırılan stres tipi idrar kaçırmada ameliyatları daha fazlaca kullanıyoruz.

Haber Deposu: İhlas Haber Ajansı (İHA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.